Domů » Návod pro muže: Jak pochopit cyklus ženy?

Návod pro muže: Jak pochopit cyklus ženy?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
šťastný muž a žena, jak zajistit, aby na vás myslel

Dámy, přály jste si někdy, aby existoval snadný způsob pro vysvětlení mužům, jak vás ovlivňují hormony během vašeho menstruačního cyklu? Pánové, chtěli byste pochopit ženy už jednou pro vždy? Tento článek vám podá jednoduché řešení. Dozvíte se v něm, jak cyklus ženy funguje a dá vám rychlý a stručný přehled o všem, co potřebujete vědět.

Ženský cyklus není žádný hlavolam

Možná se mužům někdy zdá, že je ženská povaha příliš složitá, protože se neustále mění. Ti všímavější však jistě zaznamenali, že se tyto nálady pravidelně opakují. A opravdu je tomu tak, neboť žena během své cykličnosti prožívá hned 4 různé povahy.

Přáli byste si někdy mít jednoduché vysvětlení, které mužům prozradí to nejdůležitější o ženském cyklu? Ať už se jedná o partnery, přátele, spolubydlící, kolegy nebo rodinné příslušníky, všichni ženám můžou jednoduše porozumět.

Tento stručný průvodce představí mužům to, co zažíváte v řeči, kterou každý chlap zvládne pochopit.

žena udiveně kouká do telefon, protože muž je online a nepíše
Jedná žena s rovnou 4 různými osobnostmi – to je přirozený cyklus ženy

Návod pro muže: Průvodce každé fáze ženského cyklu

Jak již bylo výše řečeno, cyklus ženy se rozděluje do 4 fází (jednodušeji řečeno do 4 týdnů), podle toho, jak ženu zrovna ovlivňují její hormony. Tyto hormonální výkyvy způsobují, že se žena proměňuje do takových 4 různých osob. V následujících řádcích máte každou z nich představenou. 

1. menstruační fáze (stařena)

První den cyklu začíná počátkem menstruace a trvá až po její konec (cca 3–7 dní). Pro mnoho chlapů tohle představuje děsivé období. To ale jen kvůli tomu, že všechny informace, které se kdy o menstruaci dozvěděli, představovaly, že se v období krvácení žena promění v zuřícího šílence bez kontroly nad svými emocemi.

Jeden velký mýtus. Žena se v této fázi proměňuje spíše na takovou „stařenu“. Pociťuje únavu, nekomfort a možná také nějaké bolesti a křeče. Nejraději by jen odpočívala (zejména v prvních dnech menstruace), spala a také často utíká a ponořuje se do svého vnitřního světa. Nemá náladu na společnost a chce si užívat svého klidu.

Vše se děje kvůli nízkým hladinám všech hormonů a také kvůli očišťování těla. S přibývajícími dny už ale žena začíná být šťastnější a energičtější. Je to jako u vozidla – během menstruace ženě došlo palivo, navíc už je celé zaneřáděně, takže potřebujezese načerpat pohon, očistit se, aby mohla v plné síle a parádě vyrazit na cestu.

Pánové, v tomto období nechte ženu odpočívat, poskytněte jí co nejvíce pohodlí a klidně ji to i připomínejte (občas má totiž tendenci se přemáhat a neposlouchat své potřeby). Udělejte za ní nějakou činnost (úklid, vaření, nákup atd.) a sami uvidíte, jak jí tím ulevíte. Nechtějte po ní žádné logické myšlení či soustředění, nenuťte ji chodit do společnosti (pokud sama nechce) ani ji netlačte do nějakého výkonu.

2. předovulační fáze (panna)

Po skončení menstruace až do dne ovulace probíhá předovulační fáze (další týden, cca 7 dní). Během této váze stoupá estrogen, dokud nedosáhne vrcholu a taktéž testosteron na konci mírně naroste. Výsledkem je šťastnější, sebevědomější a akčnější žena

Dámy v předovulační fázi prožívají rozkvět. Mají mnoho energie a velkého chtíče třeba i do zkoušení něčeho nového a odvážného. Touží po společnosti a disponují schopností mnohem více dřít a vydržet v práci, cvičení, učení, ale i v čemkoliv jiném. 

Ženy připomínají takové mladé panny, které hýří elánem a touhou všechno zvládnout a vyzkoušet. Zaměřují se spíše samy na sebe, ale zároveň rády komunikují a sdílí své nadšení do života. Takže pánové, nedivte se, když vás žena začne zapojovat do neobvyklých aktivit nebo ji spatříte při vaření nahlas zpívat písničky.

Pánové, nechte ženu pracovat, podnikat vše, po čem touží a mluvte s ní narovinu. V této fázi nejlépe pochopí všechno, co po ní budete chtít, a jednoduše se naučí nové dovednosti. Pokud toužíte s ní zkusit něco nového, nyní je nejvhodnější chvíle.

3. ovulační fáze (matka)

Třetí fáze probíhá v období ovulace a trvá cca týden. Estrogen dosahuje vrcholu, následně začíná klesat a progesteron se naopak chystá na vzestup. Dámy se cítí nejvíce žensky a sexy, čehož si právě většinou všímají i muži. Jsou pro ně takovým magnetem.

Mimo to pány jistě mile překvapí, že má žena největší chuť na sex. V tomto období mají ženy plodné období, takže je to pro ně přirozené. Z toho důvodu se tato fáze taktéž pojmenovává jako matka.

Ženu jen tak něco nerozhází, emočně je velmi vyrovnaná a sebejistá. V této fázi má stále dostatek energie, ale už se spíše zaměřuje na lidi okolo sebe, neboť velmi touží pobývat ve společnosti, líbit se a o všechny pečovat.

Pánové, v ovulační fázi se s ženou snažte být co nejvíce přítomni a komunikovat s ní. Klidně si s ní zaflirtujte, vezměte ji na večeři nebo někam mezi lidi. Ráda se o vás i ostatní postará a pokud jste partneři, očekávejte zvýšenou touhu v posteli. Nezapomeňte ji chválit a užívejte si její vyzařující krásu.

4. premenstruační fáze (kouzelnice)

Poslední fáze cyklu trvá cca týden před další menstruací, a proto se také nazývá premenstruační. Mnoho mužů ji moc dobře pozná, neboť některé ženy zažívají až děsivé PMS. Děje se tak kvůli rychle klesajícímu estrogenu, čímž se stáhnou také hladiny chemických látek v mozku zajišťujících dobrý pocit, takže jsou dámy náchylnější k podrážděnosti, náladovosti, bolestem, úzkosti a návalům hladu.

Žena je tedy více náladová, citlivá a emočně nevyrovnaná. Probouzí se v ní její vnitřní kritik, vše si bere osobně a velmi jednoduše ji něco vykolejí. Občas má tendence mnohem více uklízet a chrlí z ní skvělé nápady, neboť skvěle funguje její intuice. Díky tomu se toto období pojmenovává kouzelnice. Žena také ráda tvoří a dokončuje věci, ale bývá už i více unavená.

Pánové, neberte si ženiné chování a řeči osobně, raději se s ní ani nehádejte a nic důležitého nyní neprobírejte. Raději ji vezměte na klidnou procházku do přírody, nechte ji uklízet, tvořit nebo odpočívat. Dopřejte ji klid o samotě a vyhněte se všemu, co by ji emočně zatěžovalo.

💡 Tip: Dámy, pokud vás trápí nesnesitelné PMS, nebojte, můžete ho zkrotit. Naštěstí existují způsoby, jak zmírnit jeho dopady a strasti před menstruací. Zkuste dodržovat kvalitní stravu, věnujte se relaxačním aktivitám, nepijte příliš mnoho kofeinu a doplňujte hořčík. Ale hlavně je důležité o sebe pečovat po celou dobu cyklu.

konverzace s holkou
S každou dámou to může být jednoduché, když se pochopí cyklus ženy

Ještě je nutné dodat, že tyto zmíněné 4 podoby se v ženském těle odehrávají jen v tom případě, že má žena přirozený cyklus, tedy bez účinků hormonální antikoncepce nebo jiných medikamentů řídících hormony. 

Pánové, pokud se chcete o ženách dozvědět ještě více, přečtěte si knížku Návod na ženy. Ovšem nejdůležitější je, abyste ženu vnímali a snažili se ji pochopit. Dámské tělo je od přírody nastavené tak, aby fungovalo cyklicky. To znamená, že žena zkrátka nebude celý měsíc na stejné vlně, ale vystřídají se u ní různé nálady.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz