Domů » 4 fáze ženy: Jak se během měsíce mění ženská psychika a výkon?

4 fáze ženy: Jak se během měsíce mění ženská psychika a výkon?

autor Radka Čechová
0 komentářů
4 menstruační fáze ženy za měsíc

Každá žena je proměnlivá stejně jako Měsíc na obloze. Její střídání nálad a výkonnosti ovšem není dílem náhody. Tyto neustálé změny způsobuje menstruační cyklus, který podléhá pravidelnému přírodnímu řádu. Kdy je energie ženy na vrcholu a kdy žena potřebuje zpomalit a soustředit se pouze sama na sebe?

Jak spolu souvisí menstruační cyklus a měsíční fáze?

Měsíc je odjakživa symbolem ženské energie. Jeden menstruační cyklus trvá přibližně stejně dlouho jako oběh Měsíce okolo Země a jednotlivé měsíční fáze symbolizují proměny ženy během jejího menstruačního cyklu: novoluní a úplněk (menstruace a ovulace), přibývající a ubývající Měsíc (předovulační a poovulační fáze).

To, že magnetická síla Měsíce ovlivňuje rostliny, pohyby půdy, příliv, odliv i lidskou psychiku, je známá věc. Dříve navíc byly ženy dokonale propojeny s přírodními rytmy a ve starých kulturách bylo běžné, že společně ovulovaly a menstruovaly v souladu s fázemi Měsíce. Ženy se společně scházely, propojovaly, tvořily komunity a v době menstruace byly považovány za vědmy, ke kterým si muži chodili pro radu. Cykličností žen se podrobně zabývá britská spisovatelka a mentorka Miranda Gray, která své poznatky sepsala do několika knih, z nichž se staly světové bestsellery. 

4 ženské archetypy

Jednotlivé fáze ženského cyklu se střídají přibližně po týdnu. Pro snadné zapamatování připodobnila Miranda Gray tyto týdny ke čtyřem archetypům: Panna, Matka, Kouzelnice a Baba. Tyto ženské archetypy jsou v podstatě analogické s původním konceptem archetypů podle Toni Wolfové: Amazonka, Matka, Hetéra a Médium. Postupnou proměnu ženy během cyklu také perfektně vystihuje střídání ročních období.

Dynamická fáze – Panna

Tato předovulační fáze označuje 7.–13. den cyklu. Menstruace skončila a po období útlumu se do ženského těla vlévá nová energie. Tělo se začíná připravovat na růst nového vajíčka, a právě proto by se dala tato fáze připodobnit k příchodu jara. Žena má chuť vrhat se do nových projektů, je sebevědomá, produktivní, zvídavá a akční. K úkolům přistupuje především analyticky, a co si naplánuje, má také sílu uskutečnit. Daleko snadněji se v tomto týdnu přimějete pravidelně sportovat, dodržovat životosprávu nebo učinit nějakou zásadní změnu, kterou už dlouho odkládáte. 

Předovoulační fáze evokuje jaro

Dynamické období nejlépe vystihuje archetyp Panny: Mladá bezstarostná dívka ještě není připravena stát se matkou, ale má touhu objevovat svět a užívat si ho. Během předovulační fáze jsou sexuální potřeby ženy rovněž velmi dynamické. Žena touží po nových zážitcích a má chuť flirtovat. V sexu hledá hravost a změnu.

Expresivní fáze – Matka

Během 14.–20. dne cyklu nastává čas ovulace. Stejně jako v létě zrají plody, v ženském těle dozrává vajíčko, které následně putuje do vejcovodu. V expresivní fázi má žena největší šanci na oplodnění, a právě proto tohle období nejlépe vystihuje archetyp Matky. Dynamika ženy se nyní začíná trochu měnit. Do středu zájmů se dostává partner, péče o druhé a o rodinu

Během ovulace je žena skvělá hospodyňka i hostitelka

Žena v expresivní fázi má stále ještě dostatek energie, ale již netouží pouze po prosazení svých vlastních nápadů a plánů. Nyní je z ní výborná týmová spoluhráčka, je empatická, společenská a naslouchá druhým. Opečovává své projekty i domácnost a v tomto období je z ní skvělá kamarádka, hostitelka i partnerka. Má chuť trávit čas v kuchyni a plnit svým nejbližším to, co jim na očích vidí. Během expresivní fáze žena září na všechny strany jako Měsíc v úplňku. Je smyslná a na muže působí nejvíc žensky a přitažlivě. Sexualita se u ní projevuje pocitem hluboké touhy po lásce a propojení s partnerem

Kreativní fáze – Kouzelnice

Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, nastává 21.–28. den cyklu poovulační fáze, která je spojena s přecitlivělostí, náladovostí a špatným soustředěním. Velké množství žen v tomto období zažívá PMS (premenstruační syndrom), který se projevuje výbuchy vzteku, netrpělivostí, depresemi nebo návaly pláče. Typickým příznakem také bývá zvýšená chuť na sladké, zhoršení pleti, zadržování vody nebo třeba větší potřeba spánku.

Archetyp Kouzelnice symbolizuje poovulační fázi

Tato menstruační fáze by se dala úbytkem sil a hormonálními proměnami připodobnit k podzimu. Energie se začíná stahovat směrem dovnitř, žena si více uvědomuje svůj vnitřní svět a prohlubuje se jí intuice. O slovo se také začíná hlásit její temná stránka. Na povrch se dere potlačená nespokojenost a potřeba změnit vše, co již neslouží. Proto se spousta žen v tomto období vrhá do úklidu domácnosti, protřídění šatníku nebo má potřebu vyjasnit si vztahy. Kreativita ženy v poovulační fázi dosahuje naprostého vrcholu. Stává se z ní tvořivá Kouzelnice, která si přizpůsobuje svět k obrazu svému. Její sexuální energie je v tomto období také velmi silná. Žena může být dominantní, divoká, ale i odmítavá a odvrhující.

Reflektivní fáze – Baba

1.–6. den cyklu znamená příchod menstruace, kdy se děloha zbavuje své výstelky. Tento proces je spojen s krvácením, tělo se pročišťuje a připravuje se na další menstruační cyklus. Během menstruace žena cítí největší úbytek energie, hůře se jí soustředí na každodenní záležitosti a tělo ji přirozeně nutí odpočívat a zvolnit tempo. Nastal čas zimy.

V reflektivní fázi má žena největší propojení sama se sebou

V reflektivní menstruační fázi se žena noří sama do sebe, nevyhledává společnost a potřebuje být sama se sebou. Nad logickým myšlením zcela převládá intuitivní myšlení, které pro tento týden přebírá svou vládu. Díky tomu může dojít k pomyslnému restartu a obnově mentálních sil. Pro ženu je nyní snadné napojit se na svou vnitřní podstatu a smysly. Mohou k ní přicházet nové vize i uvědomění a má teď šanci podívat se na svůj život s odstupem. Tento čas introspekce, prohloubeného vnímání a snížené úrovně energie dokonale vystihuje archetyp Baby – staré ženy a vědmy, která pozoruje svět ze svého nitra. Sexualita v období menstruace se může buď úplně snížit, nebo naopak může vést k potřebě hlubokého prožitku spirituální lásky. Žena má touhu vyjádřit svůj hluboký cit lásky a současně vnímat tyto projevy i ze strany partnera.

Jak využít své menstruační fáze efektivně?

Když se žena orientuje ve svém menstruačním cyklu, může si naplánovat svůj týdenní režim tak, aby byla v souladu se svou výkonností i náladou. Díky tomu může efektivně využívat dny, kdy má přírůst energie a více relaxovat v období okolo menstruace.

Během dynamické a expresivní fáze si můžete vzít v práci na sebe více úkolů nebo se pustit do nového projektu. Budete mít energii chodit po úřadech, vyřizovat telefonáty a odpovídat na e-maily. Pokud si např. s přáteli zajdete v dynamické fázi zahrát volejbal, můžete podat excelentní výkon. Naopak účastnění se běžeckého závodu v reflektivní fázi vám asi nepřinese nejlepší umístění, protože ženské tělo disponuje nejmenším množstvím energie. Dobu okolo své menstruace můžete ale efektivně využít třeba k dočtení knížky, procházkám do přírody, péči o své tělo, pravidelnému meditování nebo k dokoukání seriálu na Netflixu.

Jak se lépe orientovat ve svém menstruačním cyklu?

Ve svém menstruačním cyklu se budete dobře orientovat, když si jej budete zapisovat třeba do diáře nebo si také můžete vést menstruační kalendář. Stále oblíbenější jsou v současnosti aplikace pro sledování menstruačního cyklu, které si můžete pohodlně stáhnout do mobilu. Tyto aplikace vám navíc poskytnou informace o vašem plodném období a možném datu ovulace. Pro co nejpřesnější vyhodnocení a predikci můžete do aplikací zadávat další doplňující údaje, jako je váha, nálada nebo síla menstruace.

Pochopení svých menstruačních fází pomáhá nejen k efektivnímu využití dnů v měsíci, ale především může takto každá žena porozumět svým proměnlivým náladám a pocitům. Toto uvědomění, že je změna nálad i výkonnosti v pořádku, je dalším významným krokem k sebelásce a sebepřijetí.

💡 Tip: Přečtěte si také 8 Tipů: Jak nastartovat lymfatický systém nebo 35 Tipů a receptů na netradiční lehké obědy.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz