Domů » Nejvyšší výhry na světě a příběhy výherců

Nejvyšší výhry na světě a příběhy výherců

autor AnnaKuklikova
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
nejvyšší výhry na světě

Lákalo by vás vyhrát v loterii? Šance vyhrát ve Sportce je 1 ku 6 991 908, co teprve šance vyhrát miliardu (nebo miliardy)? V případě amerických loterií je vaše šance 1 ku 300 000 000. V podstatě je pravděpodobnější, že do vás uhodí blesk. I když je šance malá, nikdy není nulová. Za celou historii loterie USA padlo 6 miliardových výher. A na ty se dneska podíváme.

6. Wolverine FLL Club

Leden 2021 začal pro členy takzvaného Wolverine FLL Club pozitivně: výhrou 1,05 miliard dolarů, což je v přepočtu 23,02 miliard korun. O Wolverine FLL klubu víme jen to, že měl čtyři členy, kteří si mezi sebou výhru rozdělili. Tiket si jeden z členů klubu koupil v šedesátitisícovém městě Novi poblíž Detroitu.

5. Dvojice z Illinois

Na konci července 2022 výhru 1,337 miliard dolarů – v českých korunách by to bylo 29,31 miliard – získali dva lidé z Illinois. Jejich identita zatím zůstává veřejnosti skryta. Vzhledem k tomu, že výhře předcházel slib rozdělit se v případě vítězství s tím druhým, jednalo se pravděpodobně o pár.

největší výhry v loterii

4. Nejaktuálnější výhra

Výhra 1,35 miliard dolarů (= 29,59 miliard korun) padla 14. ledna 2023 v Maine. Výherce zatím není znám, ale je dost možné, že se zatím teprve vzpamatovává z šoku a své jméno ještě zveřejní. Výherci totiž mají na přihlášení se k výhře lhůtu. Ačkoliv většina se přihlásí v řádů dnů či týdnů, jsou i tací, kdo vyčkávají několik měsíců.

3. Anonym z Jižní Karolíny

Výše třetí nejvyšší výhry na světě dosahovala 1,537 miliard dolarů (33,69 miliard korun) a padla 23. října roku 2018. Výherní tiket pocházel z loterie Mega Millions. Kdo si ho pořídil, dodnes nevíme. Jižní Karolína, kde si výherce (nebo výherkyně?) tiket koupil totiž patří mezi jediných osm států v USA, kde výherce není povinen zveřejnit svoje jméno.

2. Dělba nejvyšší výhry v loterii

Druhý největší jackpot na světě padl 13. ledna 2016 v americké loterii Powerball. O 1,586 miliard dolarů (= 34,77 miliard korun) se tehdy rozdělili 3 výherci, konkrétně 3 páry: John a Lisa Robinson z Tennessee, Maureen Smith a David Kaltschmidt z Floridy a Marvin a Mae Acosta z Kalifornie.

John a Lisa Robinson

Předtím, než zvítězili, pracoval John jako inženýr, Lisa jako dermatoložka. Se svou výhrou hodlali naložit rozumně: plánovali splatit studentský dluh své dcery a hypotéku na tříložnicový bungalov. Jak to ale bývá, lidé v okolí jim začali závidět a kvůli obavám o svou bezpečnost se nakonec rodina rozhodla pro koupi obrovské luxusní vily. Pár se následně stáhl do soukromí a přestal poskytovat rozhovory.

Maureen Smith a David Kaltschmidt

Pohádkové výhře předcházely tři dekády sázení, kdy Maureen s Davidem sázeli stále stejnou číselnou kombinaci: 4 8 19 27 34 a koncové číslo 10, když konečně uspěli, nezměnili na svém dosavadním životě skoro nic. Zůstali bydlet ve svém domě, jejich sousedi je pravidelně potkávají v supermarketu a nezměnili ani své preference v restauracích, oba si jen koupili nové auto. Jak vlastně peníze využili, je ve hvězdách – David i Maureen si své soukromí dobře hlídají.

Marvin a Mae Acosta

Už předchozí dva páry byly se svým soukromím obezřetné, Marvina a Mae Acosta zašli ještě dále. Ve snaze vzbudit co nejmenší rozruch s přihlášením se k výhře čekali šest měsíců. Asi by nejraději zůstali zcela anonymní, bohužel v Kalifornii toto vítězům loterie zákony neumožňují. I přesto, že museli zveřejnit svá jména, veškeré další informace se jim podařilo dobře utajit. Co hodlají udělat se svou výhrou, ale naznačili – jejich plánem bylo přispět většinou peněz na různé nadace.

nejvyšší výhry v loterii

1. Kdo je držitelem nejvyšší výhry v loterii na světě?

Vůbec nejvyšší výhry na světě se dočkal bohužel pro nás zatím anonymní výherce. Rekordní jackpot 2,04 miliard dolarů (tedy 44,72 miliard korun) padl v listopadu 2022 v americké loterii Powerball v Kalifornii. Jméno výherce sice zatím neznáme, ale víme, že si vítězný tiket koupil v čerpací stanici Joe´s Service Centre. A protože podniky, ve kterých se výherní tiket prodá, dostávají odměnu 1 milion dolarů, na své si přišel i majitel stanice, Joseph Chahayed.

Nejvyšší výhry v Česku

Všechny nejvyšší výhry na světě, tedy miliardové výhry, jsme už vyčerpali. Zůstali jsme však pořád na Americkém kontinentě. Zamiřme proto na závěr do českého rybníčku. Kteří Češi vyhráli pohádkové bohatství?

nejvyšší výhry v Česku

Vůbec největší výhra, která v našich vodách padla bylo 2,466 miliard korun získal ji muž z Pardubicka v roce 2015. Tento muž si vsadil online v Eurojackpotu a trhl rekord nejen v historii České republiky, ale i v historii Eurojackpotu. O čtyři roky později, tedy roku 2019 vyhrál muž středního věku z Pardubicka (který si přál zůstat v anonymitě) 1,412 miliardy korun, opět v Eurojackpotu. Naše třetí nejvyšší výhra nedosahovala miliard, ale stejně své výherce jistě potěšila. Oněmi šťastlivci byl manželský pár z Chrudimska, který v roce 2013 získal skoro 400 milionů korun. Ze všech zmiňovaných byl na informace nejštědřejší právě naposledy zmiňovaný pár, který se nechal slyšet, že částí peněz přispěje na charitu.

Vzhledem k tomu, že vyhrát v loterii je psychicky náročné a může do vašeho života přivést spoustu závisti a nepřejícnosti nebo vás stát dlouholetá přátelství, se velká část výherců rozhodne raději zůstat v anonymitě a s radostnou novinou se podělí jen s těmi nejbližšími.

Co vy? Chtěli byste vyhrát v loterii, nebo by vám ten stres za to nestál? A pokud byste vyhráli, s kým byste se podělili?

💡 Tip: Přečtěte si, jak si vydělat sázením!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz