Domů » Ožehavé téma, SEX v práci? Ano či ne?

Ožehavé téma, SEX v práci? Ano či ne?

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Pozvání na rande

Sex v práci je podle různých odborníků naprosto běžnou součástí, i když o tom nikdo neví a příliš se o tomto tématu nemluví. Vztahy na pracovišti vznikají velmi přirozeně a snadno, jsou dokonce v rámci možností tolerovány, avšak sex už je tzv. přes čáru. To říkají odborníci, ale jaká je realita?

Sex v práci je prý běžný

Naskytla se vám někdy možnost pracovat v nějaké střední či větší firmě, kde se vyskytují v dostatečném poměru jak ženy, tak muži? Tak to jste se možná už sami setkali se zkušeností, která je podle odborníků a svědectví několika lidí, běžnou součástí pracovního života, i když se o ní příliš nemluví – sex v práci.

Podle psychologů milostné vztahy v práci vznikají velmi snadno. Může za to několik aspektů jako například častá přítomnost v práci, kde trávíme velkou část dne. Také tento čas trávíme se stejnými lidmi a tak nějak je známe (víme o nich zpravidla alespoň základní informace, zda jsou zadání, kde bydlí apod.). Psychologové také tvrdí, že oslovit kolegyni z práce s nabídkou rande je pro muže jednodušší, než oslovit neznámou dívku např. v parku, baru apod. Nezapomínejme však na možnost navštívení seznamky.

Partnerské vztahy jsou na pracovišti obvykle tolerovány a přijímány. Často s nimi nemají potíže ani šéfové, ani kolegové, i když nějakým pomluvám se možná nevyhnete. Z pohledu práva je vztah na pracovišti v pořádku a nemůžete za něj být nijak trestáni (vypovědí apod.), pokud neovlivňuje výkon zaměstnanců.

Se sexem na pracovišti už je to složitější. Ač se uvádí, že je opravdu běžnou praxí, tolerovaný není. Podle svědectví několika lidí v nejrůznějších rozhovorech je však sex na pracovišti všudepřítomný. Často se k sexu naskytne příležitost například na vánočních večírcích, několikadenních školeních a jiných akcích, kde svoji roli zahraje i alkohol.

Výhody a nevýhody sexu v práci

Jak je možné, že sex v práci není tolerovaný, ale přesto jej podle průzkumů zažilo až 40 % mužů a žen? Má totiž své výhody i nevýhody. Z velké části se také jedná o nevěru. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody sexu v práci?

Výhody:

  • zvyšuje se nám adrenalin
  • vzrušení nabývá jiných rozměrů
  • sex s kolegyní/kolegou je v práci praktický (trávení času s jinou osobou, určitý druh prokrastinace)
  • se spolupracovníkem se většinou dobře známe
  • může se jednat o jednorázovou a neplánovanou akci (večírek, školení,…)

Nevýhody:

  • riziko přistižení
  • porušení morálky a etiky
  • možné následky plynoucí z přistižení (výpověď,…)
  • pomluvy ostatních kolegů/kolegyň

Pokud se nacházíte v pozici vedoucího nebo šéfa, který přistihl při sexu zaměstnance, měl byste se k celé situaci postavit velmi taktně. Určitě není vhodné pranýřovat provinilce přede všemi. Situaci byste měli vyřešit individuálně, v tichosti a v žádném případě nerozšiřovat informaci po celé firmě.

Ve smíšeném kolektivu mohou snadno vznikat i milostné vztahy.

Nesmí ovlivnit pracovní výkon

Obecně však platí, že dokud o vašem sexuálním vztahu nikdo neví, neexistuje vlastně ani žádný problém. Ten nastává v případě, že sex v práci začne ovlivňovat váš pracovní výkon a byznys. Pokud už jste tedy součástí nějakých hrátek a bohužel si je nemůžete dopřávat mimo pracovní prostředí, nesmíte se alespoň nechat ovlivnit v plnění svých úkolů, neměli byste ani dávat nic najevo mezi ostatními kolegy. Nepoužívejte tedy dvojsmyslné narážky, které by mohl někdo odhalit.

V práci se má pracovat

Pokud to však jen trochu jde, nechte si své sexuální vztahy na doma. V pracovním prostředí se opravdu nemá smysl nechat rozptylovat něčím jiným. Pokud vznikne vztah na jednom pracovišti není nutné, aby jeden z partnerů měnil práci. Avšak měli byste zůstat profesionální a vztah rozvíjet pouze mimo práci.

Uvádí se také, že pokud vznikne vztah mezi nadřízenou a podřízenou osobou, měla by se jejich role vyvážit a nezůstávat v tomto modelu vztahu. Tato záležitost však musí proběhnout citlivě, taktně a morálně. Vyhnete se tak riziku pomluv ve stylu, že za povýšení mohla postel.

Celé téma sexu na pracovišti je velmi individuální pro jednotlivé situace. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují situaci. Nezapomínejte však, že za přistižení při sexu v pracovní době můžete být vyhozeni a také vaše morálka bude spokojenější při ponechání těchto aktivit mimo pracovní prostředí. Velmi oblíbené je v současnosti seznamování na seznamkách Tinder či Badoo, kde je vyšší anonymita.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz