Domů » Investice do Zonky + zkušenosti s P2P půjčkami

Investice do Zonky + zkušenosti s P2P půjčkami

autor Anna Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Zkušenosti s P2P půjčkami

Dnešní článek se bude zabývat tím, jaké mají lidé zkušenosti s P2P půjčkami. Nejdříve se podíváme na zoubek u nás velmi známému, a marketingově dobře zpracovanému Zonky. Představíme si i další platformy fungující na principu P2P. Také zabrouzdáme do zahraničních P2P investic. Hlavně Vám předložíme skutečné příběhy, recenze a zkušenosti uživatelů právě těchto půjček. Pokud vás zajímají Zonky z druhé strany, tak se podívejte na jednu z nejvýhodnějších půjček na českém trhu od Zonky.

Investice Zonky a P2P půjčky

V posledních letech se u běžných účtů téměř přestaly vyskytovat úroky. Banky jim je odebraly. Úrok (většinou velmi malý) se vyskytuje na spořících účtech a je závislý na celkové ekonomické situaci a politice centrálních bank. Ani to však pro mnoho lidí není lákadlem, aby zde uložily své úspory.

Hledají si proto jiné alternativy, jak si nechat své těžce vydělané peníze zhodnotit. Spořící účty ovšem vždy budou s nižším úrokem než je reálná inflace. Dle zkušenost z minulých let je úrok na spořicích účtech zhruba poloviční než je reálná inflace. To znamená, že pokud je inflace 4 %, tak se nejlepší úroky na spořicích účtech budou pohybovat okolo 2 %. Spořicí účty tedy inflaci brzdí, ale neochrání vás před ní. Proto je dobré se více zajímat o investování, které inflaci porazit dokáže.

Někteří investují do nemovitostí, jiní na burze a někteří nechávají peníze ležet na běžném účtu. Mezi lidmi začínají být populární P2P půjčky. Pro menší, takzvané retailové, investory v posledních letech vznikla celá řada investičních platforem, kde mohou investovat své peníze bez toho, aniž by potřebovali nějakého drahého zprostředkovatele. Drobný investor na sebe bere větší zodpovědnost, ovšem má šanci své peníze zhodnotit daleko více bez poplatků. O co se vlastně jedná konkrétně v p2p půjček? Pro koho je tento typ investicí vhodný? Právě tyto otázky jsme si zodpovídaly v našem článku.

P2P půjčky

Zkratka P2P půjčky znamená peer-to-peer lending, person-to-person lending. Těmto půjčkám se může říkat i sociální půjčky. Jedná se o online půjčky lidem od lidí, prostřednictvím zprostředkovatele a platformy. Zásadním bodem je to, že se těchto půjček nezůčastňují banky. Je to platná nebankovní obchodní transakce. Je uzavřena přímo mezi jedním člověkem (žadatelem) a jedním nebo více investory. V České republice patří mezi nejznámější společnosti poskytující P2P půjčky společnost Zonky.

Zonky

Zonky vznikla v listopadu roku 2014 v České republice. Hlavním investorem byla dceřinná Home Credit, která patří do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. Jelikož má společnost Zonky ambice pro vstup na mezinárodní pole, byla přejmenována na Benxy. V České republice zůstane zachována pod názvem Zonky. Pod názvem Benxy bude vystupovat v zemích Evropské Unie. K počátku roku 2020 Zonky zprostředkovala úvěry ve výši 10 miliard korun a spravuje účty desetitisícům investorů. Investiční část se v ČR příliš neujala a větší investoři do p2p půjček dávají logicky přednost největší evropské platformě pro p2p investování, Mintos.

V současné době Zonky nabízí dvě varianty investování.

Zonky rentiér

Zonky rentiér. Je založen na na principu automatické alokace Vámi vložených financí. Toto se děje na základě speciálního algoritmu Zonky. Společnost Vám u tohoto typu investování slibuje očekávaný čistý výnos 4,44 %. První vklad musí být alespoň padesát tisíc korun. Další vklady mohou být o libovolné výši. Z každého Vašeho vkladu je Vám strhávám poplatek 1,9 %.

Vy si nastavíte, jak velkou rentu si chcete nechat měsíčně zasílat na Váš účet. Po šesti měsících od prvního vkladu, si můžete kdykoliv bezplatně vybrat jakoukoliv částku. Zajímavostí je, že hlavním investorem do Zonky je samotný vlastník, který je skupina PPF. Mezi zkušenými investory není na diskuzních fórech Zonky rentiér příliš oblíbený, jelikož maximální možný výnos z této investice Vás rozhodně nezarazí do křesla.

Manuální investování. V tomto případě se zaregistrujete, zvolíte částku, kterou chcete investovat – minimum je dvě stě korun. Po připsání na Zonky účet, je účet aktivován. Poté si již můžete vybrat projekt, který chcete zainvestovat. Jaké je maximum pro investování na daný projekt, má Zonky vypsáno v dokumentu, který naleznete na jejich stránkách. Výnos může být od tří do deseti procent. Podle Zonky je maximální ideální počet investic 122. Vy si vybíráte z projektů, které jsou na tzv. Tržišti. Peníze, které si vyděláte můžete znovu zainvestovat, anebo si je nechat poslat na účet.

Bondster

Tato platforma je v nynější době spíše P2B, tedy peer-to-bussines. Je tedy možné investovat nejen přímo do lidí, ale také zafinacovat půjčky firmám. Bondster zajišťuje investici v českých korunách, ale také v Eurech. Pokud budete investovat v korunách, Bondster si bude ročně účtovat jedno procento z aktuálně investované částky. Máte-li v plánu investovat v Eurech, žádné vstupní poplatky Vás nečekají. Bondster zaručuje roční výnosy pro investice v korunách 7,57 % a pro investice v Eurech 12,45 %.

Mintos

Mintos vznikl v roce 2015 a po celém světě má již 267 204 investorů. Pokud jste začátečníci v investování, přečtěte si náš článek obsahující rady pro začínající investory. Mintos je zaúvěrován 67 světovými společnostmi. To znamená, že propojuje investory s 67 nebankovními společnostmi a jejich klienty.

Devadesát procent investorů, kteří investovali 500 Euro a více, si za rok vydělalo minimálně 10 % z investované částky. Pro některé půjčky existuje záruka zpětného odkupu (tzv. BuyBack Program/Guarantee). Průměrný výnos z investování do p2p půjček u Mintosu je 12 %. V Evropě se jedná o největší a nejdynamičtější platformu pro p2p půjčky. Mintos má také výhodu jednoduchého ovládání pro investory a poměrně nízké šance peníze ztratit, pokud budete řádně diverzifikovat.

Zkušenosti s P2P půjčkami

Jelikož se v tomto článku zabýváme především platformou Zonky, přinášíme Vám recenze na ni. Velmi zajímavou a objektivní recenzi, jsme našli na stránkách hoopoo.cz. Autor (Lukáš) zde popisuje svoji zkušenost s investováním právě na Zonky z roku 2017. Sám autor v článku popisuje, proč již není aktivním investorem. Obecně je p2p nějakou alternativou k akciovým trhům, ovšem akciové trhy se z posledních let jeví jako výnosnější, bezpečnější a celkově s vyšším potenciálem. P2P tak v roce 2022 pokulhává za akciemi, nemovitostmi i kryptoměnami a je opravdu velmi alternativní investicí.

Výhody P2P

Jako výhody této platformy bere:

  • český jazyk, českou podporu a rozsáhlou komunitou na FB
  • investice pouze v českých korunách
  • sekundární trh
  • mediální známost
  • smysluplná forma investování
  • oficiální aplikace na telefon
Mobilní aplikace Zonky
Investovat či neinvestovat se Zonky? To je oč tu běží, jak by řekl klasik.

Nevýhody P2P

Jako hlavní nevýhody označil:

  • průměrný výnos od 3 – 8 %, který je ponížen o poplatky
  • úvěry nejsou zajištěné dalšími garancemi
  • chybí interní AutoInvest
  • v případě defaultu úvěru si Zonky strhává z vymožené částky 30 %

Investovat či neinvestovat se Zonky?

Autor začal s investicí 6000 korun. Investoval celkem do 32 projektů. Po třech měsících se změnily podmínky pro investory – stoupl úrok, který si Zonky účtoval na svých investorech a proto autor skončil s investováním na této platformě. Úplně zcela ji však nezatratil. Jeho kamarád měl zkušenost z druhé strany. Půjčil si od Zonky peníze, a má příjemnou kavárnu, kterou autor navštěvuje. Zonky je výhodná především pro uživatele, kteří si chtějí půjčit. Pro investory to až taková hitparáda není. Autor celkově Zonky zhodnotil na 6.1 z 10 bodů.

Na celý článek reagovalo mnoho lidí. Hugo svoji recenzi shrnul slovy: Dle mého názoru se Zonky přesunuli do charitativní sféry, kdy Vy investujete, lidi si plní sny, Zonky bohatnou a Vy chudnete. Mnoho lidí také srovnává Zonky s Mintos, či Bondsterem. Někteří Zonky zatracují, ať již kvůli výše zmíněným poplatkům, anebo pojištění ze stran dlužníků, které je podle některých pouze marketingovým trikem.

Někteří z investujících si vyzkoušeli roli žadatele o půjčku. Jedna zkušenost byla taková, že pokud člověk ze sebe nevydal nejdetailnější informace o své osobě, nedostal ze Zonky konkrétní nabídku úroku. Někteří uživatelé toto jednání považují za nedůveryhodné. Jiní argumentují tím, že poskytnutím internějších informací o své osobě, můžete získat lepší úrok, než bez těchto informací. Toto se děje na různých stránkách, kde si po zadání základních informací o své osobě můžete nechat vypočítat úrok.

Investování do P2P je pro všechny. Jen si v něm každý musí najít to své, a říct si, proč chce investovat zrovna na dané platformě. Jaké jsou Vaše zkušenosti s P2P půjčkami? Investovali jste se Zonky, nebo jinde? Podělte se s námi v komentářích.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz