Domů » Pracovní pohovor a TOP 10 nejzáludnějších otázek

Pracovní pohovor a TOP 10 nejzáludnějších otázek

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Přijímací pohovor otázky

Článků s názvem pracovní pohovor otázky, nebo jak se správně připravit na pohovor, je na internetu víc než dost. Najdete v nich nespočet rad na téma, jak u pohovoru uspět, co si s sebou nezapomenout, a jak se správně obléknout.

V tomto článku tyto obecné a stokrát zmiňované rady vynecháme a ukážeme vám ty nejzáludnější otázky, které byste mohli na pohovoru dostat. Dokázali byste pohotově odpovědět na všechny?

💡 Tip: Pokud jste na pozvánce na pohovor narazili na styl oblékaní smart casual a nevíte, co přesně si pod tímto pojmem představit, přečtěte si náš článek a ukažte, že máte styl.

Pracovní pohovor otázky

I když většinu zaměstnavatelů či personalistů budou spíše zajímat vaše pracovní zkušenosti nebo vaše maturitní vysvědčení, výuční list či diplom, někteří vás mohou zaskočit těmi nejzvláštnějšími otázkami. Na ty vám ani nebude stačit ani důkladná rešerše a příprava.

Důvod těchto otázek je ale většinou prostý, pomocí nich personalista či zaměstnavatel pozná, jak umíte reagovat na nečekanou situaci. Někteří lidé začnou panikařit, jiní se otázky leknou. Ten, kdo vás přijímá pomocí toho zjistí, jestli dokážete pracovat třeba v presu nebo při větší psychické zátěži.

Během takové zkoušky vyplynou napovrch i další vaše takzvané měkké dovednosti (v angličtině soft skills). Je to například empatie, kreativita, organizovanost, přesnost, otevřenost případně třeba komunikační dovednosti.

Tyto otázky často ani nemají jednotné řešení, prostě se pokuste si odpověď krátce promyslet a odpovědět podle svého nejlepšího vědomí. A i kdyby se vám odpověď nakonec nepovedla, nezoufejte a zasmějte se sami sobě! Tím ukážete, že máte nadhled a neberete se příliš vážně.

💡 Tip: Přečtěte si rovněž, jaké jsou výhody práce na zkrácený úvazek.

Prodejte mi tento pomeranč, aneb TOP 10 nejzáludnějších otázek

Nyní se podíváme na to nejzáludnější a často i nejbizardnější, na co se personalisté či zaměstnavatelé budoucích zaměstnanců ptají. Máte podobnou zkušenost?

11 nezvláštnějších otázek kladených během pracovního pohovoru

1. Co si myslíte o zahradních trpaslících?

Na tuto otázku asi neexistuje správná odpověď. Existuje přece tolik různých zahradních trpaslíků, takže jednotný názor na ně asi není možný. Pokud dostanete podobnou otázku, pak si buďte jistí, že můžete být kreativní, vtipní nebo klidně i sarkastičtí. Otázka má uchazeče o práci spíše uklidnit než vystresovat. Výjimkou však je, pokud se o práci ucházíte v obchodě se zahradními trpaslíky.

Zahradní trpaslík
Zahradní trpaslík

2. Kdybyste byl stromem, který druh by to byl a proč?

U této otázky a jí podobných neexistuje pouze jedna správná odpověď. Nejdůležitější je svou odpověď vysvětlit. Jste spíše dub, protože jste vysocí a silní? Nebo třeba třešeň, protože rádi lidem poskytujete radost? Zkuste najít podobnost mezi vaší povahou a nějakým charakterem stromu.

3. Kdybyste si měl vybrat jakou superschopnost budete mít, co by to bylo: létání nebo neviditelnost?

Víte, že většina lidí odpovídá létání? Máte to stejně? Tato otázka poměrně chytře zkoumá, jaký typ osobnosti jste. Člověk, který si raději vybere létání, je extrovert, který se rád ukazuje před ostatními. Oproti tomu ten, kdo si raději vybere neviditelnost, je introvert, který je raději v pozadí.

Důležité je zmínit, že žádná z odpovědí není špatná. V týmu se vždy hodí oba typy lidí, avšak každý na trochu jinou pozici.

4. Proč jsou kanály kulaté?

Ačkoliv by se tato otázka mohla zdát jako další ze série pro uvolnění uchazeče, není tomu tak. Na tuto otázku je několik poměrně logických řešení, která zkoumají vaše logické uvažování. Napadne vás některé z nich?

Víte, proč jsou kanály kulaté?
Víte, proč jsou kanály kulaté?

5. Jak byste popsal operu někomu, kdo neslyší?

Další otázka, která má za cíl prověřit vaše logické uvažování. Samozřejmě těchto způsobů je více a můžete si vybrat, kterýkoliv chcete. Kreativitě se meze nekladou. Obzvlášť pokud se hlásíte na místo, kde jsou důležité komunikační dovednosti klíčové, se od vás očekává pohotová, ale logicky promyšlená reakce.

6. Kdybyste se mohli na něco zeptat Boha, co by to bylo?

Další otázka, která má za cíl uchazeče spíše uklidnit, ale zároveň otevřít. Neexistuje na ni žádná správná odpověď, můžete dokonce říct, že na nic, protože nevěříte, že Bůh skutečně existuje. Ať odpovíte cokoliv, ukazujete část svého nitra, a to je přesně to, co po vás chtějí.

7. Prodejte mi tento…

Klasická otázka, jak zjistit vaše prodejní dovednosti. Za ty tři tečky si můžete dosadit v podstatě cokoliv, pero, pomeranč, fotku nebo třeba pravítko. Cílem je vidět, jestli se takového úkolu nezaleknete. Kreativita je v takovém případě klíčová a jakákoliv snaha se cení.

8. Kdybyste si mohl vybrat, jaké by bylo vaše poslední jídlo?

Když jste pod tlakem, tato otázka vás asi velmi překvapí. Zaměstnavateli jde ale pouze o to vidět, jak reagujete ve vypjaté situaci.

Pracovní pohovor otázky: vaše poslední jídlo
Pracovní pohovor otázky: vaše poslední jídlo

Můžete být upřímní a říct své oblíbené jídlo, tím nic nepokazíte a něco o sobě prozradíte. Zkuste se také zamyslet nad důvody, proč zrovna toto jídlo tolik miluje, případně proč chcete, aby bylo vaše poslední.

9. Vyjmenujte 7 možných využití této propisky.

Otázka, která zkoumá vaši schopnost kreativně myslet. Jste osoba, která neustále hýří nápady, pak s touto otázkou nebudete mít sebemenší problém. Pokud ale takovou osobou nejste, zkuste se v klidu zamyslet, a pak až odpovězte.

Důležité je vyjmenovat všech sedm použití, případně tolik, kolik vám na pohovoru řeknou. Ukazujete tím svou přesnost a schopnost plnit zadání. Vaše odpovědi mohou být vtipné i kreativní. Klidně se jim můžete i sami zasmát.

10. Kolik oken se nachází v celém New Yorku?

I když na tuto otázku existuje přesná odpověď, zřejmě není na světě nikdo, kdo by ji znal nebo dokázal spočítat. Je tedy nutné říct, že se od vás neočekává, že se k výslednému číslu přiblížíte.

Co se od vás ale očekává, je logické a analytické uvažování. Požádejte o kousek papíru a tužku a napište si krátkou osnovu. Popřemýšlejte, od čeho se počet oken v New Yorku může odvíjet.

Přijímací pohovor otázky: počet oken v New Yorku
Přijímací pohovor otázky: počet oken v New Yorku

Až přijdete k nějakému číslu, budete mít i argumenty, jak jste k němu přišly. U pohovoru totiž musíte ukázat, že se svými argumenty umíte pracovat, a že umíte obhájit svá jednání.

💡 Tip: Pokud vás zajímá přesný rozbor této záludné otázky, přečtěte si následující článek, který problematiku dobře rozkresluje.

Bonusová otázka: Chcete se vy na něco zeptat?

Na rozdíl od výše zmíněných otázek, se kterými se nemusíte setkat úplně vždy, tato otázka se objeví na 99 % pohovorů. Částečně jde o slušnost, ale také se jedná o hodnocenou otázku, která o vás hodně vypoví a poodhalí to i trochu, jaký typ člověka jste.

Je normální, že při vší nervozitě, která pohovor často provází, můžete být rádi, že se vše blíží ke konci anebo člověk, který pohovor vede, již sám řekl dost informací a máte pocit, že víte vše potřebné. Právě pro takové chvíle je dobré se připravit i na tuto otázku a mít v rukávu pár možností, na co se zeptat.

Zde je deset otázek, které vám umožní zjistit více o pracovišti, ale i o tazateli, a navíc ukáží, že vám váš úspěch a budoucnost na tomto místě není lhostejný.

  1. Co se vám osobně nejvíce líbí na práci pro tuto organizaci?
  2. Co považujete na práci pro tuto organizaci za nejnáročnější?
  3. Jak byste popsali kulturu vaší organizace?
  4. Můžete mi říci více o hodnotách vaší společnosti a o tom, jak jsou uváděny do praxe?
  5. Jak vypadá běžný den v této roli?
  6. Jaký typ zaměstnance zde má tendenci uspět a jaké vlastnosti jsou pro úspěch zde nejdůležitější?
  7. Jak pomáháte svým zaměstnancům profesně růst?
  8. Jak reagujete na konflikty zaměstnanců?
  9. Co očekáváte, že dosáhnu po 6 nebo 12 měsících v této roli?
  10. Jedná se o novou pozici? Pokud ne, proč předchozí osoba odešla?

První a poslední dojem

O prvním dojmu jste toho již hodně slyšeli a víte, že je zcela zásadní pro váš budoucí úspěch. Ale stejně tak důležitý je i poslední dojem, protože ten zásadně ovlivní to, co si tazatel o vás zapamatuje. Pokud máte z jakékoliv části uprostřed pohovoru nepříjemný pocit, poslední dojem je vaše příležitost silně zakončit a získat si tazatele na svou stranu.

Až se vás tedy na konci pohovoru zeptají, jestli máte nějaké otázky, tak příležitosti určitě využijte. Ukažte, že se o své budoucí místo zajímáte a chcete udělat vše proto, abyste uspěli nejen u pohovoru, ale zejména poté co budete přijati.

A pokud stále dumáte nad tématem pracovní pohovor otázky, přečtěte si, jak se dobře připravit na pohovor a uspět.  

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz