Domů » Jak se připravit na pohovor? A uspět!

Jak se připravit na pohovor? A uspět!

autor Anna Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak se připravit na pohovor

Čeká Vás pracovní pohovor, a Vy si nejste jisti, jak se na něj připravit tak, aby byla Vaše šance na přijetí co nejvyšší? Pak si přečtěte náš článek, kde Vám přinášíme tipy a rady, jak se co nejlépe připravit na pohovor a hlavně uspět. V tomto článku se například dozvíte, jaké jsou velmi časté otázky personalistů a HR specialistů. A jak velký význam má Vaše chování od vstupu do firmy až po opuštění dotyčné budovy.

Nejprve Vám ukážeme, co byste si měli zjistit, než vyrazíte na pohovor. Dalším důležitým bodem je chování po celou dobu, po kterou se vyskytujete ve firmě, kde budete absolvovat pracovní pohovor. Nakonec Vám přiložíme otázky, které personalisté nejčastěji pokládají svým uchazečům.

Délka přípravy na pohovor by se měla odvíjet od toho, jak Vám na nabízené práci záleží a jak moc chcete uspět.

Jak se připravit na pohovor a uspět?

  1. Zjistěte si co nejvíce informací o firmě. Našli jste webové stránky firmy, ve které se ucházíte o místo? Výborně. Teď stačí si je pořádně prostudovat. Ideální by bylo, kdybyste našli tu informaci, která byla důvodem, proč se zajímáte o danou pracovní pozici. Čím více budete o firmě, jejích aktivitách, případně produktech a lidech, kteří v ní pracují vědět, tím více bude pro personalistu jasné, jak velký je Váš zájem o danou pozici.
  2. Jaké je propojení mezi nabízenou pozicí a Vaším životopisem. Před pohovorem si znovu projděte popis nabízené pozice a Váš životopis. V jakých bodech se Váš životopis shoduje s požadovanými dovednostmi? Pokud se v požadavcích vyskytlo něco, co jste v minulosti řešili, podělte se s Vašimi zkušenostmi u pohovoru s personalistou. To samé platí o motivačním dopisu, který by měl být vyladěný do nejmenšího detailu. Když se Vás u pohovoru budou ptát na něco z motivačního dopisu, tak byste neměli dlouze lovit v paměti, ale plynule navázat na dialog a doplnit vše potřebné. Měl byste si připravit odpovědi na otázky “jak?”. Když se máte v motivačním dopisu, že byste chtěl zvýšit efektivitu o 25 %, tak musíte přibližně vědět jak, když se Vás na zeptají.
  3. Výběr správného oblečení. Obecně by Vaše oblečení na pracovní pohovor mělo být čisté, vyžehlené, elegantní a sladěné. Oblečení by mělo odpovídat tomu, jak se reprezentuje samotná firma. Nikdy by se nemělo jednat o extravagantní oblečení. Naopak vždy byste měli držet zažité klasiky. Zde naprosto platí “méně je někdy více”.
  4. Informace o personalistovi. Pokud konkrétně víte, kdo z personalistů dané firmy s Vámi povede pracovní pohovor, je ideální si o něm zjistit nějaké informace. Jestliže ve firmě, kde se ucházíte o místo, pracuje Váš kamarád nebo známý, zkuste se ho zeptat na jeho osobní zkušenost s daným personalistou.
  5. Přijďte včas! Velmi důležitá je také příprava týkající se cesty na pohovor. Zjistěte si, jakým typem MHD se dostanete na místo pohovoru. Určitě si najděte spoj, se kterým budete na recepci firmy minimálně o 5 – 10 minut dříve. Den před pohovorem jděte včas spát, ať jste na pohovor odpočatí a co nejvíce klidní.

Průběh pracovního pohovoru a jak začít cestu k úspěchu?

  • Již u vstupu do firmy je důležité, jak se budete chovat. Nikdy nevíte, jaký člověk, kterého jste zrovna potkali a slušně pozdravili bude ve Vašem budoucím pracovním životě hrát roli. Možná jste právě pozdravili personalistu, který s Vámi povede pohovor. Anebo ten starší pán, kterému jste pomohli sebrat rozsypané dokumenty, je Váš budoucí šéf. Vždy se snažte hned od začátku působit mile, příjemně a uvolněně. Tak, aby Vám nebylo jedno, co se kolem Vás děje.
  • Jak jsem psali výše, vždy je ideální se na recepci hlásit minimálně 5 – 10 minut před samotným pohovorem. Bude to působit tak, že máte cit pro dochvilnost. Na druhou stranu nechoďte do firmy 20-30 minut před pohovorem, jelikož tím narušujete harmonogram HR personalisty, případně Vašeho budoucího nadřízeného. Takový příliš brzký příchod Vám může být malým mínusem a navíc něco vypovídá o Vašem time managementu a citu pro čas.
  • Při setkání s personalistou se nesnažte působit příliš sebevědomě. Stačí obyčejné zdravé sebevědomí – nebuďte dojem, že jste ušlápnutí, ale také že nejste největší borec světa. Personalistovi stiskněte ruku, tak akorát. Ne jako leklá ryba, ani nepoužívejte svoji železnou pěst.
  • Jistě každý z nás byl někdy u pohovoru a všichni víme, že nervozita hraje svoji roli a bere si svou daň. Pokud se však řádně na pohovor připravíte (dle výše uvedených pokynů), může se Vaše nejistota zmenšit o řádný kus.
  • Vždy pozorně personalistovy naslouchejte. Pravdivě odpovídejte. Ne pouze slovy ano, ne. Odpovídejte v celých větách. Personalista není žádný učitel, který by Vás chtěl z něčeho zkoušet. Je to člověk, který Vás chce co nejlépe poznat a zjistit, zda-li jste pro danou pozici ten nejlepší kandidát.
  • Nikdy při pohovoru neskákejte personalistovi do řeči. Jednak to působí neslušně a celkově to o Vás neříká nic dobrého. Především o Vašem týmovém duchu.
  • Určitě se po celou dobu pohovoru snažte na personalistu usmívat. Mnoho Čechů není přirozeně pozitivních a právě proto personalisté pozitivitu u svých uchazečů dokáží velmi ocenit. Buďte při pohovoru aktivní. Pokud Vás zajímá něco, co právě aktuálně ve firmě probíhá, ptejte se.
  • Pokud nebude zmíněno finanční ohodnocení, nebojte se zeptat. Ale pozor. Neptejte se hned na začátku pohovoru.
  • Snažte se během celého pohovoru působit a chovat co nejpřirozeněji. Hlavně si na nic nehrajte. Stejně by Vás časem prokoukli a mohlo by to být nemilé překvapení pro obě strany.

Otázky u pohovoru

Nyní Vám předložíme nejčastěji pokládané otázky od personalistů a HR specialistů, na které byste si měli přibližně připravit odpovědi. Když si tento seznam projedete, jistě budete připraveni téměř na všechno.

Otázky na pohovoru
Na jaké otázky se před pohovorem připravit?

Všeobecné otázky, které mohou zaznít u pohovoru

  • Máte raději práci v týmu nebo raději pracujete sám?
  • Co Vás motivuje?
  • Jaké jsou Vaše silné stránky?
  • Jaké jsou Vaše slabé stránky?
  • Kde se vidíte za 5 – 10 let?
  • Kde se vidíte za rok?

Otázky týkající se Vašeho vzdělání

  • Co Vás vedlo ke studiu tohoto oboru? Měli jste možnost studovat i na jiné škole? Proč jste si vybrali právě tuto?
  • Jaký byl Váš oblíbený předmět?
  • Jaký byl Váš největší úspěch během studia?
  • Zažili jste během studia neúspěch? Jak jste se s ním vyrovnali?
  • Kolik cizích jazyků ovládáte?

Otázky týkající se předchozího zaměstnání

  • Odešli jste z předchozího zaměstnání dobrovolně, anebo jste byli propuštěni? Z jakého důvodu?
  • Proč jste byli tak dlouho nezaměstnaní?
  • Proč jste za posledního půl roku třikrát změnili zaměstnání?
  • Co máte nejraději na své práci? Co jste měli nejraději ve svém předešlém zaměstnání?
  • Co bylo hlavní motivací pro změnu současného povolání?

Otázky týkající se nové pozice

  • Co víte o naší společnosti?
  • Co očekáváte od nové pozice?
  • Proč se ucházíte zrovna o tuto pozici?
  • Co očekáváte od svého nadřízeného, svých kolegů?
  • Jaké by byly Vaše první kroky po přijetí do námi nabízené pozice?

Na všechny otázky se snažte najít úspěšné odpovědi. Co by Vám imponovalo, kdyby odpověděl kandidát? Co hledá firma? Co vy nabízíte?

Doufáme, že se Vám s pomocí našeho článku, podaří získat Vámi vysněnou práci. Mnoho nabídek a dalších rad najdete také na stránkách jobs.cz. Pokud se Vám ji nepodaří získat, nezoufejte. Možná je ten správný čas, změnit zaměstnání. Přejít z pozice zaměstnance, do pozice zaměstnavatele.

Jak se to může stát? Úplně jednoduše. Možná právě Vy jste vhodný kandidát na pozici podnikatele. Jak začít s podnikáním a jeho financováním do začátků se dozvíte v článku na našich stránkách. Přejeme hodně štěstí ve Vašem profesním životě.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz