Domů » Proč konkurenční prostředí může tvořit skvělý tým?

Proč konkurenční prostředí může tvořit skvělý tým?

autor Iva Černohorská
0 komentářů
konkurenční prostředí v zaměstnání, tým, týmová práce

Zvýšit produktivitu a efektivitu práce, to je oč tu běží. Proč vytvořit mezi týmy v práci zdravě konkurenční prostředí? Soutěživostí v zaměstnání probudíte týmového ducha, zlepšíte angažovanost pracovníků a motivujete je tak k lepšímu výkonu. Ale pozor, aby se vám konkurence mezi týmy ošklivě nevymkla z rukou.

Konkurenční prostředí a jeho vliv na produktivitu

Jedním z faktorů ovlivňujících produktivitu a efektivitu podniku je schopnost pracovníků spolupracovat. Pro konkurenceschopnost podniku není nic horšího než když pravá ruka neví, co dělá levá. Ani sebelepší jednotlivec nemůže nahradit dobře fungující tým.

Konkurenční prostředí tvoří skvělý tým právě díky vědomí společného cíle a touze porazit konkurenta. Když se týmu vyplatí spolupracovat, uvidíte okamžité výsledky. V kolektivu se zvedne nálada, zlepší komunikace, vzájemná otevřenost a respekt mezi kolegy. Konkurenční boj s dalším týmem dokáže kolektiv instantně semknout a vybičovat k těm nejlepším výkonům.

konkurenční prostředí v zaměstnání, týmová práce
Teamwork, shaking hands

💡 Tip: Pozor, pokud vyhlásíte soutěž mezi jednotlivci. V kolektivu tím rozdmýcháte řevnivost a z pracoviště se stane bojiště. Místo vzájemné pomoci se v podniku dočkáte jen podrazů a sabotáží. Buďte opatrní také při konkurování dvou a více týmů, žádný tým nesmí být znevýhodněn (například zastaralou technikou).

Zásady konkurenčního prostředí

Na co se soustředit při tvorbě konkurenčního prostředí, aby bylo zdravé a ne smrtelně dravé? Podívejte se na zásadní faktory, které ovlivňují konkurenceschopnost týmu.

Tým potřebuje lídra

Lídr reprezentuje a současně koordinuje celý tým. Dohlíží na správnou funkci kolektivu, moderuje diskuzi během tvorby projektu a dává prostor k projevu všem jednotlivcům. Přirozeně motivuje kolegy a kormidluje celou loď k vítězství.

Lídr týmu v konkurenčním prostředí
Lídr týmu

Optimální počet pracovníků v týmu

Velikost týmu ovlivňuje jeho výkonnost. Při nedostatečném počtu osob jsou pracovníci přehlceni a nemají kapacitu pro nápady a inovace. A naopak, pokud bude osob moc, nedostanou prostor k projevu a začnou vytvářet podskupiny, ve kterých se jim bude snáze komunikovat. Optimální počet týmových hráčů je 5-15, a to podle rozsahu práce.

Trénink týmového ducha pro konkurenční prostředí

Pomocí teambuildingu si tým uvědomí podstatu lídra, ocení individuální schopnosti svých kolegů a procvičí efektivní komunikaci spolu s rozdělením dílčích prací uvnitř týmu. Teambuilding je příležitost jak udělat z jednotlivců týmové hráče a zároveň probudit kolektivní soutěživost.

konkurenceschopnost týmu, konkurenční prostředí
Konkurenceschopnost a soutěživost týmu = nárůst produktivity

Systém odměn

Honba za lepším je lidská přirozenost. Dopřejte tedy pracovníkům možnost získat ty nejlepší zaměstnanecké benefity. Účinnou motivací pro kvalitně, rychle a celkově lépe odvedenou práci je například finanční ohodnocení. Všichni pracují pro peníze. I když v motivačním dopise stojí něco jiného.

💡 Tip: Tým se může podílet na výběru odměny, to posiluje kolektivní motivaci. Těžko někoho donutíte podávat nadstandartní výsledky za odměnu, o kterou moc nestojí.

Vizualizace výsledků práce v konkurenčním prostředí

Po splnění cíle hodnotíme výslednou práci týmů nejlépe názorným zobrazením jejich produktivity na tabuli, přičemž si týmy uvědomí své nedostatky v konkurenčním prostředí. Inspirují se silnými stránkami vítězného týmu a příště se ho pokusí předčit.

Konkurenční prostředí aneb V jednotě je síla

Udělejte z jednotlivců týmové hráče. Takové, kteří se nebojí vyslovit svůj názor, mají pochopení pro své kolegy a dokáží pohánět tým kupředu. Na těchto základech postavíte kolektiv pozitivních lidí, které práce baví díky soutěžení po boku stejně nastavených kolegů. Kromě výsledků jejich snažení pro vás bude příjemné vracet se do prostředí, kde se nikdo na druhého nemračí.

💡 Tip: Často se kaboníte? Přečtěte si Jak získat pozitivní myšlení.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz