Domů » Proč všichni mluví o Bitcoinu? Má smysl se o něj zajímat?

Proč všichni mluví o Bitcoinu? Má smysl se o něj zajímat?

od Patrik

Představte si digitální měnu, která není nějak regulována, žádná banka ani stát nad ní nemá kontrolu, a ještě díky ní můžete vydělat peníze. 

Říkáte, že žádná taková neexistuje? To však není pravda, jednou z takových měn je digitální měna Bitcoin, která představuje jen jednu z mála kryptoměn, které tvoří celkový trh. Bitcoin má však oproti ostatním velký náskok. 

Bitcoin je úplně první úspěšnou kryptoměnou, která kdy spatřila světlo světa. V jeho případě to bylo v roce 2009. I když o bitcoinu víme téměř vše, jedna věc zůstává všem stále neznámá, a to kdo je její zakladatel, který se vydává pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Cílem tohoto vynálezce bylo vytvořit měnu, která nebude nějak regulována nebo kontrolována ze strany úřadů a dodá lidem vytouženou finanční svobodu. 

To se mu podařilo. Uspěje ale bitcoin v dlouhodobém horizontu a v čem je jiný než klasické peníze? 

Jak bitcoin funguje? Je jako klasické peníze? 

Odpověď zní ano i ne. S bitcoiny i s korunami můžete platit za zboží a služby. Bitcoin na rozdíl od reálných peněz existuje jen v digitální podobě (ona ostatně i většina klasických peněz existuje pouze v digitální podobě) a jak už bylo řečeno nepodléhá žádným regulacím třetích stran a ani inflaci, čímž se nejvíce liší od klasických peněz. Klasické peníze se dají manipulovat – Bitcoin ne. 

Čemu však podléhá a co má na bitcoin vliv je nabídka a poptávka po něm. Podle poptávky se mění i jeho hodnota. Když stoupne poptávka a je pozitivní nálada na trhu, můžeme pozorovat změny, kdy se cena bitcoinu dokáže během noci změnit i o tisíce dolarů. 

Proč se o bitcoin zajímat? 

Jednou z otázek, kterou si spousta lidí pokládá je, zda by se o bitcoin měli vůbec zajímat a pokud ano tak proč. Pár výhod bitcoinu a kryptoměn obecně bylo zmíněno již výše a tyto výhody jsou vlastně důvody, proč se o tato novodobá digitální platidla zajímat. Pojdmě se společně podívat na další důvody. 

Jedním z hlavních důvodů, proč by pro vás bitcoin mohl být zajímavou možností pro investování je jeho hodnota. Je pravda, že cena se může pohybovat dolů i nahoru, ale pokud stoupá stojí to většinou za to. Například v roce 2017 jeho hodnota vystoupala až na 20 000 dolarů, a mnoho investorů si mohlo mnout ruce. Z čehož vyplývá, že s troškou trpělivosti a zkušeností si můžete přijít i na pěknou sumu peněz. 

Dalším důvodem proč se o BTC (zkratka bitcoinu) zajímat, je fakt, že v současné době bitcoin a další kryptoměny akceptuje stále více obchodů po celém světě. Míra akceptace a používání bitcoinu po celém světě stále roste. Můžete si tak koupit například kávu ve Starbucksu nebo jídlo v Subway. Mezi další obchody se poté řadí i Alza, Amazon a mnoho dalších. 

A to samozřejmě nejsou všechny výhody, je jich daleko více. Tou největší asi je, že lidé konečně mají své peníze pod kontrolou. Podle nás bitcoin představuje budoucnost a pokud se o něj začnete zajímat už teď, budete o krok napřed. 

Kde a jak ho získat?

Zaujal vás bitcoin? 

Získat ho můžete naprosto jednoduše. Kupte si ho. Tím nejjednodušším způsobem, jak se k bitcoinu dostat, je si ho koupit v kryptoměnové směnárně. U nás je jednou z nejspolehlivějších a nejvíce využívaných směnárna Simplecoin. 

U Simplecoin si jednoduše zadáte jakou částku chcete investovat, provedete platbu a necháte si odpovídající částku bitcoinů poslat do své kryptoměnové peněženky. Nemusíte kupovat celý bitcoin, můžete koupit pouze zlomek. 

Pomocí kryptoměnových peněženek můžete bezpečně držet a manipulovat s kryptoměnami. Dá se to přirovnat k bankovnímu účtu, kde máte peníze. I když se to možná zdá být složité, nákup kryptoměn je velice jednoduchý. Pokud vás bitcoin a obecně kryptoměny zaujaly, přečtěte si tento článek. V tomto článku se krok po kroku dozvíte, jak bezpečně investovat do kryptoměn. Více si o kryptoměnách můžete přečíst také na české Wikipedii.

Články, které stojí za přečtení: