Domů » Osobní rozvoj: Jak začít a najít správný směr?

Osobní rozvoj: Jak začít a najít správný směr?

autor Petra Sýkorová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Osobní rozvoj nás posouvá vpřed.

Chcete rozvinout své přednosti a dosáhnout úspěchu? Možná, že vaším cílem je zbohatnout či získat práci snů. Jak zlepšit tvrdé a měkké dovednosti? Práce na sobě vyžaduje celoživotní úsilí, ale již v krátkém časovém horizontu na sobě lze pozorovat změny k lepšímu. Jak dosáhnout cíle? Říká se tomu osobní rozvoj!

Co je to osobní rozvoj?

Osobní rozvoj je sebevzdělávání a zlepšování svých dovedností. V rámci osobního rozvoje musíme vystupovat z komfortní zóny a učit se věci, na které ve škole nebyl čas. Překonejte svůj strach tak, že se mu budete vystavovat. Čím častěji svou komfortní zónu budete opouštět, tím dříve se dostaví vaše zlepšení.

„Vždy dělejte to, čeho se bojíte.“

Ralph Waldo Emerson

Díky tomu, že na sobě člověk pracuje, roste profesně nebo lidsky. Ten, kdo se věnuje osobnímu rozvoji, dochází do fáze, kdy žije spokojený a naplněný život, protože dělá to, co chce. Neplní sny svého okolí, ale jde až na dřeň sebe samého.

Osobní rozvoj nás směruje k cíli.
Osobní rozvoj nás směruje k cíli. | Zdroj: Pixabay

Co v lidech vyvolá touhu na sobě pracovat?

Asi každý člověk měl někdy nějaký sen a cíl, kterého by chtěl dosáhnout. Chceme například dotáhnout svůj koníček k výdělku. Založit rodinu. Postavit dům. Bydlet ve svém. Získat práci snů. Vybudovat prestižní firmu. Cokoli. A všichni jsme se narodili s určitými přednostmi a nadáním. A tyto schopnosti bychom měli rozvíjet tak, abychom si splnili to, po čem toužíme.

Seberozvoji by se měly věnovat obzvláště osoby s nižším sebevědomím. Připadáte si méněcenní a říkáte si, že nikdy nedosáhnete svých cílů? Potom to znamená, že si nevěříte, a měli byste si proto zvýšit sebevědomí. I to je osobní rozvoj!

„Musíte mít určitou nespokojenost, abyste cítili nutkání chtít růst.“

Idowu Koyenikan

💡 Tip: Přečtěte si zajímavé rozhovory s úspěšnými lidmi.

Jak začít s osobním rozvojem?

Existuje několik metod, jak seberozvoj nastartovat. Budete-li se jimi řídit, výsledky se brzy dostaví. Jak tedy začít s osobním rozvojem krůček po krůčku?

Napište si cíle

Důležitá je vaše motivace. Rozhodněte se, v čem konkrétně se chcete posunout. Napište si to. Doporučuji stanovit si 101 cílů. Zdá se vám to moc? Kdepak, zkuste se zamyslet. Shromážděte na papír nebo do počítače všechny sny, po nichž jste kdy toužili, co jste vždycky chtěli umět. Tím budete mít své sny zkonkretizované a denně na očích.

„Cíle vám umožňují ovládat směr změn ve váš prospěch.“

Brian Tracy

Zaznamenávejte pokroky

Aby vaše motivace nestagnovala a podpořili jste své sebevědomí, zapisujte si svůj progres do deníku nebo souboru v počítači. Pokud chcete mít vše na jednom místě a v papírové formě, doporučuji vést si zápisník bullet journal, vynalezený grafikem Ryderem Carrollem.

Veďte si deník. Zhodnoťte progres.
Veďte si deník. Zhodnoťte progres. | Zdroj: Pixabay

Krůček po krůčku k úspěchu

Každý den podnikněte malý krok, kterým se cíli přiblížíte. Stačí tomu věnovat třeba deset minut, podle toho, čeho chcete dosáhnout. Důležitá je pravidelnost.

Stanovujte si rozumné cíle

Vaše cíle by měly být SMART:

  • Specific = specifické, konkrétní,
  • Measurable = měřitelné (ať víte, kdy jste jich dosáhli),
  • Achievable = dosažitelné (s nerealistickými cíly je konec),
  • Relevant = relevantní (vztažené k některému vašemu snu),
  • Time-Bound = časově ohraničené (neboli s deadlinem).

Pokud budete při výběru svých cílů střízliví a určíte si deadliny, budete vědět, co vlastně chcete a dokdy toho potřebujete dosáhnout. Kdybyste k cílům nepřiřadili konkrétní datum, mohlo by se stát, že byste je také nikdy nemuseli splnit. Potvůrka jménem prokrastinace by vás nutila odkládat úkoly donekonečna.

K seberozvoji využijte dostupné zdroje

Začněte se vzdělávat v oblasti, v níž se chcete zlepšit. Můžete si přečíst nějaké knihy o osobním rozvoji, přihlásit se na tematický webinář, kurz či stáž.

Odměna je důležitá

Za každý splněný sen se odměňte. Nejdůležitější je samozřejmě váš dobrý pocit. A hlavně seberozvoj! Je velmi příjemné pociťovat, jak osobně rostete.

Neusněte na vavřínech

Nedovolte své osobnosti, aby stagnovala. Když dosáhnete jednoho cíle, pokračujte plynule dále, k následujícímu cíli.

Plány jsou bez akce k ničemu

Více konejte, méně plánujte. Můžete si totiž sebedokonaleji rozvrhnout jednotlivé kroky ke splnění, ale pokud na jejich realizaci nebudete pracovat, nikam se neposunete. Tvrdě pracujte.

„Existuje pouze jedna strategie růstu: tvrdě pracovat.“

William Hague

V tomto videu naleznete další myšlenky důležité pro seberozvoj.

Neztrácejte naději na úspěch!

Pokud si dáváte cíle smysluplné a také disponujete určitou mírou talentu, máte šanci na úspěch. Nikdy nevěšte hlavu. Myslete pozitivně. Makejte na sobě. Jedině tak se posunete k cíli. Nevzdávejte se, a uvidíte progres. Neposlouchejte lidi, kteří vás chtějí odradit.

„Ne, kdo jsi, tě brzdí, ale kdo si myslíš, že nejsi.“

Denis Waitley

Několik rad na závěr

Osobní rozvoj je skvělý nástroj k docílení úspěchu. Proto zkoušejte věci tak dlouho, dokud nepřinesou ovoce. Nikdy nevíte, který váš pokus bude ten úspěšný.

A poslední rada na závěr: Nepoměřujte se s ostatními. Ano, najděte si vzor, kterému se chcete vyrovnat. Ale žijte svůj individuální život. Všichni jsme jedineční.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz