Domů » Rady Elona Muska mladým lidem, kteří chtějí být úspěšní

Rady Elona Muska mladým lidem, kteří chtějí být úspěšní

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Elon Musk

Elon Musk je generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX. V rozsáhlé epizodě „Lex Fridman Podcast“ se ho moderátor zeptal, jakou radu by dal mladým lidem na střední nebo vysoké škole, kteří chtějí mít pozitivní dopad na svět a stát se úspěšnými. Zde je pět hlavních tipů.

Rady Elona Muska pro mladé lidi

Ať už úspěch poměřujete podle jakýchkoliv měřítek, jen těžko byste Elona Muska nezařadili mezi jednoho z nejúspěšnějších lidí. Elon Musk čisté jmění činí 241,4 miliardy USD začátkem roku 2022, výrazným způsobem přispěl na poli vědy a techniky. Jedná se o neuvěřitelně chytrého a vlivného muže, jehož jediný tweet dokáže zahýbat světem. 

1. Buďte užiteční

První tip, který Musk dal, byl „snažit se být užitečný“.

Věda potvrzuje, že lidé, kteří mají ve svém životě cíl, který je větší než oni sami a tedy zaměřují se na něco jiného, než pouze sami na sebe, mají větší pocit smysluplnosti a spokojenosti se životem, což je jedna z důležitých cest k tomu, jak být šťastný.

🗣️ Elon Musk: Dělejte věci, které jsou užitečné pro vaše bližní a pro svět. Je těžké být užitečný – velmi těžké. Pokud někdo žije užitečný život, je to život, který stojí za to žít.

2. Přispějte společnosti

Druhá rada, kterou v podcastu zmínil, a která se zároveň váže na tu první, je, že by lidé měli přispívat společnosti více, než spotřebují. Elon Musk v podcastu řekl, že velmi respektuje někoho, kdo odvádí poctivou denní práci.

Výzkum ukázal, že když jednotlivec přispívá společnosti, zlepšuje se jeho fyzické a duševní zdraví a také jeho celková sociální pohoda. Rozhodovací procesy společnosti jsou také efektivnější, když se zapojí více jednotlivců. V důsledku toho se zlepšuje i celkové prostředí, kde tito lidé žijí. Dále výzkumy ukázaly, že zapojení do komunity může zlepšit celkovou životní spokojenost, snížit stres vedoucí a tím snížit i riziko předčasné smrti a může pomoci zlepšit stavy, jako je deprese.

Elon Musk: účastněte se společnosti

3. Nesnažte se být vůdcem

Musk radil mladým lidem, aby se kvůli tomu ale nepokoušeli být vůdcem. 

Všichni poznáme lidi, kteří se pouze snaží dostat do pozice vůdců, chtějí být vidět, slyšet a chtějí mít moc. A zároveň zrovna tyto lidi jako lídry nechceme. Aby někdo mohl být skutečným vůdcem, nesmí být moc jeho hlavní motivací. Pokud vůdcovství budete hodni, přijde ve správný čas samo.

🗣️ Elon Musk: Většinou lidé, které chcete jako vůdce, jsou lidé, kteří nechtějí být lídry.

4. Čtěte knihy a přijímejte nové informace

Musk řekl, že jako dítě četl encyklopedii. Mezi knihy, které doporučuje patří Pán Prstenů, Nadace, Stopařův průvodce po Galaxii, Benjamin Franklin či Život 3.0

Povzbuzuje lidi, aby četli hodně knih, snažili se pohltit co nejvíce informací a pokusili se také získat dobré obecné znalosti, aby měli alespoň přibližnou představu o rozsahu znalostí, kterými lidstvo disponuje.

Kromě encyklopedických knih, ale doporučuje i beletrii. Příběhy jsou základem lidské kultury, učí nás o věcech, které bychom nemohli prožít na vlastní kůži, rozvíjí v nás empatii, rozšiřují slovní zásobu a znalosti, snižují stres a pomáhají procvičovat mozek a tím oddalovat projevy stárnutí. 

Elon Musk doporučuje číst knihy

💡 Tip: Pokud hledáte, co si přečíst, zde nabízíme ty nejlepší seberozvojové knihy a knihy o podnikání.

5. Mluvte s lidmi

Jeho poslední rada byla, aby mladí lidé mluvili s ostatními.

Zdůrazňuje, jak je důležité promluvit si s lidmi z různých oblastí života a různých odvětví, profesí a dovedností. A hlavně naučit se od nich co nejvíce.

Zapojení a interakce s ostatními lidmi také pomáhá posilovat sociální vazby, což má značné účinky na mentální ale i fyzické zdraví. Mezi prokázané výhody patří nižší míra úzkosti a deprese, vyšší sebevědomí, větší empatie, posílení imunitního systému, rychlejší zotavení se z nemoci a prodloužení života. 

Studie zkoumající vliv zvýšených sociálních vazeb například zjistily, že zdvojnásobení počtu přátel má stejný dopad na štěstí jako 50% zvýšení příjmu. A samozřejmě nic není pro život tak důležité, jako opravdové přátelství.

💡 Tip: Konverzace jsou občas těžké, zde nabízíme smysluplné motivační rozhovory pro inspiraci.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz