Domů » Štěstí přeje připraveným: Co si vzít na pohovor?

Štěstí přeje připraveným: Co si vzít na pohovor?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Co si vzít na pohovor?

Pracovní pohovory jen stěží patří mezi naše oblíbené aktivity, přesto jsou nedílnou součástí života. Každý sní o skvěle placené a zajímavé práci v dobrém kolektivu, avšak cesta za tímto snem bývá často trnitá. Víte, co si vzít na pohovor, abyste zvýšili svoji šanci na získání pracovního místa?

V článku se dozvíte tipy na to, co určitě nezapomenout doma, jak se správně obléknout, a co vše je potřeba předem nastudovat. U pohovoru máte totiž pouze jednu šanci na dobrý první dojem, tak ji nepokazte!

💡 Tip: Rádi byste začali pracovat z domova? Přečtete si, co budete potřebovat, a jak začít?

Co si vzít na pohovor?

Už to, že si vás šéf nebo personalista vybral na osobní pohovor, je úspěch. Znamená to, že ho ve vašem životopise něco zaujalo. Nyní se podíváme na to, jak se dopředu připravit, a co si vzít na pohovor s sebou. Obecně je však nejdůležitějším pravidlem zjistit, do jaké firmy se hlásíte. Od toho se totiž odvíjí většina z našich následujících tipů.

Přečtěte si také další tipy, jak se úspěšně připravit na pohovor.

Co si obléknout, abyste zaujali na první pohled?

Představte si situaci: stojíte na chodbě před přijímacím pohovorem. Na sobě máte jen šortky a nějaké barevné triko. Najednou vyjde ze dveří člověk v černém obleku s bílou košilí a kravatou, který vás sjede přísným pohledem a pozve dál. Váš první dojem je bohužel úplně zničený a vaše šance na získání místa jsou mizivé.

Možná, že vám ve zvacím mailu na pohovor přišlo také, jaké zvolit oblečení. Pokud ne, zkuste si otevřít webové stránky firmy a něco si o ní přečíst. Popřípadě se zkuste podívat do galerie fotek či na fotky na sociálních sítích. Třeba vám to něco o tamějších zvycích napoví.

Druhy dress code

Možná jste v mailu dostali instrukce o tom, jak se správně obléknout, ale vám tato slovní spojení nic neříkají. Pojďme si to tedy shrnout:

Oblečení na pohovor pro ženy
  • Business formal – Tato varianta oblékání je nejformálnější ze všech. Využívá se většinou u pozic manažerů, ředitelů a vedoucích. Muži mají předepsaný formální tmavý oblek a ženy kostýmek či pouzdrové šaty a uzavřené lodičky.
  • Business casual – Tento styl je o trochu uvolněnější a v českém prostředí využívanější než předchozí varianta. Muži mají předepsané sako a košili a k nim mohou zvolit běžné kalhoty. Kravata v tomto případě také není nutná. Pro ženy je nejvhodnější volbou úzká sukně ke kolenům, šaty úzkého střihu, kalhoty či košile. Není nutné navíc nazouvat boty na podpatku.
  • Smart casual – Nejvolnější styl oblékání, ve kterém neplatí skoro žádná omezení. Více o smart casual zde.
Oblečení na pohovor pro muže

Obecně ale dbejte na to, aby vaše oblečení nebylo příliš krátké či vyzývavé. Také si vyberte takový oděv, ve kterém se budete cítit pohodlně. Není nic otravnějšího než mít na sobě škrábající svetr. Vyhněte se roztrhanému oblečení a příliš výraznému makeupu či parfému, který po vás budou muset ještě dva dny větrat.

💡 Tip: Přečtěte si o business casual dress code více, ať si neuděláte ostudu.

Správně vytvořený životopis

Personalista, který hledá zaměstnance, musí neustále procházet životopisy, které jsou všechny jako přes kopírák. Není na nich nic zajímavého, a přitom je to vaše první, i když nepřímé, setkání. Váš životopis vás musí vystřelit na přední místa uchazečů. Personalista si vás jednoduše musí zapamatovat.

Co do životopisu patří?

Správně vytvořený životopis by měl mít tyto předpoklady: jméno, kontakt a profese, popisek, kariérní historie, vzdělání a zájmy a dovednosti. Nezapomeňte životopis opět vytvořit na míru vybrané pozici.

Co si vzít na pohovor? Životopis
Co si vzít na pohovor? Životopis

Nikdy v životopisu nelžete! Je pravděpodobné, že se vás na danou dovednost na pohovoru zeptají. Pokud například zalžete, že ovládáte francouzštinu na úrovni rodilého mluvčího a u pohovoru nezvládnete ani základní fráze, pak vás čeká akorát ostuda a odmítnutí. A i kdyby se vám pohovorem podařilo projít, nakonec se na vaši lež přijde v praxi, třeba během zkušební doby.

Nelhat ale neznamená, že se máte cíleně podceňovat. Naopak. Chvalte se. Popište, co všechno umíte, co jste na předchozích pozicích dokázali, popřípadě o jaký obor jste se zajímali na studiích.

Pokud máte nějaký zajímavý koníček, určitě se o něj podělte. Možná si vás zapamatují právě proto, že rádi skáčete s padákem. Koníčky a záliby navíc často vypovídají o tolik žádaných měkkých dovednostech. Tím se rozumí třeba flexibilita, schopnost rozhodnout se, vést lidi, asertivita, empatie a podobně. Samozřejmě, že nemůžete mít všechny, zkuste se ale předem trochu zamyslet, co je ta vaše.

I přes to, že jste životopis personalistovi již odeslali, je dobré si na pohovor vzít i jednu vytisknutou kopii. Dáváte tím najevo, že o pozici opravdu stojíte.

Ukázky své práce

Ať už pracujete manuálně, či jste vedli nějaký zajímavý projekt, je vždy skvělé s sebou na pohovor vzít ukázku vaší práce. Tak nejlépe ukážete, jak jste zruční, a co vše jste dokázali. Tyto informace můžete rovněž přiložit ke svému životopisu.

Dokumenty

Přemýšlíte, co si vzít na pohovor za dokumenty? Snad ani není třeba zmínit, abyste si s sebou vzali nějaký průkaz totožnosti s fotografií, nejlépe občanský průkaz.

Někteří zaměstnavatelé vyžadují kopii maturitního vysvědčení či vysokoškolského diplomu. Popřípadě pokud máte nějaké certifikáty o absolvování různých kurzů, pak si můžete připravit i ty. Některé firmy pak také mohou požadovat různá zdravotní osvědčení, mezi něž patří například potravinářský průkaz. Není to však podmínka, určitě je ale nezapomeňte uvést ve vašem životopisu.

💡 Tip: I tyto kurzy musí ale zapadat do potřeb práce, na kterou se hlásíte. Pokud chcete pracovat jako kuchař v hotelové restauraci, pak bude vašemu personalistovi asi jedno, že jste absolvovali kurz vyšívání.

Blok a pero

I když tento tip může na první pohled v době chytrých technologií vypadat nemoderně a zastarale, dodá vám na serióznosti. Můžete si v průběhu pohovoru zapisovat důležité informace a dělat si poznámky. Chcete přece vypadat, že máte o pozici velký zájem, ne?

Víte, kam se hlásíte?

Dokázali byste odpovědět na otázku, proč se hlásíte zrovna do této firmy? Víte například, co tato firma dělala v minulosti za projekty? Zkuste si dát tu práci s trochu si zagooglujte. Uvidíte, že získáte mnoho plusových bodů. Připravte se na to, že se vás zeptají, co od dané pozice očekáváte. Podívejte se například na to, na čem pracoval váš předchůdce.

Zjistěte si také, jaká je ve firmě atmosféra. Viděli jste na sociálních sítích, že každý rok jezdí na kola a sami máte tento sport také rádi? Pak se o tom zmiňte. Moc to ale nepřehánějte, abyste nepůsobili příliš podbízivě.

Pozor na personalistu

Stejně jako si zjistit informace o celé firmě je dobré si také trochu proklepnout i člověka, který s vámi povede pohovor. Minimálně je slušnost znát jeho jméno, měli byste ale znát i jméno ředitele firmy. Může se totiž stát, že se pohovoru také zúčastní.

💡 Tip: Víte, jak při pohovoru vyjednávat o vašem platu?

Máte nějaké otázky?

Nejlepší, co si vzít na pohovor, je seznam dopředu pečlivě připravených otázek, na něž chcete znát odpověď. Personalista jistě ocení vaši aktivitu a připravenost. Můžete si otázky poznamenat do již zmíněného bloku.

Prodejte mi toto pero, aneb otázky, na které se připravit nedá

V poslední době je čím dál více trendy vést pohovory trochu jinak. Místo toho, abyste zpaměti vyjmenovávali své dobré a špatné vlastnosti, vám třeba podají pero či pomeranč a řeknou, abyste jim ho prodali. Jiní zaměstnavatelé dávají uchazečům logické hádanky a u dalších je součástí náboru hraní společenských her.

Personalisté takto zjišťují vaše měkké dovednosti. Ukáže se, zdali jste dostatečně sebevědomí, pohotoví, flexibilní a zda umíte spolupracovat. Ve skutečnosti ani tak nejde o nejlepší výsledek, ale spíše o to, jak se k zadání postavíte. Připravit se na to nemůžete, ale zkuste se nad to povznést a v případě špatného zpracování se sami sobě zasmát. Ukážete tak, že se neberete až příliš vážně.

Podívejte se například, jaké zvláštní otázky pokládali na pracovní pohovorech ve společnosti Google.

Otázky na pohovu, na které se nedá připravit

Občas se sice můžete připravovat sebevíc, ale nakonec vaše schopnosti a dovednosti předčí fakt, že si jiný uchazeč s vedoucím jednoduše lépe povahově sednul. To už je život. Na druhou stranu vedoucí pohovoru si vždy spíše zapamatuje skvěle připraveného člověka, než toho, kdo ani neví, proč tam byl.

💡 Tip: Přečtěte si také, jaké jsou výhody práce na zkrácený úvazek.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz