Domů » Řečtí bohové a proč je znát?

Řečtí bohové a proč je znát?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
bůh

Chystáte se na dovolenou do Řecka a rádi byste poznali dávnou historii této země? Anebo vás pouze zajímá kdo je kdo na známých obrazech? Případně máte dítko, které se s řeckou mytologií začíná seznamovat a vy cítíte, že už ve vaší paměti vznikly mezery? Pak pro vás máme jména těch nejznámějších řeckých bohů a ty nejdůležitější příběhy, které byste rozhodně měli znát.

Jak a proč řečtí bohové vznikli

Náboženství hraje zásadní roli ve společnosti již od počátku věků. Různé národy si vytvořily různé teorie, které jim objasnili, jak vznikl vesmír. Řecká mytologie tento jev vysvětluje Chaosem, ze kterého postupně vznikli Země (Gaia), Podsvětí (Tartaros), Temnota (Erebus), Bohyně noci (Nyx) a někde se uvádí také Bůh lásky (Eros). Po nich přišla Nebesa (Ouranos) a Moře (Pontos). Nebesa a Země (Gaia a Ouranos) přivedli na svět 12 dětí, obrů, kterým se říkalo Titáni:

  • Kronos = bůh času,
  • Rheia = bohyně plodnosti a mateřství,
  • Ókeanos = bůh moře,
  • Téthys = bohyně sladké vody,
  • Iapetos = bůh smrtelného života,
  • Hyperion = bůh nebeského světla,
  • Koios = bůh rozumu,
  • Kríos = bůh žní,
  • Foibé = bohyně intelektu,
  • Themis =  bohyně zákonného pořádku mezi lidmi a v přírodě,
  • Mnémosyné = bohyně paměti a jazyka,
  • Theia = bohyně zraku.

Tito sourozenci si mezi sebou vytvořili vztah a nadále plodili děti, mezi něž patří známý Zeus, Prométheus, Atlás, Démétér, Hádes nebo Poseidón. Zajímají vás konkrétní mýty a chcete znát celý příběh? Pak čtěte dál!

Řecké mýty a legendy

Spoustu postav jistě znáte, možná i víte, čeho jsou bohem, ale celý příběh si pamatuje málokdo – pojďme se podívat na nejznámější řecké mýty a legendy.

Zničení Úrana

Abychom to vzali od začátku – stvoření vesmíru jsme si vyjasnili. Spojením Úrana a Gaiy vzniklo 12 dětí, titánů. Kromě nich ale Gaia, bohyně země či země samotná, ještě porodila Kyklópy a Hekatoncheiry. Úran své potomky nenáviděl a rozhodl se, že Kyklópy svrhne do podsvětní propasti Tartaru. Gaia byla touto zprávou zničena, a tak poprosila titány, aby Úrana zbavili vlády. Kronos, bůh času, vzal do ruky železný cep a svého otce rozsekal. Z jeho krve se poté zrodili Giganti. Existuje ještě druhá verze: Kronos hodil Úranovi orgány do moře, kde se smíchaly s mořskou pěnou, a tak vznikla Afrodita, bohyně lásky, sexuality, plodnosti a krásy.

bůh
Afrodita, bohyně lásky, sexuality, plodnosti a krásy.

Boj Dia proti Kronovi

Zeus, jedno z nejznámějších jmen řecké mytologie, je dítětem Rheie a Krona, již zmíněného titána. Ten každého svého potomka pozřel pro případ, že by se proti němu někdy některý chtěl vzbouřit. Rheia ale Dia ukryla v v jeskyni v pohoří Ída a Kronovi dala místo něho sníst kámen zabalený v plenkách. Kvůli tomu Kronos vyvrhl ostatní potomky, které měl v žaludku, a tak se jeho obava naplnila – Zeus společně se svými sourozenci vedl boj proti Kronovi a titánům, které svrhl a zakončil tak desetiletou válku. Zeus poté se svými spojenci vládl na hoře Olymp.

Héraklés a dvanáct úkolů

Zeus, jakožto vládce Olympu, zplodil syna Hérakla (Herkula), ovšem ne se svou ženou Hérou, ale s dcerou mykénského krále Alkménou, která byla lidského původu. Dopustil se tak nevěry, která Héru opravdu rozzlobila. Rozhodla se, že je oba potrestá a pomstí se na jejich potomkovi. Díky jejím intrikám se Herkules nestal mykénským králem a dokonce pod vlivem kletby zavraždil vlastní rodinu. Jakmile se vzpamatoval, chtěl svůj skutek odčinit, a tak se vydal za bohem pravdy Apollónem. Ten mu dal za úkol dvanáct heroických skutků ve službě u krále Eurysthea – když je splní, bude mu odpuštěno a stane se nesmrtelným, a tak se také stalo.

Achillova pata

Nejlepší válečník Trojské války a také syn bohyně Thetis a krále Pélea, Achilles. Achillova matka byla velice ochranitelská a bála se o svého synka natolik, že ho vykoupila v řece Styx, aby se stal nezranitelným. Při koupeli ho ale držela za patu, a tak se toto místo stalo jediným zranitelným na jeho těle. Při vypuknutí Trojské války poslala matka Achilla do ženského chrámu převléknutého za ženu. Tato lest ovšem neprošla a Achilles se tak musel do války vydat. Prokázal svou sílu, ale při boji s Trojany ho do paty trefil Paris, který se skrýval v keři. Achilles tak nakonec padnul v boji, jak bylo předpovězeno.

🎓 Zajímavost: Achillova pata je místo, které je pro daného člověka slabinou.

bůh
Achilles po zasažení zranitelného místa.

Pandořina skříňka

Pandora narozdíl od ostatních není bohyní, ale bohy stvořenou dívkou, která byla neodolatelná. Mezi její vlastnosti patřily milostná touha, umění ženských prací, svůdnost, lež a lhaní, krása a líbeznost. Při sestupu na zem dostala do ruky skříňku, kterou poté měla otevřít. Jako první byla nabídnuta Prométheovi, který ji ale odmítl. Jeho bratr, Epimétheus si však Pandoru za ženu vzal. Pozval ji k sobě domů, kde Pandora otevřela svou skříňku, jak ji bohové přikázali, a na svět tak přivedla zlé nemoci, bídu, starosti a bolesti. Když skříňku zavřela, aby situaci zachránila, už bylo příliš pozdě a na jejím dně zůstala jen naděje.

🎓 Zajímavost: Pandořina skříňka je něco, co by mělo zůstat skryto, protože by to mohlo mít neblahé následky,

Denní fráze s řeckými jmény

Stejně jako Achillova pata nebo Pandořina skříňka existují i jiné výrazy, které v denní konverzaci používáme a které jsou nějakým způsobem spojeny s řeckou mytologií. Tady jsou vysvětleny:

  • Augiášův chlév – nepořádek,
  • Odyssea – trvající příliš dlouho,
  • Sisyfovská práce – marná a zbytečná,
  • Tantalova muka – nejhorší utrpení,
  • Věrná jako Penelopa – velmi věrná, nepodlehne žádným nápadníkům,
  • Oidipův komplex – náklonnost syna k matce a agresivní vztah k otci,
  • Elektřin komplex – náklonnost dcery k otci a agresivní vztah k matce,
  • Prokrústovo lože – trapné, svízelné postavení.

Seznámení se s řeckou mytologií vám tedy nejen pomůže získat přehled, ale také porozumět používaným frázím a znát k nim celý příběh.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz