Domů » Smršťovací bužírka patří k základnímu vybavení každého elektrikáře

Smršťovací bužírka patří k základnímu vybavení každého elektrikáře

autor Patrik Pilous
0 komentář
smrstovacibuzirky

Ať už je elektrotechnika a elektroinstalace vaší obživou nebo koníčkem, bez smršťovacích bužírek se prostě neobejdete. Tento velmi šikovný pomocník se totiž hodí při každodenních pracích s elektronickými komponentami, a to především vodiči a kabely. K čemu přesně se smršťovací bužírky používají a jaké jsou jejich druhy, se dozvíte v následujících řádcích.

Jak ochránit vodiče před nepříznivými vnějšími vlivy? Smršťovacími bužírkami

V ideálním případě by byly všechny elektrické rozvody vedeny v čistém, suchém prostředí, kde by nedocházelo ani k žádnému tření či náhodnému dotyku vodičů. V reálném světě se však s takovým prostředím setkáte pouze zřídka a je tak nutné hledat způsoby, jak vodiče před nežádoucími jevy chránit.

Smršťovací bužírky se tak používají při opravách kabelových spojů, pro izolaci spojení vodičů různých průměrů, ale i pro utěsnění místa montáže konektorů. Smršťovací bužírka vypadá jako hadička, jež je dostupná v mnoha různých průměrech a barvách. Běžně se můžete setkat se smršťovacími bužírkami o průměrech 1-120 mm.

Co přesně znamená, že se bužírky smršťují?

Díky tomu, že se bužírky smršťují, tak utvářejí těsný obal ohledně vodičů či jejich svazků. Smršťovací bužírky reagují na teplo, které vydává buďto vlastní vodič nebo horkovzdušná pistole. Ke smršťování tedy stahování bužírky kolem vodiče dochází při teplotách mezi 110 a 125 °C.

Jaké typy smršťovacích bužírek se běžně rozlišují?

Na trhu se můžete setkat s velkým množstvím smršťovacích bužírek, nejen různých barev a průměrů, jak již bylo zmíněno výše. Smršťovací bužírka může být vyrobena z plastického polyolefinu nebo síťovaného polyolefinu, polyethylénu či fluoropolymeru, speciálním typem jsou pak bužírky žáruvzdorné izolační bužírky pletené ze skelného vlákna.

Dále se rozlišují teplem smrštitelné bužírky podle toho, zda jsou doplněny lepidlem. Zde platí, že tenkostěnné polyolefinové trubice bez lepidla jsou samozhášivé, jsou tak alternativou k trubicím, které jsou vyrobeny z polyethylénu. Variantou slabostěnné trubice s lepidlem je bužírka, která dosahuje poměru smrštění 3:1 nebo 4:1. Středně silná smršťovací bužírka je vždy s lepidlem a dodává se zpravidla v tyčích.

Poměr smrštění je důležitým ukazatelem, protože platí pravidlo, že smršťovací bužírky se mají smršťovat alespoň o 20 %, ale ne více než o 80 %.

Všechny typy bužírek v různých barvách včetně transparentních variant naleznete u elektro specialistů na tme.eu. Kromě více jak 2 000 druhů smršťovacích bužírek zde najdete dalších téměř 500 000 elektrosoučástek skladem!

Přečtěte si také o průměrné spotřebě elektřiny nebo jak vybrat vhodného dodavatele.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz