Domů » Spisovatel Richard Skolek: Pracovitost a odhodlání jako cesta k úspěchu

Spisovatel Richard Skolek: Pracovitost a odhodlání jako cesta k úspěchu

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
richard skolek

Richard Skolek je český autor, který má na svém kontě již 9 knih. Zaměřuje se především na humoristickou tvorbu a knihy pro děti. Pracuje též jako lektor kurzů tvůrčího psaní a překladatel. Co ho inspiruje a baví?

Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře?

Vydání knihy Hubený nás nedostanou. Tehdy jsem o knižním trhu nevěděl skoro nic, měl jsem ale obrovské štěstí a najednou mi naprosto nečekaně vyšla kniha. Sám od sebe bych si na to netroufnul. Nenapadlo by mě ani, že by se mi něco takového mohlo podařit.

Největší radost mi ale dělá kniha Moudré z nebe. Většina mých knih je poměrně specifická a nemá šanci oslovit širší publikum, Moudré z nebe je v tomhle výjimka.

💡 Tip: Kniha Moudré z nebe je deníček psaný z pohledu malého kluka ale určený pro dospělé čtenáře. Kniha je humorná a přenese vás do doby, kdy jste ještě běhali po venku. Tuto knihu si můžete zdarma stáhnout nebo poslechnout.

Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?

Pokud je něco, co se bude hodit každému českému spisovateli, je to pracovitost a odhodlání, bez toho to nejde.

Co vám jde snadno od ruky a s čím naopak bojujete a máte pocit, že v tom máte stále mezery?

Odmala jsem byl workoholik, zároveň pro mě vždycky bylo těžké držet nějaký pravidelný režim.

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybych se mohl ponořit jen do psaní, to ovšem v našich podmínkách není možné, takže od něj musím odbíhat k překladům a k výuce tvůrčího psaní, což neznamená jen klasické prezenční kurzy, ale také individuální zpětné vazby, psaní článků, natáčení videí apod. K tomu se průběžně přidávají další věci, které vyžadují spoustu času a energie, teď například řeším samonáklad a namlouvání audioknihy, za chvíli mi přijdou texty z literární soutěže, kde dělám porotce.

Je toho hodně a člověk se musí neustále rozhodovat, čemu chce (a může) věnovat čas. A když už se to náhodou podaří nějak rozumně „poskládat“, nikdy to nevydrží dlouho.

Kdo na sociálních sítích je pro vás inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?

V angloamerickém světě mě velmi oslovil Brandon Sanderson, který má neuvěřitelnou píli a ochotně se dělí o své know-how.

Co byste vzkázal svému mladšímu já?

Ať si váží toho, co má, a nepovažuje to za samozřejmost.

Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál? Kterou zkušenost byste naopak neopakoval?

Veškerý čas, který můžu strávit psaním, považuju za užitečný a cenný.

Co se týče mrhání časem, během covidových lockdownů jsem zdarma organizoval tři obří dálkové kurzy tvůrčího psaní pro stovky lidí. Snažil jsem se dokonce přečíst všechno, co mi posílali, a vždycky to pár slovy okomentovat. Každý z kurzů trval kolem měsíce a nová zadání jsem posílal obden. Pozitivní ohlasy rozhodně převažovaly, přesto se našlo překvapivě velké množství lidí, co si na konci stěžovali, že jsem jim nedával podrobné zpětné vazby a že to bylo krátké. Znovu už bych do toho rozhodně nešel.

Stručné odpovědi:

Nejoblíbenější autor?

George Martin a Orson Scott Card.

Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?

Hra o trůny.

Nejoblíbenější aplikace?

Tomighty (měří čas technikou Pomodoro, kterou používám při psaní).

Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?

Dřív to byla četba a sledování Instagramu ministryně financí, teď už jenom četba.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz