Domů » Ivo Toman: Zaměstnání pro mě byla ztráta času

Ivo Toman: Zaměstnání pro mě byla ztráta času

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Ivo Toman v rozhovoru pro Žij Úspěšně

Ivo Toman je autorem několika knih o seberozvoji i marketingu. Jednou z nejznámějších je Debordelizace hlavy. Jaká byla jeho strastiplná cesta k úspěchu a jaké překážky musel překonat? Proč se kritice nevěnuje, a které milníky v životě ho nejvíce ovlivnily?

Jak by ses představil člověku, který se s tebou setkává poprvé?

Jmenuji se Ivo Toman a téměř celý dospělý život se věnuji lidské motivaci. Podnikám v oblasti vzdělávání dospělých, přednáším a píšu knihy o osobním rozvoji a marketingové psychologii.

Zejména se zaměřuji na hledání nespravedlivých výhod, které nás posouvají kupředu, přestože to je občas kontroverzní a v rozporu se všeobecně rozšířenými názory, které lidskému rozvoji někdy spíše škodí než pomáhají. A trochu divně se chovám, protože mám Touretteův syndrom.

Jak bys popsal svoji cestu k úspěchu? Byly nějaké pády, překážky?

Překážky samozřejmě byly, a obrovské. Když mi bylo asi pět let let, zjistil jsem, že mám tiky. Bohužel to zjistili i spolužáci, takže jsem měl celkem problém. Kdo neví, jaké to je, být roky terčem posměchu, ten to nepochopí. Nejhorší to bylo v pubertě, kdy máte pocit, že jste úplně nepotřebný zmetek.

Dobře jsem se učil, což paradoxně situaci zhoršovalo. Šprt a ještě magor. Na vysoké škole se to začalo lepšit. Jenže po ní jsem začal podnikat, a hned jsem začal velkým životním přešlapem. Nasekal jsem 5 milionů korun dluhů – jako fyzická osoba. Splácel jsem to 10 let. Díky MLM a hlavně projektem Revoluční angličtina jsem to splatil. Z hlediska peněz jsem se úspěšným stal až okolo čtyřicítky.

Během mého podnikání bylo několik dalších pádů, ale už jsem se poučil. Takže do každého projektu jsem šel s tím, že jsem si předem stanovil finanční limit, za který nikdy nepůjdu, aby mne to neohrozilo. A to důsledně dodržuji.

Ivo Toman si prošel pády i vzestupy.

Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější? 

V klasickém zaměstnání jsem byl jen jednou, asi na půl roku hned po vysoké škole a vojně. Byla to strašná ztráta času. Pokud myslíte práci, kterou se teď živím, tak si troufám říct, že na ní je všechno zajímavé

Tip Žij Úspěšně: Také by vás mohl zajímat článek o tom, jak poznat pravý čas na změnu zaměstnání.

Setkal ses někdy s kritikou? Jak s ní pracuješ?

S kritikou se setkávám dennodenně. Stačí se podívat na sociální sítě a hned zjistím, jaký jsem „pitomec“.

S kritikou pracuji tak, že s ní vůbec nepracuji. Neřeším to. 99 % kritiky je závist, ne zpětná vazba. Pokud chci vědět, co dělám špatně, jdu za odborníky.

Jaký máš nejoblíbenější citát?

Nemám jeden citát, jeden vzor, jednu knihu, film, myšlenku…. Jsem totiž toho názoru, že náš život je komplexní záležitost.

Doporučil bys nějaké knihy, které tě nejvíc ovlivnily?

Každý týden posílám e-mailový Zpravodaj Iva Tomana mým odběratelům. Každý rok před Vánocemi posílám jeden Zpravodaj, ve kterém jim představuji desítky knih, které jim doporučuji, aby si pořídili pod stromeček.

Takže podobně jako u citátů nemám ani jednu knihu. Jsou jich stovky.

Jaké máš nejoblíbenější aplikace?

Používám takové ty klasiky jako je SMS, počasí.

Ivo Toman na jedné ze svých přednášek.

Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?

Kdybych to věděl, tak bych to tajil, a potají na tom pracoval. Jelikož to nevím, tak píšu knihy a připravuji nová školení. 

Vzpomeneš si na nějaké milníky v životě a v podnikání, které pro tebe byly významné?

Mateřská škola, základní škola, střední škola, vysoká škola. Myslím, že dalším bude důchod. 🙂 Teď vážně.

Hlavními milníky jsou setkání s lidmi, kteří člověka někam dál posunou. A pak nás samozřejmě vždy vrátí na zem a následně posunou různé zdravotní pohromy.

Co bys vzkázal svému mladšímu já?

Svému mladšímu já bych vzkázal jediné: Aby se více učil sebeovládání.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz