Domů » Jak na úspěšný život? Spořte v každém věku

Jak na úspěšný život? Spořte v každém věku

autor Patrik Pilous
0 komentářů
rodinná dovolená a spoření

Kdo by nechtěl vést klidný a úspěšný život bez mnoha starostí? Ale co přesně udělat pro to, abyste takový život mohli žít? Jedním z důležitých kroků je spoření. Právě finanční rezerva vás zaopatří na horší chvíle a vy budete vědět, že v případě nutnosti máte kam sáhnout.  

Možnosti spoření na běžné výdaje

Určitě to znáte. Čas od času se stane něco, co tak úplně nečekáte. Rozbije se vám domácí spotřebič, auto bude vyžadovat nákladnou opravu, nebo zkrátka jen zatoužíte po parádní dovolené. Přesně v takových chvílích se vyplatí mít naspořeno, aby vás tyto situace zcela nezaskočily. Jak na to?

Typy spoření

V současné době můžete pro běžné výdaje spořit i investovat v mnoha podobách. Jako příklad lze uvést:

  • spořicí účet,
  • stavební spoření,
  • termínovaný vklad,
  • penzijní spoření,
  • investice do dluhopisů,
  • investice do podílových fondů,
  • nebo třeba investice do akcií, komodit a kryptoměn.

Pro každý druh spoření je ovšem důležité mít stanovený cíl a peníze si odkládat opravdu pravidelně – jinak můžete přijít nejen o svůj sen, ale mnohdy i o různé výhody, které se s danými typy spoření pojí.  

Splnění cíle hory
Splňte si svůj sen.

Potenciál spoření

Společnost ING pravidelně zveřejňuje ukazatel ING Bank Potenciál spoření. Ten udává, o kolik procent příjmy českých domácností převyšují výdaje. Za třetí čtvrtletí roku 2019 přitom hodnota tohoto ukazatele byla na 55 %. Obecně je tato hodnota vyšší u lidí s vyšším vzděláním a větší velikostí místa jejich bydliště. 

Jak spořit pro děti?

Máte děti? Nebo je teprve plánujete? V tom případě se vyplatí myslet na jejich budoucnost. Ani se nenadějete a vaše děti budou dospělé. Začnou mít velké plány, budou chtít studovat či vycestovat a vy jim rádi poskytnete první příspěvek pro vykročení do života. Jaké možnosti spoření pro děti se nabízí? 

Stavební spoření

Stavební spoření se u rodičů těší velké oblibě. Zřídit jej totiž ratolesti můžete prakticky již od narození. Pokud každý rok rodiče na spoření vloží alespoň 20 000 Kč, dočkají se navíc státního příspěvku až ve výši 2 000 Kč. Stavební spořitelny zároveň vklady pravidelně zhodnocují. 

Spořicí účet

Některé banky nabízejí možnost založení spořicího účtu pro děti, u jiných může být veden na vaše jméno. Výhodou je přitom rozhodně skutečnost, že peníze můžete kdykoliv vybrat a použít na cokoliv. 

Termínované vklady

Dětem můžete spořit i prostřednictvím takzvaným termínovaných vkladů. Na rozdíl od spořicích účtů jsou na nich však peníze vázané na několik měsíců nebo let. Pokud se rozhodnete s financemi předčasně manipulovat, přijdete o zhodnocení. 

Rodinná pohoda a start do života
Usnadněte svým dětem start do života.

Jak spořit na důchod

Stejně jako na děti je nutné myslet i sami na sebe. Pokud chcete prožít klidné a pohodové stáří, bude se vám hodit určitá finanční rezerva. Přece jen státní důchod je obecně poměrně nízký a k udržení životního standardu mnohým lidem nepostačuje. Jaké možnosti spoření na důchod existují? Kromě stavebního spoření, spořicího účtu a termínovaného vkladu můžete využít třeba následující možnosti:

Doplňkové penzijní spoření

Penzijní spoření vám pomůže, abyste byli ve stáří alespoň částečně zajištěni. Jedná se o finanční produkt, který navíc podporuje i stát. Měsíčně od něj totiž můžete dostat příspěvek až 230 Kč a zároveň si z daňového základu odečíst až 24 000 Kč za rok. Určitou nevýhodou je fakt, že s penězi nemůžete bez sankce nijak předčasně manipulovat. 

Spokojený důchod
Myslete i na sebe a svůj důchod.

Investujte do podílových fondů

Další možností jsou investice do podílových fondů. Někteří lidé si myslí, že do podílových fondů obvykle investují jen osoby s vyššími příjmy. Ve skutečnosti je však opak pravdou. U ING například můžete do podílových fondů investovat už od 100 Kč

Investujte do akcií a dluhopisů 

Poslední varianta investování již z vaší strany vyžaduje určité znalosti. Počítejte s tím, že budete potřebovat dostatek času i kapitálu. A zároveň je nutné brát v úvahu riziko, že firemní dluhopisy může vydat společnost, která následně zkrachuje.

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, rozhodně doporučujeme se spoření a investicím věnovat v každém věku. Dříve nebo později totiž přijde okamžik, kdy se vám peníze navíc budou opravdu hodit, a to i s ohledem na současnou nelehkou dobu, ve které žijeme. 

Líbil se Vám tento článek? Doporučujeme také článek o složeném úročení nebo o 10 tipech, jak ušetřit.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz