Domů » Jak investovat a kde koupit podílové fondy?

Jak investovat a kde koupit podílové fondy?

autor Stepan
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Podílové fondy

Zajímá vás, co jsou podílové fondy, kde je lze koupit a jaké podílové fondy jsou nejvýhodnější? Máte nějaké peníze navíc, a chtěli byste je zhodnotit? Mohlo by vás zajímat, jak podílové fondy fungují, jaké jejich základní parametry je dobré znát a jak srovnat nabízené fondy.

Hledám dobrý příběh, který ostatní nevidí…

Ján Hájek, manažer fondu Top Stocks

Co jsou podílové fondy?

Základní jednotkou podílového fondu je podílový list, držitel podílových listů – investor je osoba, která si od investiční společnosti podílové listy zakoupí. Investiční společnost je zakladatel a správce fondů.

Samotný fond se skládá z portfolia finančních aktiv (určitého počtu a rozmanitosti), kterými mohou být například akcie firem nebo dluhopisy. Každý důvěryhodný fond by měl mít i svého manažera, který se stará o skladbu a výběr portfolia. Podílové fondy si lze zakoupit v bankách, které obvykle nabízejí vícero fondů od různých investičních společností.

Vlastnosti podílového fondu

Existuje mnoho investičních společností a nepřeberné množství fondů. Nicméně každý fond má nějaké základní vlastnosti, které napomáhají investorům se rozhodovat o tom, zda do fondu investovat či nikoliv. Základní vlastnosti podílových fondů jsou zejména následující.

  1. Typ fondu

    Podle typu převažujícího aktiva může být fond například akciový, dluhopisový, nemovitostní nebo smíšený. Příkladem může být fond složený pouze z akcií světoznámých firem, nebo fond složený ze státních dluhopisů.

  2. Výkon fondu

    Je udáván v procentech, značí jak se zvýšila nebo snížila hodnota celého fondu, a tedy hodnota každého podílového listu daného fondu.

  3. Investiční profil fondu

    Napovídá o charakteru fondu a například o kolísání výkonu fondu v průběhu jeho existence. Může být konzervativní nebo dynamický – výnos či ztráta výrazně kolísá v čase.

  4. Stupeň rizika

    Podle skladby aktiv, které podílový fond obsahuje, lze určit jeho rizikovost, například méně rizikové budou fondy pouze ze státních dluhopisů. Čím vyšší stupně rizika tím více akcií rizikových firem.

  5. Délka investice / doporučená délka investice

    Podle doby, po kterou musí investor své peníze poskytnout správci fondu. Obvykle v horizontu několika let.

  6. Minimální investovaná částka

    Udává kolik je minimální hodnota investice. Tedy kolik musí investor zaplatit, aby měl podíl na fondu. Čím vyšší investice, tím úměrně vyšší podíl na zisku, ale i na případné ztrátě.

  7. Poplatek fondu

    Udává kolik procent z investované částky připadne správci fondu, tedy investiční společnosti. Je to cena za správu investičního portfolia.

Co jsou nejlepší podílové fondy

Obecně lze za nejlepší podílové fondy označit takové fondy, jejichž výkonnost dosahuje vysokých hodnot, zároveň nemají vysoké vstupní poplatky do fondu a jejich vývoj v čase je progresivní.

Zavádějící však může být například jednorázová hodnota výkonu + 20 % (třeba za měsíc). Jelikož nevíme, zdali v předchozím období nebyla – 20 %. Naopak fond od jehož založení uběhlo 5 let a celkový výkon od založení je například + 10 % může slibovat dobrou investici. Nicméně stále platí, že historicky kladný vývoj investice nezaručuje její budoucí růst.

Pokud chcete zisk bez vkladu, tak zkuste článek: Jak vydělávat na internetu?

Jak a kde investovat do podílových fondů

Pro investora začátečníka je nejjednodušší vybírat z nabídky podílových fondů bankovních institucí jako například ING (investice od 100 Kč měsíčně), ČSOB nebo Komerční banky (od 300 Kč). Stačí si zvolit dobu investice, částku kterou jste ochotni investovat, a míru rizika, kterou jste ochotni podstoupit.

Kódy bank v ČR

Stále je dobré pamatovat na to, že se jedná o formu investice. S možností vyššího výdělku se pojí také možnost vysoké ztráty. Výhodou podílových fondů je však především diverzifikace rizika. Možnost ztráty například celé investice je tak téměř naprosto vyloučena.

Podílové fondy srovnání

Srovnání podílových fondů je možné z více hledisek. Zejména je dobré porovnávat fondy se stejnou délkou požadované investice. Dále je také nutné brát v úvahu riziko a neporovnávat podílové fondy s diametrálně odlišným stupněm rizika.

V České republice jsou nejrozšířenější podílové fondy od ING, Komerční banky a ČSOB. Tyto fondy většinou nemají vstupní poplatek, ale banky si následně účtují za správu fondů. Minimální vstupní částka je velmi nízko, avšak otázkou pak je, jestli se do fondu vyplatí investovat. Raiffeisenbank například nyní láká na podílové fondy s garantovaným ziskem 1 % ročně.

Podílové fondy obchodované na burze

Pokud máte s podílovými fondy již nějaké zkušenosti a jste ochotni obchodovat na burze, můžete zkusit vybrat z fondů obchodovaných na burze neboli ETF (Exchange Traded Funds). Tyto podílové fondy vydávají své akcie, které se následně obchodují na burze.

ETF jsou většinou navázány na nějaký index, ukazatel či komoditu a kopírují její vývoj. V případě největších fondů se poměrně často objevuje index S&P 500, což je index sledující vývoj 500 vybraných amerických akcií. Právem se mu říká nejdůležitější akciový index na Světě.

Dnes již většina investorů obchoduje online a jedná se tak o pohodlnou práci z domova přes PC, která ovšem dokáže být občas i adrenalinová.

Podílové fondy v České republice

Obliba podílových fondů v České republice roste, oproti západním zemím máme však stále ještě co dohánět. V České republice najdeme mezi největšími podílovými fondy až na pár výjimek fondy konzervativnější (dluhopisové) či nemovitostní. Pokud se však podíváme na největší podílové fondy z globálního hlediska, tak se dostaneme do zcela jiných sfér.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz