Domů » TOP 10: Nejúspěšnější jezdci F1

TOP 10: Nejúspěšnější jezdci F1

autor Kateřina Korčáková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejúspěšnější jezdci Formule 1

Zvuk řvoucích motorů, vůně spálených gum a rychlost, která dosahuje ohromujících hodnot. To všechno charakterizuje svět Formule 1. A za volantem těchto vozů stojí nejúspěšnější jezdci, kteří se stali legendami. V průběhu desetiletí tato soutěž nadchla miliony fanoušků po celém světě a přinesla nepřeberné množství vzrušujících momentů. Pojďte se podívat na desítku nejúspěšnějších jezdců Formule 1, kteří se stali ikonami tohoto sportu. Připravte se na cestu do světa rychlosti, intrik a nepopsatelného talentu, kde se místa na vítězném stupni mění v řádu milisekund, a kde se příběhy těchto jezdců staly součástí legend motorsportu.

1. Lewis Hamilton

Počet vítězství: 103

Hamilton začal jezdit v osmi letech a už v deseti letech vyhrál svůj první britský šampionát motokár. Následně přešel k automobilovým závodům a v roce 2003 získal titul britského šampiona v závodní sérii Formule Renault, když vyhrál 10 z 15 závodů, kterých se zúčastnil. Následoval šampionát Formule 3 Euroseries a série Grand Prix 2. Šampionát vyhrál a za jedinou sezónu GP2 získal titul.

V roce 2007 se připojil k týmu McLaren F1. V následujícím roce šampionát vyhrál a stal se tak historicky nejmladším šampionem F1, prvním černošským jezdcem v čele žebříčku F1 a prvním britským šampionem od roku 1996. Hamilton i nadále vynikal a v říjnu 2020 překonal rekord v počtu vítězství v F1, když vyhrál svůj 92. závod.

Lewis Hamilton se stal významným zastáncem podpory boje proti rasismu. I díky němu F1 získala celosvětovou popularitu, protože oslovil širší publikum mimo tento sport, částečně díky svému prominentnímu životnímu stylu, ekologickému a sociálnímu aktivismu a úspěchům v hudbě a módě. Jeho úspěch mu vynesl četná ocenění, včetně zařazení do seznamu 100 nejvlivnějších lidí na světě ve vydání časopisu Time v roce 2020 a povýšení do rytířského stavu v rámci novoročního vyznamenání v roce 2021.

2. Michael Schumacher

Počet vítězství: 91

Michael Schumacher debutoval v F1 v roce 1991 jako jezdec týmu Jordan. V následujícím roce přestoupil do týmu Benetton, s nímž v letech 1994 a 1995 vyhrál mistroství světa jezdců. Rok 1996 byl pro něj zásadní, protože přestoupil do týmu Ferrari a v hodnocení šampionátu skončil třetí. Poté, co v roce 1999 utrpěl při havárii zlomeninu nohy, se Schumacher zotavil a v následujícím roce získal třetí mistrovský titul, který byl pro Ferrari prvním titulem mezi jezdci od roku 1979.

Schumi, jak se mu přezdívalo, odešel do závodnického důchodu na konci sezóny 2006 s 91 vítězstvími ve Velkých cenách F1, čímž překonal dosavadní rekord 51 vítězství, který držel francouzský jezdec Alain Prost.

I když se mohlo zdát, že svou kariéru ukončil, opak byl pravdou. V roce 2010 se vrátil do F1 jako jezdec týmu Mercedes, ale v roce 2012 po třech sezónách v týmu opět skončil. Podle oficiálních stránek Formule 1 je Schumacher statisticky nejlepším jezdcem, jakého kdy tento sport viděl.

Za nejhorší rok jeho života lze označit rok 2013. V prosinci utrpěl při lyžování ve francouzských Alpách těžký úraz hlavy a byl uveden do lékařsky navozeného kómatu. Z kómatu se probral v červnu 2014 a vrátil se domů, aby pokračoval v rekonvalescenci. Jeho stav však zůstal utajen a o jeho aktuálním zdravotním stavu bylo zveřejněno jen málo informací.

💡 Tip: Přečtěte si další inspirativní příběhy nejznámějších sportovců světa.

3. Sebastian Vettel

Počet vítězství: 53

Stejně jako Michael Schumacher i Sebastian Vettel pochází z Německa. Svou závodní kariéru začal v motokárách a v roce 1995 vyhrál německý juniorský šampionát. Poté přešel k automobilovým závodům a v roce 2004 vyhrál šampionát série Formule BMW.

Navzdory své rozvíjející se pověsti zázračného závodníka na okruhu F1 neuspěl okamžitě, v prvních 21 závodech skončil nejvýše čtvrtý. Jeho první vítězství přišlo ve Velké ceně Itálie v roce 2008, čímž se Vettel ve věku 21 let stal nejmladším vítězem závodu F1 v historii.

Vettel je také známý svým aktivismem a propagací udržitelnosti a životního prostředí. Hlasitě vyjadřuje své obavy týkající se změny klimatu a zapojuje se do různých iniciativ na podporu udržitelnosti, včetně návštěvy závodu Climeworks Orca na Islandu, aby si prohlédl technologii zachycování uhlíku. Je také obhájcem komunity LGBTQ+ a vystupuje proti diskriminačním zákonům, jako byl například zákon přijatý v Maďarsku v roce 2021.

Sebastian Vettel a Michael Schumacher
Sebastian Vettel a Michael Schumacher. Zdroj: Planetf1.com

4. Alain Prost

Počet vítězství: 51

Alain Prost ve své kariéře vyhrál 51 závodů, což byl v době jeho odchodu do závodního důchodu rekord. Byl známý svým přemýšlivým přístupem k závodění a bystrým manévrováním mimo kokpit, které mu často otevíralo cestu do správných vozů ve správný čas. Pro svůj inteligentní přístup k závodění byl přezdíván Profesor.

Prost se rychle projevil jako soutěžní talent, když v roce 1973 vyhrál mistrovství světa v motokárách. Poté přešel k automobilovým závodům a v roce 1976 vyhrál evropský seriál Formule Renault a pak následoval evropský šampionát Formule 3.

V roce 1980 poprvé startoval v F1. Prost dlouhodobě soupeřil s brazilským jezdcem Ayrtonem Sennou, což vyvrcholilo kontroverzní srážkou při Velké ceně Japonska v roce 1990. Alain odešel z F1 na konci sezóny 1993 a od té doby se věnoval různým aktivitám souvisejících s motoristickým sportem, včetně vlastnictví vlastního týmu F1 Prost Grand Prix.

5. Max Verstappen

Počet vítězství: 48

Nizozemsko-belgický závodník, který je v současnosti považován za jednoho z nejtalentovanějších jezdců v tomto sportu. V F1 debutoval v roce 2015 ve věku 17 let a stal se nejmladším jezdcem v historii F1. Momentálně závodí za tým Red Bull Racing. Verstappen vyhrál tři po sobě jdoucí tituly mistra světa jezdců F1, a to v letech 2021, 2022 a 2023.

Je známý svým agresivním stylem jízdy a schopností rychle se rozhodovat na trati. Verstappen byl na trati účastníkem několika kontroverzních incidentů, včetně kolizí s jinými jezdci a sporů s rozhodčími závodu. Kromě závodění se rád věnuje dalším extrémním sportům, a také snowboardingu a motokrosu.

💡 Tip: Jak momentálně závodí Max Verstappen můžete vidět v aktuálním dokumentárním seriálu F1: Touha po vítězství na Netflixu.

6. Ayrton Senna – 41 vítězství

Počet vítězství: 41

Ayrton Senna se narodil v brazilském São Paulu a svou lásku k závodění objevil už ve čtyřech letech, kdy ho otec seznámil se světem motokár.

Po výhrách v jihoamerickém mistrovství v motokárách přešel k automobilovým závodům, kde v roce 1983 vyhrál národní šampionát a Velkou cenu Macaa v závodech Formule 3. V roce 1984 přešel do Formule 1, kde jezdil za tým Toleman. S týmem však neuspěl a první výhra přišla až po přestupu do Lotusu.

Získal tři tituly mistra světa jezdců F1 v letech 1988, 1990 a 1991. Byl známý svou prudkou soutěživostí a bezohlednými a riskantními manévry na trati. Jak již bylo zmíněno, dlouhodobě soupeřil s francouzským jezdcem Alainem Prostem. Vše vyvrcholilo srážkou při Velké ceně Japonska.

Konec jeho kariéry byl však velmi smutný. Ayrton Senna zemřel během Velké ceny San Marina v roce 1994, když narazil do betonové bariéry a utrpěl rozsáhlá zranění hlavy.

Závodník F1 Ayrton Senna
Závodník F1 Ayrton Senna. Zdroj: Thejakartapost.com

7. Nigel Mansell

Počet vítězství: 31

Tento britský závodník začal závodit ve Formuli 1 v letech 1980 až 1992 a poté znovu v letech 1994 a 1995. Během své kariéry dosáhl mnoha úspěchů, včetně 31 vítězství. Jeho nejvýznamnějším rokem byl rok 1992, kdy se stal mistrem světa s týmem Williams-Renault. Mansell byl známý svou tvrdou jízdou a schopností předjíždět soupeře na tratích. Jeho rivalita s dalším slavným jezdcem Ayrtonem Sennou byla jednou z nejznámějších v historii Formule 1.

Mimo Formuli 1 závodil také v dalších motorsportových kategoriích, včetně IndyCar Series, kde získal titul v roce 1993. Jeho schopnost přizpůsobit se různým typům závodů a prostředí ho činí jedním z nejvšestrannějších závodníků své doby.

Nigel Mansell byl oblíbený jak pro své závodní dovednosti, tak pro svou charismatickou osobnost, což ho učinilo jedním z nejvýraznějších jezdců Formule 1 ve 20. století.

8. Jackie Stewart

Počet vítězství: 27

Jackie Stewart, celým jménem John Young Stewart, je bývalý skotský závodník Formule 1. Byl známý svou precizní jízdou, technickým talentem a bezpečnostními obavami ve světě Formule 1. Ve své kariéře, která trvala od roku 1965 do roku 1973, získal tři mistrovské tituly ve Formuli 1 v letech 1969,1971 a 1973.

Stewart byl také významným hlasem v otázce zlepšení bezpečnosti v závodech Formule 1. Během své kariéry byl svědkem mnoha smrtelných nehod a zranění, což ho motivovalo stát se hlasem pro zavedení bezpečnostních opatření. Díky jeho úsilí a angažovanosti byla Formule 1 výrazně zlepšena z hlediska bezpečnosti, což zachránilo mnoho životů.

Kromě svých úspěchů ve Formuli 1 byl Jackie Stewart také aktivním filantropem a podporoval vzdělávací a charitativní projekty. Po ukončení závodní kariéry se stal televizním komentátorem a byl oceněn Řádem britského impéria za svůj přínos motorsportu.

9. Niki Lauda

Počet vítězství: 25

Niki Lauda, legendární rakouský závodník Formule 1. Narodil se ve Vídni a je považován za jednoho z největších jezdců Formule 1 všech dob. Získal třikrát titul mistra světa Formule 1. První titul vybojoval s týmem Ferrari v roce 1975 a poté znovu v roce 1977. Poslední šampionát vyhrál s týmem McLaren v roce 1984.

Za jeden z nejhorších Laudových dní lze označit 1. srpen 1976. Měl vážnou nehodu na Grand Prix Nürburgring. Nehoda se stala v průběhu závodu, kdy Lauda ztratil kontrolu nad svým vozem a narazil do bariéry, což způsobilo velký požár. Lauda byl popálen a měl vážné zranění hlavy, jeho život byl v ohrožení. Popáleniny 3. stupně, řada operací a rekonvalescence. Přesto všechno se vrátil do Formule 1 šest týdnů po nehodě, což ukázalo jeho obrovskou odhodlanost a odvahu.

Laudova nehoda a návrat do závodního světa byly zachyceny ve filmu Rivalové (Rush). Film líčí jeho rivalitu s Jamesem Huntem a těžkosti, kterými musel projít po nehodě. Jeho příběh je považován za jednu z nejvíce inspirujících kapitol v historii motorsportu.

Kromě své závodní kariéry se zajímal také o letecký průmysl. V roce 1979 založil úspěšnou rakouskou leteckou společnost Lauda Air. Tato společnost byla nakonec prodána rakouským aeroliniím Austrian Airlines v 90. letech. Nyní Lauda Air operuje pro Ryanair.

💡 Tip: Každý vrcholový sportovec ví, jak je pro jeho úspěch důležitá disciplína. Zjistěte, jak disciplínu zvýšit a posílit.

10. Jim Clark

Počet vítězství: 25

Clarkova kariéra ve Formuli 1 byla ozdobena dvěma mistrovskými tituly v letech 1963 a 1965, a jeho jméno se stalo synonymem pro dominanci. Ale nebyl to jen rychlý jezdec, byl to člověk se srdcem na správném místě. Byl ochotný pomoci svým soupeřům na trati, a jeho loajalita a přátelský duch z něj udělaly oblíbence v boxech.

Jim závodil za tým Lotus a byl spojován s touto ikonickou značkou automobilů. Jeho tragická smrt v roce 1968 při nehodě na závodním okruhu Hockenheimring zanechala závodní svět v žalu, a jeho památka trvá dodnes. Jim Clark byl nejen výjimečným závodníkem, ale také jednou z nejsympatičtějších postav ve světě Formule 1.

Jim Clark v závodním vozidle týmu Lotus
Jim Clark ve svém závodním vozidle týmu Lotus. Zdroj: BBC.com

Nejúspěšnější jezdci F1 jsou víc než jen jména výsledkových tabulek, jsou to hrdinové v kombinéze a přilbě, kteří nás učí, že hranice jsou tam, kde začínáme hledat cesty, jak je překonat. Závody Formule 1 jsou symbolem odvahy, technické dokonalosti a osobního odhodlání. Když se podíváte na tuto desítku nejúspěšnějších, vidíte, jakým způsobem se lidé mohou stát sportovními legendami.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz