Domů » Fenomén Lego: Jaké je nejdražší či největší?

Fenomén Lego: Jaké je nejdražší či největší?

autor Kateřina Korčáková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Fenomén Lego: Jaké je nejdražší a největší?

LEGO, oblíbená hračka, která je na trhu již desítky let. Stala se fenoménem a lidé všech věkových kategorií se baví stavěním a tvořením z barevných kostek. Sady jsou k dispozici v širokém cenovém a tematickém rozpětí, takže jsou dostupné pro každého. Stavebnice LEGO jsou nejen zábavné, ale pomáhají dětem rozvíjet důležité dovednosti a lze je využít k výuce různých předmětů.

Jak vzniklo LEGO?

LEGO vytvořil Ole Kirk Kristiansen, dánský truhlář, který začal vyrábět a prodávat dřevěné hračky v roce 1932. Název LEGO je odvozen z dánských slov “leg godt“, což znamená “dobře si hrát“. Společnost zpočátku vyráběla dřevěné hračky, včetně panenek, kostek, houpacích koníků a loutek. V roce 1934 začala společnost vyrábět hračky z plastu a v roce 1949 představila první plastovou kostku, která se dala do sebe zaklapnout a která byla předchůdcem moderní kostky LEGO.

Kostku si v roce 1958 nechal patentovat syn Oleho Kirka, Godtfred Kirk, který nahradil svého otce v čele společnosti. Ta prošla v průběhu let rozsáhlým vývojem, v průběhu desetiletí se přidávaly a ubíraly nové formy a barvy. Princip propojení však zůstal stejný.

Kostka se stala nejdůležitějším výrobkem společnosti a dvakrát byla vyhlášena Hračkou století. LEGO má asi 70% podíl na trhu se stavebnicemi a jejich popularita v průběhu let jen stoupá. Sady se mohou prodávat za tisíce dolarů, ale mají i malé, levné sady, které se stále vyplatí kupovat.

Společnost expandovala i do dalších oblastí, včetně deskových her, maloobchodních prodejen, videoher, filmů, zábavních parků a konzultačních služeb. Navzdory své expanzi zůstává v soukromém vlastnictví a stále ji vlastní rodina Kristiansenů.

Vynálezce Lega Ole Kirk Kristiansen
Vynálezce LEGA Ole Kirk Kristiansen | Zdroj: Lego.com

Nejdražší LEGO na světe

Víte, za jaké stavebnice od LEGA utratíte nejvíce peněz?

The Ultimate Collector´s Millennium Falcon

Cena: 800 $

Je to nejen náročná stavebnice pro pokročilé stavitele, ale také klenot pro sběratele a fanoušky Star Wars. The Ultimate Collector´s Millennium Falcon byl navržen s cílem věrně zachytit slavnou hvězdnou loď Millennium Falcon ze Star Wars. Tato stavebnice obsahuje ohromujících 5 195 dílků. Rozměry hotového modelu jsou působivé, dosahují délky přes 84 cm, šířky 56 cm a výšky 21 cm.

Tádž Mahal

Cena: 369 $

Nejexotičtější a nejkrásnější model, který LEGO kdy vytvořilo. Stavebnice byla poprvé uvedena na trh v roce 2008 a byla součástí řady LEGO Creator, která se specializuje na vytváření realistických a detailních modelů slavných památek a architektonických skvostů. Hotový model Tádž Mahalu má rozměry 43 cm na výšku, 51 cm na šířku a 51 cm na délku. Jedna z největších předností je důraz na detail. Každý oblouk, každá kopule a každý dekorativní prvek jsou věrným ztvárněním toho, co můžete nalézt v původním Tádž Mahalu.

Hvězdné války: Hvězda smrti

Cena: 499 $

Tato stavebnice byla vydána jako součást LEGO Star Wars Ultimate Collector´s Series, což je řada věnovaná tvorbě vysoce kvalitních a detailních modelů z prostředí Star Wars. Hvězda smrti je emblematická vesmírná stanice a superzbraň z fiktivního světa Star Wars. Stavebnice obsahuje 4 016 dílů. Co dělá LEGO Hvězda smrti tak výjimečným jsou jeho detaily a funkční prvky. Model obsahuje interiér stanice, včetně místností, kde se odehrávají slavné scény z filmů Star Wars. Je zde také možnost otevřít dvě poloviny modelu, což odhaluje interní strukturu stanice a umožňuje tvořit známé scény a bitvy.

Velký kolotoč

Cena: 249 $

Velký kolotoč přenese kouzlo poutí přímo do vašeho obývacího pokoje. Model je inspirovaný klasickým kolotočem a má průměr přes 30 cm, výšku 40 cm. Nejvýraznějším prvkem je funkční pohyb. Velký kolotoč lze totiž ručně otáčet a pozorovat, jak se jednotlivá sedadla s postavičkami pohybují nahoru a dolu. Model obsahuje také dekorativní prvky, jako jsou ozdobné barvy, lucerny a detailní zábradlí.

Tower Bridge

Cena: 239 $

Stavebnice představuje věrnou repliku slavného Tower Bridge, který je jedním z nejznámějších mostů na světě a symbolem Londýna. Poprvé byla uvedena na trh v roce 2010 a od té doby se stala oblíbeným modelem mezi milovníky architektury. Model dosahuje délky přes 102 cm a obsahuje 4 295 dílků. Jedním z nejzajímavějších prvků této stavebnice je možnost otevírání mostu, což znamená, že můžete model nastavit tak, aby vytvořil dojem, že se most právě otevírá pro průchod lodí na Temži.

💡 Tip: Máte rádi deskové hry? Inspirujte se těmi nejzajímavějšími.

LEGO model The Ultimate Collector´s Millennium Falcon
Nejdražší LEGO model – The Ultimate Collector´s Millennium Falcon | Zdroj: Lego.com

Největší LEGO na světě

Mezi největší stavebnice patří nejen architektonické památky, ale i model ze Star Wars nebo mapa světa.

Mapa světa

Počet kostek: 11 695

Byla vydána v roce 2021 v kolekci Umění od LEGO. Je to jedinečný exponát, který vnese do každé místnosti, kam ho pověsíte, nádech světové třídy. Tato stavebnice není jen zábavná, ale také vzdělávací. Je vhodná pro lidi všech věkových kategorií a může být výborným způsobem, jak se dozvědět více o světě, jeho geografii a kulturách různých zemí.

Eiffelova věž

Počet kostek: 10 001

Jedná se o věrné ztvárnění Eiffelovy věže, včetně jejího charakteristického kovového vzhledu a detailů. Vyšla v roce 2022 a je to nesmírně působivý, detailní a ohromující kus inženýrství LEGO a jedna z nejpůsobivějších sad, které můžete mít vystavené. Věž je vysoká 149 cm.

Titanic

Počet kostek: 9 090

Na třetím místě se umístila 1,35 metru dlouhá stavebnice LEGO Titanic, vydaná v roce 2021. Složitě propracovaná rekonstrukce jednoho z největších a nejslavnějších výletních parníků všech dob. Je tak oblíbená, že je často vyprodaná.

Colosseum

Počet kostek: 9 036

LEGO Colosseum je nejen fascinující stavebnicí, ale i skvělým způsobem, jak se dozvědět více o historii a architektuře tohoto slavného místa. Rozměry jsou zhruba 52 x 59 cm. Jedná se o detailní model římského amfiteátru, včetně jeho charakteristických oblouků a sloupů. Dokonce i interiér amfiteátru obsahuje divácké sedadla a arénu.

Star Wars AT – AT

Počet kostek: 6 785

Další oblíbená stavebnice fanoušků Star Wars, protože umožňuje vytvořit realistický model jednoho z emblematických vozidel Impéria. AT-AT je obří čtyřnohý stroj, který se objevil ve filmu Star Wars: Impérium vrací úder. Hotový model dosahuje výšky okolo 30 cm a délky přes 30 cm.

💡 Tip: Víte, jak vás rozvíjí deskové a karetní hry?

Největší LEGO model Mapa světa
Největší LEGO model Mapa světa | Zdroj: Lego.com

Navštivte LEGO dům

Největší LEGO stavba na světě není jen obyčejnou hromadou plastový dílků. Je to mistrovské dílo, které vás ohromí svou krásou a originalitou. Je známá pod názvem LEGO House. Nachází se ve městě Billund v Dánsku, což je rodné město zakladatele Ole Kirka Christiansena.

Jedná se o kombinaci interaktivního zážitku, muzea a architektonického divu. Stavba má na délku přes 23 metrů a na výšku přes 13 metrů, což ji činí jednou z největších LEGO konstrukcí na světě. Kromě svého ohromného rozměru je zajímavá i tím, že její fasáda připomíná obrovský stavební díl LEGO, který vypadá, jako by byl postaven z těch malých.

Uvnitř LEGO domu najdete mnoho interaktivních expozic, které vás provedou historií LEGO, umožní vám stavět a tvořit vlastní modely, a dokonce zahrnují obrovskou hradbu s tisíci různě tvarovanými LEGO kostkami, které můžete použít k vytváření vlastních uměleckých děl. Je to místo, kde se můžete ponořit do světa stavebního umění a objevovat nekonečné možnosti, jak spojit malé dílky do velkolepých konstrukcí.

Lego dům Dánsko
LEGO dům, nacházející se v Dánsku. Zdroj: Lego.com

💡 Tip: Pokud se do Dánska vydáte, určitě na vás dýchne jejich Hygge. Jeho kouzlu podlehnete stejně jako LEGU.

Ať už je to nejdražší či největší LEGO stavebnice, skutečná hodnota LEGO spočívá v tom, co vytvoříte s vaší vlastní představivostí a nadšením. Je to o tom, jaké příběhy dokážete vyprávět a jaké světy dokážete vytvořit. LEGO je víc než jen hračka. Je to filozofie, která vám připomíná, že jedinou hranicí je ta, kterou si sami stanovíte. Protože v říši LEGA jste všichni mistři stavitelé a vaše možnosti jsou nekonečné.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz