Domů » Warren Buffet a jeho 5 hlavních investičních rad!

Warren Buffet a jeho 5 hlavních investičních rad!

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Warren Buffet a investování

Warren Buffett je jedním z nejmocnějších investorů na světě. Své první akcie koupil, když mu bylo pouhých 11 let. V roce 2023 činilo warren buffett čisté jmění více než 118 miliardy dolarů, což znamená, že byl pátý nejbohatší muž světa. Jak to dělá a jaké jsou jeho rady, jak se stát bohatým? 

Existuje řada jím sdílených rad a poučení, které jsou po celém světě považovány za bibli pro investory. Zde je pět jeho nejlepších investičních moudrostí.

Warren Buffet a jeho přístup k investování

Přístup Warrena Buffeta k investování by se snadno hodil do jakéhokoliv seberozvojového tématu. Jeho základní přístup spočívá v sebevědomí. Což znamená, že investor by při investování nikdy neměl následovat nebo poslouchat ostatní. Jednotlivec by měl mít dostatek důvěry v sebe sama pro jakékoliv rozhodnutí, které učiní. Díky tomu může emocionálně ustát všechny výkyvy trhu a nedělat zbrklá rozhodnutí.

Warren Buffet hraje dlouhodobou hru, která vyjadřuje jeho vnitřní hodnoty. Díky tomu jeho přístup pomáhá celé ekonomice a nevytváří nereálné bubliny. Dává peníze tam, kde věří, že jsou potřeba a že dokáží udělat nejvíce dobra. Což je koneckonců přístup, který bychom ke svým pěnezům měli zaujmout všichni. Jaké jsou tedy jeho konkrétní rady?

1. Investování je dlouhodobá hra

Pokud chcete nakupovat a prodávat akcie, možná je vaše nejlepší finanční investice vypravit se do Las Vegas anebo do nejbližšího kasina. Chcete-li skutečně na investování vydělat, tak nejlepší postup je uvědomit si, že existuje řada solidních podniků, které stojí za to svým kapitálem podpořit. Pokud vlastníte portfolio jejich akcií a zejména pokud je kupujete v průběhu času, v podstatě nemůžete prodělat.

🗣️ Warren Buffet se vyjádřil následovně: Vím, co budou trhy dělat v dlouhém časovém období: Budou růst. Ale pokud jde o to, co se stane za den, týden, měsíc nebo dokonce rok, nikdy jsem neměl pocit, že to vím, a nikdy jsem neměl pocit, že je to důležité. 

Díky tomuto přístupu také jeho styl investování skutečně pomáhá budovat lepší svět. Nepřelévá pouze peníze z jednoho místa na druhé, ale dává je na místa a do podniků, kterým skutečně věří. V tomto duchu Buffett také přirovnal nákup akcií k vlastnictví hmotnějších aktiv. 

2. Diverzifikujte

Chcete-li ochránit své peníze, nakupujte akcie různých druhů společností a rozložte nákupy v čase. U akcií je vlastně nejlepší nakupovat je konzistentně v průběhu času. Rozložíte riziko, pokud jde o konkrétní společnosti, které vlastníte, tím, že vlastníte diverzifikovanou skupinu. A zároveň diverzifikujete v čase tím, že nakupujete tento měsíc, příští měsíc, rok poté a rok poté.

💡 Tip Warrena Buffeta: Nejlepší jsou ty společnosti, které skvěle podnikají a jsou v daném segmentu nebo na trhu již léta. Investor by měl v ideálním případě před výběrem těchto společností provést řádný průzkum a investovat do stabilních společností.

3. V investování není prostor pro emoce

Poznejte dobře sami sebe. Někteří lidé by vůbec neměli vlastnit akcie, protože je příliš rozčilují výkyvy cen. Pokud chcete dělat hloupé věci, protože vaše akcie klesají, neměli byste akcie vlastnit vůbec. Někteří lidé nejsou emocionálně nebo psychologicky způsobilí vlastnit akcie. Ovšem mnoho lidí takto reaguje, protože ve skutečnosti nevědí, co skutečně kupují. Informovat se je součástí podnikání a na základě toho pak každý může investovat každý s mnohem větším klidem v duši.

💡 Tip Warrena Buffeta: Přemýšlejte nad tím takto: Když si koupíte dům za 20 000 dolarů a druhý den někdo přijde a řekne: ‘Zaplatím vám 15 000 dolarů, neprodáte ho.

Warren Buffet říká: Nesmíte podlehnout emocím
Ilustrační obrázek | Zdroj: Pixabay

4. Akcie jsou nyní obecně lepší než dluhopisy

Pokud chcete investovat, můžete si koupit dluhopisy, můžete si koupit byt nebo domek anebo si můžete koupit část podniku. Pokud si koupíte desetiletý dluhopis, zaplatíte za něco, jehož výnosy nemohou růst. Když to porovnáte s nákupem akcií dobrých podniků, nedá se to dle W. Buffeta vůbec srovnat.

Jak řekl sám Buffett, na trzích se může stát cokoliv. Pokud úrokové sazby dluhopisů předstihnou výnosy akciových trhů, pak tato rada přestane platit. Jediné, čím si je však jistý, je, že v průběhu času akcie porazí dluhopisy, jsou totiž již dlouho mnohem atraktivnější než dluhopisy.

5. Začněte dnes 

Nejlepší vstup na investiční trh nelze načasovat. Pokud zůstáváte mimo hru, o které si myslíte, že bude časem velmi dobrá, protože si myslíte, že si můžete vybrat lepší čas pro to, abyste začali, tak děláte chybu. Není čas investování odkládat, začněte se investování věnovat dnes.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz