Domů » 11+ Příznaky deprese, které rozhodně nepodceňujte

11+ Příznaky deprese, které rozhodně nepodceňujte

autor Lenka Štěpánková
0 komentářů
Nadměrný smutek může být příznak deprese.

Smutek je přirozenou součástí lidského života. Jedná se o stejně běžnou emoci, jako je radost. Kdekdo z nás občas řekne, že má „depku“, zpravidla to ale jen znamená, že má prostě špatný den. Se skutečnou depresí takováto negativní nálada nemá mnoho společného. Klinická deprese je totiž závažné onemocnění, které může vést až k sebevraždě. Na tu ostatně pomýšlí značná část lidí trpících takzvanou velkou depresí a 10 až 15 procent z nich ji podle statistik skutečně spáchá. Tato čísla jsou alarmující.

🎓 Zajímavost: Deprese se nejčastěji poprvé rozvine kolem 25. roku života, čím dál častěji se však stává, že depresí trpí i děti. Rozšířená je také mezi staršími lidmi, a to především mezi těmi, kteří žijí sami nebo v ústavech.

Příznaky deprese

Projevy smutku jsou v životě naprosto normální. Pokud se však vyskytují ve větší míře, kombinují se navzájem a znemožňují běžné fungování v každodenním životě, je potřeba zpozornět. Jaké jsou příznaky deprese?

1. Špatná nálada

Pokud člověk zrovna nehýří radostí, ještě to neznamená, že má depresi. Jestliže se však ve smutku utápí dlouho a bez vnější příčiny, je velká pravděpodobnost, že jde o depresi.

2. Touha být sám

Lidé s depresemi se často uchylují do samoty a setrvávají v ní dlouhou dobu. V kolektivu se necítí dobře a mohou trpět úzkostmi nebo sociální fóbií.

3. Ztráta radosti ze života

Ani věci, které depresivního člověka dříve těšily, mu najednou nedělají radost. Má pocit, že na světě už není nic hezkého.

4. Nespavost

Občas se každému z nás špatně spí, ale dlouhodobé problémy se spánkem zpravidla značí vážnější problém.

5. Permanentní únava

Nadměrná únava může souviset i se zmíněnou nespavostí. Často se stává, že lidé trpící depresemi nemají ani sílu vstát ráno z postele a rady, jak překonat únavu, nezabírají. Zároveň dochází k oslabení imunitního systému, takže tělo je náchylnější k nejrůznějším onemocněním.

6. Zapomínání

Zapomínáme někdy všichni, pro pacienty s depresí je ale výrazné zhoršení paměti naprosto typické. Nemohou si vybavit ani slova, která dříve běžně používali. Kvůli depresi totiž mozek nepracuje tak, jak by měl.

7. Přibírání nebo výrazný úbytek na váze

Někteří lidé „řeší“ své problémy jídlem, takže přibírají na váze. Zpravidla ale pak mají výčitky, které vedou k dalšímu prohlubování špatné nálady. Opačný extrém jsou lidé, kteří trpí nechutenstvím. Hubnou a jejich tělo má nedostatek živin.

8. Průjem nebo zácpa

Deprese se mnohdy projevuje také problémy se zažíváním.

9. Ztráta libida

Stejně jako ztrácí radost ze života, přichází člověk s depresemi i o libido. Touha po sexuálních hrátkách se úplně utlumuje.

10. Pocit vlastní zbytečnosti

Depresivní lidé často přemýšlejí o smyslu života, což je dál stresuje. Mají pocit, že jsou na světě úplně zbytečně a jejich život nemá smysl. Říkají si: „Jsem k ničemu.“

11. Útěk před problémy

Mnoho pacientů se snaží před realitou utéci pomocí alkoholu, léků nebo drog. Na občasné skleničce není nic špatného, v případě nadměrné konzumace alkoholu však může docházet ke zhoršování stavů. Zároveň postupně vzniká závislost.

12. Neustálá úzkost

Pacienti pociťují permanentní tlak a velký vnitřní neklid. Kvůli tomu ani nedokážou vydržet u jedné činnosti a hledají způsoby, jak se uklidnit.

🎓 Zajímavost: V dnešní uspěchané době, kdy je spousta lidí v permanentním stresu, je hojně rozšířená úzkostně depresivní porucha.

Jak se zbavit deprese?

Spousta lidí hledá způsoby, jak se dostat z deprese, někteří pacienti už jsou však natolik apatičtí, že jim chybí jakákoli vnitřní motivace nejen k radostnému životu, ale také k léčbě. Samotná léčba deprese je postavena na kombinaci biologické léčby a psychoterapie.

Druhy antidepresiv

Antidepresiva bez předpisu – jedná se o volně dostupná léčiva, jako je například Ataralgin nebo Persen.

Přírodní antidepresiva – jsou vhodná pro mírnější formy deprese nebo pro lidi, kteří odmítají léčbu klasickými antidepresivy. Řadí se mezi ně především bylinky jako třezalka, ženšen, bazalka, levandule, heřmánek, kozlík lékařský, meduňka, ale také další potraviny. Pestrý jídelníček je ostatně základem zdravého životního stylu a duševní pohody. Více se můžete dozvědět v článku o přírodních antidepresivech.

SSRI – jde o moderní antidepresiva, jako je Mirtzapin nebo Citalec. Jsou to nejlepší antidepresiva na úzkost i další psychické problémy.

Psychoterapie a léčba deprese

Při léčbě deprese se využívá především kognitivně-behaviorální psychoterapie a interpersonální psychoterapie.

💡 Tip: V případě těžké deprese je vždy nutné vyhledat pomoc odborníka.

Přečtěte si také o Mindfulness nebo o tom, jak najít smysl života.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz