Domů » Země je placatá a další 4 populární hoaxy

Země je placatá a další 4 populární hoaxy

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
hoax

V době rozšíření internetu je velice snadné dohledat cokoliv a také podpořit své názory, ať už jsou všelijak kontroverzní. Sociální sítě mají navíc mocný algoritmus, který vám bude nabízet více a více obsahu, kterým se jen potvrdí to, co si myslíte. Jedním z takových názorů je například to, že je země placatá. Jaké další populární hoaxy známe?

Co je to hoax

Hoax je forma dezinformace, která se snaží vyvolat paniku. Většinou se jedná o nějaké tajné sdělení, které zrovna uniklo a jeho autor vyzývá ke sdílení. Tímto způsobem se hoax rozšiřuje a ti, kteří mají strach (což je velmi silná emoce, kterou se dají lidé ovládat), jí věří. Využívá také za zdroj důvěryhodné organizace jako je FBI, NATO nebo WHO, aby rozpoutal povyk. Některé hoaxy jsou spíše směšné a nikomu neublíží, když jim lidé budou věřit. Jsou tu ale i ty, které rozdělují společnost a vyvolávají v ní rozepře. Může to vyvrcholit demonstracemi, ale klidně také vraždou – takovou sílu (dez)informace mají.

Typické znaky hoaxu:

  • informace, která unikla,
  • důvěryhodné organizace jako zdroj,
  • poplašná informace o nebezpečí,
  • výzva ke sdílení.

Hoaxy tu byly a budou, ale to nejvíc, co pro to vy osobně můžete udělat, je je nesdílet. I pouhá zmínka splňuje jejich účel, proto je lepší se k nim vůbec nevyjadřovat a obecně si jich nevšímat. Jaké nejpopulárnější hoaxy známe?

Nejpopulárnější hoaxy

I mezi hoaxy existují ty populárnější, kterým společnost spíše věří, protože pro to má své důvody. Většinou se vysvětlení od každého trochu liší, ale jejich víra je spojuje. Nedokáží je přesvědčit ani důkazy, protože nevěří tomu, že jsou skutečné. Možná některé z hoaxy znáte i vy – věříte jim?

Země je placatá

To, jestli je Země placatá nebo ne, uměli vyřešit už v antických časech, ale jak se ukázalo, někdo našel důkazy, které tvrzení o tom, že je Země skutečně kulatá, popírá. Mezi argumenty patří například to, že horizont se ve skutečnosti nejeví zahnutý tak jako u fotografií NASA. Dle jejich názoru jsou všechna videa či fotografie od tohoto úřadu zfalšovaná, pravděpodobně Photoshop. Země se netočí, proto tento jev necítíme a na konci planety je Antarktida, která lemuje celou planetu, tudíž má svůj konec. Plochozemci stejně tak nevěří ani v gravitaci a mají pro to své “důkazy”. I když se to může zdát jako směšné tvrzení, čím dál tím více lidí této informaci věří a začíná nedůvěřovat organizacím jako je právě NASA.

hoaxy
Argumentem pro to, že je nemožné spadnout z okraje planety je to, že je lemovaná Antarktidou.

Coronavirus je vymyšlený

Biologické zbraně, čipy a vymyšlená pandemie – to vše můžete slyšet od zastánců názoru, že COVID-19 neexistuje. Navzdory tomu, že jsme ho téměř všichni prožili, nebo při nejmenším jím byl nakažen někdo ze známých, stále se najdou ti, kteří si myslí, že jde o mýtus. Bohužel, někteří z nich skončili na JIP nebo dokonce podlehli smrti, protože se odmítali očkovat či si nechat pomoct. Testováním na COVID se nám snažili dostat do těla čip, očkováním jeho druhou a třetí generaci, která už v nás má zůstat – to jsou pádné důvody k tomu, aby v lékaře neměli důvěru, což v několika případech mělo fatální následky.

Hnutí za pravdu o 11. září 

Pád Dvojčat má na svědomí americká vláda a nebyl způsobený letadly, nýbrž odpálením bomby. Lidé, kteří této informaci věří se každoročně scházejí na filmovém festivalu za pravdu o události. Zde si pouštějí dokumenty potvrzující jejich ,,pravdu” a vzájemně mezi sebou komunikují. Přišli také na to, že do atentátu byla zapojena i firma Microsoft, jelikož jeden z letů byl označen Q33NY – při vložení do Wordu s fontem ,,Wingdings” vznikne skupinka symbolů, které jako by přeurčily, co se stane. Podle některých zdrojů ale let pojmenovaný Q33NY vůbec neexistoval, tudíž se tím celá konspirace vylučuje.

Globální oteplování

I když se společnost snaží upozornit na chování lidí a jejich vliv na planetu, jiní to úplně vyvracejí. Podle nich lidská činnost nemá na globální oteplování žádný vliv, vše zapříčiňuje sluneční aktivita. Ta samozřejmě může mít na naší planetu vliv, nicméně neovlivňuje teplotu, která se za poslední léta dost zvýšila, kdežto sluneční aktivita začala slábnout. Lidé vypouštějí ročně do atmosféry na čtyřicet gigatun CO2, což má zásadní dopad na klima a podnebí se emisemi skleníkových plynů šestkrát rychleji otepluje.

hoaxy
Víra v to, že globální oteplování nezapříčiňuje člověk může mít velký vliv na budoucnost.

Sametová revoluce byla předem připravená

Okolo 17. listopadu rovněž kolují různé teorie. Celá akce byla podle některých zdrojů připravena Sovětským svazem a Amerikou. Ty dopředu stanovily, že Havel se stane prezidentem a nedojde k represím ani změnám v bezpečnostních složkách, což se tak úplně nestalo. Zvláštní náhodou je také to, že hlavní představitelé KSČ odjeli v té době na chaty, a ke všemu ani nebyli nijak potrestáni, když byl režim svržen. Možná se ani sám název nedá považovat za správný – až tak pokojná revoluce to totiž nebyla. Někteří si odnesli ošklivá zranění a doživotní následky.

Jak zjistit, zda se jedná o hoax

Hoaxy se nejvíce vyskytují na sociálních sítích jako je Facebook, ale také v e-mailech. Poznáte je tak, že varují před něčím nebezpečným, informují o něčem, co média zatajují a nabádají ke sdílení. Jedná se vždy o něco, co hodí vidle do společnosti, aby se tak vyvolaly hádky. Ideálním řešením je takové zprávy ignorovat, protože jedině tak se přestanou šířit. Na rozpoznání hoaxů existují také weby zaměřené na toto téma, jako je například hoax.cz, kde můžete najít ty nejčastější poplašné zprávy a vyjádření k nim.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz