Trend otužování je stále na vzestupu, a tak i s letošní zimní sezónou určitě zahlédneme mrazuvzdorné nadšence, jak si prosekávají díru do ledu a vesele se v ní rochní. Není divu – otužování má mnoho zdravotních benefitů a výrazně zlepšuje náladu. Přesto je to ale ošemetná záležitost, u které musíme vědět jak na to, abychom si naopak nepřivodili nepříjemné nachlazení, zápal plic či dokonce v nejhorším případě přišli o život. Jakých nejčastějších chyb se začátečníci dopouští a na co si dát pozor?
Obsah článku
Přínos otužování pro naše zdraví
Pro mladé i zdravé, muže i ženy, otužování může mít pro všechny z nás pozitivní účinky na naše zdraví. Při pravidelném (moderovaném) vystavování se chladu, naše tělo získá schopnost dobře reagovat na velké teplotní výkyvy a lépe se jim přizpůsobovat. V realitě to znamená, že vás ranní nízké mrazíky už tolik nerozhodí, jelikož se vám pravidelným otužování posílí imunita a vy jste tak méně náchylní k onemocnění s nakažlivou nemocí jako je chřipka, angína či typické nachlazení. Otužování zároveň způsobuje rozšíření cév, čímž přispívá k lepšímu proudění krve a tím může mít pozitivní dopad na vysoký krevní tlak. Za další skvělé přínosy bychom dále mohli uvést podporu spalování přebytečných tuků, zvýšenou psychickou odolnost, rychlejší regeneraci svalů či vybudování lepší odolnosti vůči stresu a zmírnění případných depresí.
Otužování může být prospěšné i pro těhotné ženy, ale ideálně by měly mít nějaké zkušenosti ještě před početím. V tomto případě obzvlášť platí, že byste měla poslouchat své tělo a nelámat nic přes koleno. Některé ženy dokonce uvádějí otužování jako ideální přípravu na porod. Můžete začít opatrně ve sprše, kdy na posledních pár minut na sebe necháte dopadat studenou vodu a postupně tento čas protahovat a vodu ochlazovat. Po nějaké době můžete zkusit i koupel v ledové kádi pro otužování. V každém případě ale platí, že byste se měla nejdříve poradit se svým lékařem.
Rizika a chyby při otužování
Jak již ale bylo uvedeno, otužování vyžaduje trénink a nemůžeme očekávat, že všechny naše zdravotní problémy zmizí, když najednou uprostřed zimy skočíme do zamrzlého jezera bez jakékoliv předchozí přípravy. To by našemu tělu nejen způsobilo teplotní šok, ale mohlo by se jednat o života ohrožující situaci, jelikož by nás ledová voda paralyzovala a hrozilo by nám reálné utonutí. Pro osoby v pokročilejším věku, se slabším srdcem či pro někoho, kdo nežije aktivním životním stylem, může být teplotní šok natolik veliký, že mu může přivodit zástavu srdce. Otužování tedy rozhodně není jen nějaká laická zábava, ale je třeba k němu přistupovat zodpovědně a mít svou bezpečnost pořád na prvním místě.
Časté chyby při otužování a jak je napravit
Otužování může mít velký přínos na naše zdraví, ale je třeba vyhnout se několika zásadním chybám, které každoročně dělají i zkušení a otužilí matadoři. Tyto chyby nám mohou nejen sabotovat náš pokrok, ale ohrozit i naše zdraví či dokonce život.
1. Všechno chce svůj čas
Ačkoli skákání do zamrzlého rybníku při oslavě nového roku může být velice lákavé, přináší s sebou velká zdravotní rizika, od teplotního šoku, nachlazení až po zástavu srdce. Krom ponoru do ledové vody máme i jiné způsoby otužování – ledem a vzduchem. Proto svou otužileckou kariéru začněte zprvu třeba ubráním jedné vrstvy oblečení, potření si zadního krku pár kostkami ledu či sprchování studenou vodou.
2. Nepijte alkohol na zahřání
Lidová pranostika praví, že pokud nám je zima, štamprle domácí pálenky nás zahřeje a uchrání od chřipky. Pocitově se může zdát, že je nám na chvíli skutečně tepleji, z horizontu deseti minut nám alkohol ale naopak přitíží. Ve skutečnosti ono “zahřátí” nám totiž rozproudí krev po celém těle, čímž naruší přirozenou funkci těla ji shromažďovat u vitálních orgánů. V důsledku jejího proudění se na okamžik zvýší naše tělesná teplota, tu ale vlivem chladného prostředí velmi rychle ztratíme. Alkohol navíc negativně ovlivňuje třes našeho těla, což je jeho snaha nás zahřát. Vhodnou náhradou na zahřátí po chvilce otužování je teplý čaj či vydatná polévka.
3. S horkou vanou počkejte
Jakmile své tělo začneme vystavovat chladu, záhy si uvědomíme problém, že je třeba ho rychle zase zahřát. Ať už si dáváte ledové koupele, sprchy, či ubíráte v chladném počasí vrstvu po vrstvě, velkým lákadlem, jak své tělo zase dostat do tepelného komfortu, je teplá sprcha. Málokdo ale ví, že nic horšího svému tělu udělat nemůžete. Výrazný teplotní rozdíl nejen eliminuje vaši otužileckou snahu, ale vystavíte své tělo takovému šoku, že může nastat kolaps. Nehledě na to, že si i pravděpodobně podráždíte pokožku. Přechod ze zimy hned do vyhřáté místnosti také není ideální, snažte se proto co nejdřív obléknout a zahřát své tělo pohybem. Nemusíte se nijak potit a běhat maratony kolem jezírka, ale pár dřepů, kliků a rychlé proběhnutí vaše tělo jistě ocení.
4. Nezačínejte uprostřed zimy
Většina lidí se do otužování vrhne až v okamžiku, kdy se sociální sítě začínají plnit polonahých lidí v závějích sněhu a dováděním v ledové řece. Mějte ale na paměti, že to už jsou zkušení otužilci, pro které to pravděpodobně není první otužovací sezóna, nebo se na přechod do venkovních podmínek poctivě připravovali. Ideálním obdobím, kdy s otužováním začít, je konec léta či začátek podzimu. Roční období vám zajistí postupný teplotní přechod z vyhřátých rybníků do chladnějších vod. Pokud budete od léta chodit plavat alespoň 2x týdně do venkovních nádrží, budete na zimní mrazíky dobře připraveni.
5. Nechoďte sami
Idylická tichá příroda možná svádí k poklidné chvilce o samotě, přesto to ale neriskujte a vždy choďte s někým, kdo o vás bude vědět a dokáže vám v případě nouze pomoci. Není to přitom žádná hanba. Ve větších skupinách se chodí otužovat i mnohaletí praktikové. Zkuste se podívat, zda ve vašem okolí nekonají pravidelná otužilecká setkávání a nasbírejte inspiraci od svého okolí.
6. Doprovázejte otužování pravidelným pohybem
Zamyslete se nad tím, proč vůbec chcete s otužováním začít. Ať už chcete snížit tlak, posílit imunitu nebo hledáte pomocníka při spalování tuků, nezapomeňte k tomuto zdravému návyku přidat i to nejdůležitější – pravidelný pohyb. Ani ta nejpropracovanější otužilecká rutina nemůže vynahradit sedavý způsob života a nekvalitní životosprávu. Pokud to myslíte se svým zdravím opravdu vážně, cvičení rozhodně nevynechávejte.
7. Konzultujte otužování se svým lékařem
Tento bod platí obzvlášť v případě, pokud víte, že máte nějaký zdravotní problém, pravidelně se nepohybujete nebo na chlad reagujete hůře než lidé ve vašem okolí. Zdravé tělo může z otužování těžit, avšak každý máme jiný organismus a potýkáme se s jinými problémy, proto univerzální rada jako “Otužování je vhodné pro kohokoliv” neexistuje. Každý rok vyjíždí záchranáři k podchlazeným plavcům, kteří měli až příliš velkou motivaci a a přecenili své schopnosti, bohužel v některých případech přijedou pozdě. Vystavování se chladu je především o zdravotních benefitech, mějte proto své zdraví a pohodu na prvním místě a pro jistotu se svého lékaře zeptejte na odborný názor.
8. Rozcvičku raději vynechte
Tuto radu kupodivu ve spoustě článcích věnující se otužování najdete, nicméně se nejedná o jednu z rad dobře mířenou. Vaše tělo by před vstupem do chladného prostředí, ať už se jedná o sprchu, vzduch či ledovou lázeň, mělo mít komfortní teplotu a klidový tep. Pokud naše tělo cvičením zahřejeme a tep se nám zvýší, opět může dojít k velkému teplotnímu šoku. Klidná chůze je v pořádku, rozhodně byste ale neměli být udýchaní a zpocení.
9. Na řízení zapomeňte
Pokud už jste se vystavili ponoru do ledové vody, jistě jste si všimli, že po vylezení jsou vaše tělo a mysl zpomalené. To je tím, že chlad ovlivňuje naše kognitivní funkce a tělo se nachází v nouzovém režimu, kde jeho jediný úkol je zůstat naživu a zahřát se. To se odráží i na naší schopnosti rychle reagovat. Krom toho, že není vhodné z ledové vody přejít do vyhřátého auta, myslete na bezpečnost svoji i ostatních cestujících a raději po otužování neusedejte za volant.
10. Nehecujte se
Zapálení pro věc a odhodlání dosahovat nejlepších výsledků je chvályhodné a jistě vám zajistí nejeden úspěch, v případě otužování se ale vyplatí poslouchat vlastní tělo a vystavovat se chladu s rozmyslem. Pokud je vám v ledové vodě víc nepříjemně než obvykle, pociťujete tuhnutí svalů a nejste schopni se zhluboka nadechnout, nelámejte nic přes koleno a z vody vylezte. Laická příručka uvádí, ze ve studené vodě máte zůstat tolik minut, kolik má voda stupňů (10°C – 10 minut, 5°C – 5 minut, atd.) Nejedná se ale o žádné ustálené pravidlo. Raději vnímejte, jak se ve vodě cítíte, abyste předešli podchlazení či jiným závažným komplikacím.