Domů » 10 tipů: Nejlepší brigády pro studenty

10 tipů: Nejlepší brigády pro studenty

autor Kristýna
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
brigády pro studenty

Studentský život kromě zábavy, jako jsou nekonečné mejdany a vysedávání po hospodách, přináší i řadu starostí. Tou největší jsou finanční problémy a to, kde sehnat finanční prostředky. Přestože většině studujících pomáhají rodiče, život ve velkém městě je nákladný a studenti si musí hledat přivýdělek, brigádu – zkrátka si potřebují přivydělat nějaké peníze. Jestli jsou finance i vaší starostí, přinášíme 10 tipů na nejlepší brigády pro studenty.

Podle čeho si brigádu vybrat?

Při výběru brigády pro studenty je důležitá řada faktorů. Jistě si dejte pozor na časovou náročnost. Každý semestr se mění rozvrh, což má vliv na vaši vytíženost a volný čas. Jestli máte pevně daný rozvrh bez možnosti variability, zkuste hledat takové brigády, které se přizpůsobí vám.

Tím se dostáváme k dalšímu důležitému bodu. Rovnou se vyvarujte nabídkám, kvůli nimž byste nestíhali studijní povinnosti. Taková místa pro vás nemají smysl ani užitek. Zároveň berte ohled na sebe a svoje návyky. Jestli neradi ponocujete, vyhněte se brigádám po nocích.

A nakonec rozhodující faktor – peníze. Řada míst nabízí sice nižší výplaty, ale zároveň stálým zaměstnancům a brigádníkům dává výhody jako zaměstnanecké slevy nebo bonusy.

Pokud nejsou peníze váš hlavní motiv, tak rozhodně zkuste to, co vás baví nebo k tomu směřujete ve svém studijním oboru. Nebojte se napsat do firem, že máte zájem proniknout právě do tohoto oboru. Taková brigáda vám třeba nepřinese nejvíce peněz, ale získáte cenné zkušenosti. Můžete si přečíst také náš článek o tom, jak vydělat peníze nebo jak vydělat peníze za pomoci internetu.

Tip: Pokud bojujete s leností, přečtěte si 19 Tipů: Jak se zbavit a překonat lenosti?

Které jsou nejlepší brigády pro studenty?

Následujících deset tipů na brigády najdete jak ve velkých městech, tak i v těch menších. Jsou vhodné pro studenty různých stupňů škol a oborů, pro rodiče na mateřské dovolené a některé i pro důchodce. Z průzkumů vychází, že nejlepší brigády jsou ty, které lidi baví, vydělají si peníze, nejsou stereotypní a svým způsobem i člověka rozvíjí.

Tip: Brigádničit můžete i z domova. Jestli máte radši home office, nezapomeňte se podívat na Brigáda z domova: Jaká práce Vám vydělá nejvíce?

Prodavač a obsluha

Obchody s oblečením, obuví nebo drogerií hledají výpomoc, která by obsluhovala zákazníky a doplňovala zboží. Na oplátku brigádníkům dávají bonusy i štědré slevy. Zároveň se dobří brigádníci mohou vypracovat na vyšší pozice.

Tyto místa však mají většinou pevnou pracovní dobu. Jestli nemáte možnost si sami vytvořit rozvrh, zkuste radši jinou brigádu.

Velké řetězce s potravinami

V rámci řetězců s potravinami najdete brigádu, na které se nudit jistě nebudete. Vystřídáte různé pozice od doplňování zboží, cenění výrobků až po obsluhu kasy. Některé firmy nabízí bonusy nebo slevy. Pro studenty je tato brigáda výhodná kvůli směnách, které si mohou zvolit podle svých potřeb.

Negativem takové brigády jsou dlouhé směny, přičemž přestávky jsou krátké nebo se jich vůbec nedočkáte.

S Potravinami, Nákupní, Supermarket, Merchandising
Doplňování zboží, obsluha zákazníků a starost o pokladnu jsou hlavní prací brigádníků v obchodech s potravinami.

Fast food

Jestli je nějaké odvětví, které i přes vládní opatření a koronavirovou krizi stále vydělává, jsou to restaurace s rychlým občerstvením. Pracovat v nich je možná od 15 let. Zaměstnanci získají levnější stravu, ale i slevy v jiných fast foodových řetězcích.

Brigáda ve fast foodu je náročná po fyzické i psychické stránce. Jestli zvažujete tuto možnost, přečtěte si zkušenosti zaměstnanců v rámci daného řetězce a nezapomeňte i na recenzi pobočky, o kterou máte zájem.

Servírka a číšník

Je jedno, jestli jste noční sova, nebo ranní ptáče. Pokud zvládáte práci s lidmi a máte hroší kůži, pak tahle brigáda bude ideální právě pro vás. Stačí si vybrat směnu, která vám bude vyhovovat. Výměnou za pár tisíc kroků získáte bonusy na jídlo a pití a seznámíte se s nejrůznějšími lidmi.

Tato brigáda je vhodná i pro studenty, kteří mají pevný rozvrh. 

Nápoje, Groningen, Terasa, Lidé, Bar, Kavárna, Bistro
Než začnete pracovat jako obsluha, kupte si pohodlné boty a krokoměr.

Hosteska

Nebaví vás dělat na směny? Máte rádi svůj vlastní režim a tu a tam si přivydělat? Především pro mladé dívky je zde brigáda hostesky. Za jeden dlouhý večer si vyděláte slušné peníze.

Tato brigáda není pro každého. Musíte splňovat estetické standardy a vydržet na nohou třeba i celou noc. Hlavní nevýhodou je společnost, do níž se podíváte.

Hlídání dětí nebo domácích mazlíčků

Nevadí vám malé děti a máte rádi zvířata? Zkuste hlídání dětí nebo domácích mazlíčků. Za pár hodin si hned vyděláte několik stovek. Tato práce sice není stereotypní, nevíte, čím vás děti překvapí, ale nesmíte zapomenout na závazky a zodpovědnost spjaté s touto pozicí.

Lektor toho, co studujete

U dětí zůstaneme. Brigáda, které se v době korona viru daří, je doučování. Žáci základních i středních škol hledají lektory, kteří by jim dovysvětlili látku nebo jim pomohli s přípravou k přijímacím zkouškám nebo k maturitě.

Pokud budete doučovat přes agentury, dostanete 130 korun za 45 minut.

Tip: Sežeňte kamarády z různých oborů a založte si vlastní doučovací skupinu. Za hodinu si vyděláte více peněz.

Učitel, Učení, Školy, Výuka, Třída, Vzdělávání, Učit
Doučování je skvělá příprava pro budoucí učitele.

Rozvoz

Tato brigáda již není vhodná pouze pro ty, kteří mají řidičák, nebojí se tu a tam překročit rychlost a projet přes stopku. Řeč je o rozvozu jídla a dalších věcí. Až adrenalinové místo, kdy musíte být spolehliví a vycházet se zákazníky, je vhodné především pro insomniaky. Kromě hodinové mzdy dostanete i dýška. Pozor si dejte na potyčky s policií a jízdu ve stylu Rychle a zběsile. Ale teď vážně. Po rozvozu a kurýrech je nyní velká poptávka. Služby jako Bolt nebo Wolt hledají stále nové a spolehlivé zaměstnance. Ve velkých městech můžete rozvážet i na kole a spojit tak třeba váš oblíbený sport a práci.

Úklid

Úklid firemních prostor nebo rodinných domů najdete v malých i velkých městech. Směny jsou dané dle domluvy s klientem, který má mimo jiné i různé požadavky. Hlavním pravidlem je rychlá a pečlivě odvedená práce. Brigáda se hodí pro studenty, kteří se nebojí ušpinit si ruce a mají čas párkrát do týdne zaskočit.

Co takhle zahraničí?

Jestli vás nevážou žádné závazky, zkuste přes prázdniny práci v zahraničí. Na pár měsíců odjede jako au pair, pečovatel/ka nebo výpomoc do hotelu. Upevníte si svoje schopnosti v cizím jazyce, seznámíte se s jinou kulturou i lidmi.

Nepopiratelným plusem takové brigády jsou peníze. Již za čtyři týdny si můžete vydělat přes 1 800 euro.

Tip: Jestli potřebujete pomoct s angličtinou, následujících 5 tipů, jak se lépe a rychleji naučit anglicky právě vám může pomoci.

Kde hledat brigády pro studenty?

Zeptejte se kamarádů, jestli nevědí o volné pozici. Přes známého jiného známého můžete sehnat brigádu nebo tipy, kde hledat. Při nákupech v kamenných obchodech hledejte inzeráty nebo se zeptejte vedoucího prodejny, zda nehledají výpomoc. Samozřejmostí jsou internetové inzeráty na facebookových skupinách, fakultních stránkách nebo internetových portálech jako jsou prace.cz nebo na portálu Dobrá Práce.cz – Volná místa v regionu. Nakonec zkuste vyvěsit inzerát s vlastní nabídkou například s doučováním nebo hlídáním.

Tip: Ať už pracujete nebo ne, následujících 15 tipů ohledně rychlého a efektivního učení pomůže každému studentovi.

Především se nezalekněte odmítavých odpovědí a nebojte se nepřijmout takové brigády, které se nehodí pro vás.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz