Domů » 5 tipů, jak se lépe a rychleji naučit anglicky

5 tipů, jak se lépe a rychleji naučit anglicky

autor SaH
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
dvojjazyčné knihy

Učení je mučení a zvlášť, když se jedná o studium anglického jazyka. Ano, existuje otravná a nudná cesta, jak se angličtinu „nadrtit“, která ještě stále v našich školách vede a je v nás pevně zakořeněná, nebo se můžete vydat jinudy a vyzkoušet několik tipů. A možná vás to bude i bavit.

Angličtina je dnes světový jazyk číslo jedna, a i když nepotřebujete tento jazyk k výkonu své práce, tak stejně je dobré ho umět. Třeba si následně troufnete na novou práci s pohovorem v angličtině. Většinu lidí škola nenaučí výborně konverzovat v angličtině, ale dodá jim slovní zásobu, v lepším případě i gramatiku. Jak se tedy naučit anglicky zábavně, rychle a z domova?

Češi jsou mistři v drcení slovíček

Mnoho lektorů z jazykových škol se shodne na tom, že se návštěvníci kurzů předhánějí v tom, kolik tisíc slovíček umějí, bohužel je ale nejsou schopni použít ani v jedné jednoduché větě, která by dávala smysl. Ano, slovní zásoba je důležitá, ale až ve vyšších úrovních angličtiny. Pokud s jazykem začínáte (už po několikáté) uberte drcení a raději spojujte pár stovek základních slov do krátkých otázek, frází a vět, abyste se byli schopni velice brzy v cizím jazyce domluvit. Nemyslíme tím debatovat o globálním oteplování, ale abyste uspokojili základní potřeby – dokázali se zeptat, jak se dostanete z bodu A do bodu B, kde je nejbližší obchod, abyste si v restauraci mohli objednat jídlo a pití a v nemocnici srozumitelně vysvětlili, ze vás něco bolí. Později můžete jednoduché věty obohacovat a rozšiřovat.

1. Mějte zájem

Možná se vám to zdá zvláštní, ale opravdu nejhorší je učit se cizí jazyk na něčem, co vás nebaví. „Když jsem ještě učívala angličtinu, snažila jsem tvořit svým studentům příběhy o tom, co je bavilo. Například jsem učila chlapce, který toužil vyrazit do světa a naučit se pořádně péct nejrůznější druhy chleba. Příběhy se tedy odehrávaly v pekárně a řešily situace, které se v pekárně stávají. Nemusím říkat, že se na lekce těšil a sám přinášel i témata,“ vypráví Sabrina D. Harris, spisovatelka dvojjazyčných knih.

Na internetu jsou tuny textů v různých úrovních na různá témata, že určitě najdete to, co vás baví. Pokud si platíte soukromého učitele, požádejte ho, aby i jazyková cvičení a konverzace vedl o tématu, které vás zajímá.

 

2. Pište si deník

Tvořit věty se naučíte jedině tak, že to budete procvičovat a psaní deníku, je skvělý způsob. Pokud vymýšlíte věty, využíváte stejné centrum v mozku, jako kdybyste mluvili. To vám pak pomůže při konverzaci. Budete mít rychlejší reakce. Do deníku byste se měli snažit popisovat situace, které se vám staly. Tzn. že nejde o každodenní souhrn činností. Cílem je naučit se vyjadřovat emoce v cizím jazyce, popis osob a místa, využívání časů apod. Požádejte rodilého mluvčího nebo lektora o pravidelné kontroly a komentáře.

3. Sledujte filmy a seriály s titulky

Na internetu a streamovacích platformách jich jsou tisíce. Pokud si nevyberete kriminální a vědecké seriály, které jsou plné termínů a žargonu, budete v pohodě. Komedie z rodinného prostředí jsou také fajn. Nemají složité zápletky. Snažte se vnímat, co herci říkají a porozumět, titulky čtěte jen, když si nevíte rady.

Netflix a HBO se staly fenomény doby a sleduje je stále více lidí.

4. Čtěte dvojjazyčné knihy

V knižních obchodech si můžete vybrat ze stovek tzv. zrcadlových dvojjazyčných knih (zjednodušená četba), které jsou vhodné od začátečníků, až po velmi pokročilé. Stačí si zvolit tu správnou úroveň. „Vadilo mi, že když jsem se angličtinu učila já, mezi knihami jsem našla jen přepsaná klasická díla, jako Stařec a moře, Robinson Crusoe, Oliver Twist apod. Knihy, které bych si se zájmem nepřečetla ani v češtině. A tak, když jsem se vrátila ze zahraničí, začala jsem psát dvojjazyčné knihy, které by mě bavily číst. Příběhy o slavných ženách historie i současnosti, vizionářích, jako Steve Jobs nebo Bill Gates apod. nebo o nejznámějších zlodějích světa,“ pokračuje Sabrina.

Zjednodušené literatuře se také říká easy reading a už několik let má své místo ve většině knihkupectví po celé republice.

5. Poslouchejte audioknihy

Díky audioknihám v angličtině trénujete poslech cizího jazyka, aniž byste odezírali ze rtů, nebo vyvodili situaci podle gest. Běžně prodávané audioknihy mohou být těžké, pokud jste třeba mírně pokročilí. Ale máme pro vás super tip. Součástí většiny dvojjazyčných knih je i audioverze namluvená rodilým mluvčím. Najdete ji buď v knize jako CD, nebo na stránkách nakladatelství ke stažení jako MP3. A na Youtube si také můžete vyfiltrovat poslech pro svůj level angličtiny.

Mimo audioknih můžete sáhnout také po různých aplikacích pro učení cizích jazyků. Nejvíce prověřenou je Duolingo, které má propracovaný motivační systém a mnoho uživatelů si na něm vytvoří příjemný návyk. Jednoduše vědí, že každý den si musí na 10 minut najít čas na Duolingo, aby si nepřerušili sérii.

Supertip od Sabriny

Úplně nejlepší je číst si příběh v angličtině a zároveň ho poslouchat. Když děláte jen jedno, často se nesoustředíte, vícekrát se vracíte k jednomu místu, protože jste zrovna mysleli na něco jiného. Je to ztráta času. Když děláte obojí najednou, mozek vám nedovolí se zatoulat, okamžitě slyšíte správnou výslovnost každého slova, které čtete, a navíc z každé takové chvíle, kdy se angličtině věnujete, vytěžíte maximu. Výsledky se pak brzy dostaví.

 

Knihy od spisovatelky Sabriny D. Harris najdete ve většině dobrých knihkupectví a e-shopech nebo na Dumpribehu.cz.

Jaké máte life hacky na učení angličtiny vy? Používáte oblíbenou aplikaci Duolingo?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz