Domů » 19 Tipů: Jak se zbavit a překonat lenost?

19 Tipů: Jak se zbavit a překonat lenost?

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak překonat lenost?

Prokrastinace a lenost jdou ruku v ruce a často tvoří větší část našeho dne než bychom si přáli. Jsou dny, kdy se opravdu nemůžeme dokopat dělat zhola nic produktivního. A jako na potvoru tyto dny přicházejí přesně, když to nejméně potřebujeme, když nás čeká důležitý úkol, zkouška ve škole nebo projekt v práci. Náhoda? Pojďme se podívat na 19 tipů, jak se zbavit lenosti.

Proč prokrastinujeme a nemůžeme překonat lenost?

Brouzdání po internetu, koukání do zdi, občas uklízení nebo scrollování na sociálních sítích, to vše může patřit do prokrastinace. Když se nám nechce pustit do práce nebo důležitého úkolu, najdeme si cokoliv jiného – v tu chvíli samozřejmě mnohem důležitějšího.

Všechno začíná v bodě, kdy se máme rozhodnout, zda pracovat teď nebo práci odložit a raději se věnovat zábavnější činnosti. Někdy si toto rozhodnutí ani neuvědomujeme, jelikož tak rychle sáhneme po telefonu, že žádná vědomá volba ani neproběhne. Jindy zase nutně potřebujeme uklidit koupelnu (no a když už jsme v tom tak přidáme i obývák nebo ložnici) a přesně si uvědomujeme, že tím odsouváme povinnosti na druhou nebo i třetí kolej. Nejtěžší není přitom většinou onu činnost vykonat, ale překonat zlomový bod jako při vstávání. Každý máme disciplínu a schopnost přinutit se k něčemu, co se nám nechce, odlišnou.

Mezi nejčastější důvody lenosti patří:

 1. Příliš složitý úkol – do našich povinností se nám nechce, protože vyžadují velké úsilí nebo aktivitu
 2. Vzdálený deadline – odevzdání seminární práce připadlo až na datum za dva měsíce? Notak to mám spoustu času, no ne?
 3. Dlouhá a nezáživná činnost – některé druhy práce nebo činností jsou sice jednoduché, ale zaberou velké množství času. A do toho se nám nechce.
 4. Úkol nevychází z vašeho hodnotového systému – někdy dostaneme za úkol něco, co se nám úplně nelíbí, nebo dokonce příčí. Činnosti, které vycházejí z našich hodnot, zálib nebo vlastností zvládáme rychleji a snadno.

Jak se zbavit lenosti?

Ať už je důvodem cokoliv, jsou dny, kdy opravdu marně hledáte lék na lenost. Následující tipy by vám mohly právě v těchto dnech vytrhnout trn z paty a dodat potřebnou energii pro efektivní práci.

Tip 1: Nepleťte si lenost a odpočinek

Občas si lidé mylně myslí, že jsou líní, když odpočívají. Dokonce mohou cítit výčitky a neustále se překonávají. To je cesta do pekla, respektive k nějaké nepříjemné nemoci a stresu.

Lidé vyžadují odpočinek, potřebujeme ho ke správnému fungování těla, regeneraci a vyčištění mysli. Bez relaxace nemůžeme existovat a to především z dlouhodobého hlediska. Potřebný odpočinek si tedy nebojte dopřát každý den. Patří do něj relax v sauně, čtení, sport, kvalitní spánek a mnoho dalšího.

Problém nastává, až když se potřeba odpočinku přehoupne v opravdovou lenost, kdy člověk proleží celé dny u seriálů a prokrastinuje na telefonu. Rozlišujme tedy tyto dva pojmy důkladně a svědomitě.

Tip 2: Vyplavte hormony štěstí

Především endorfiny nám zlepšují náladu a mohou nám pomoci s výkonem. Až vás přepadne lenošná nálada, zkuste vyplavit hormony štěstí a povzbudit chemii v těle. Klidně věnujte hodinu sportu, procházce nebo milování s partnerem a uvidíte, jak se vám bude lépe začínat s prací. Není divu, že ti nejúspěšnější lidé rána často věnují sportu a meditaci. Sednout si hned po probuzení k počítači může sice vypadat dost odhodlaně, ale v konečném důsledku nám to větší efektivitu nepřinese.

Tip 3: Rozhýbejte tělo

Chůze, běh, plavání nebo i skákání. Je to naprosto jedno. Začnete se hýbat, rozprouděte krev v těle, zahřejte svaly a okysličujte mozek. Můžete začít hned ráno klasickou ranní rozcvičkou, kterou znáte z dětských táborů. Vyměňte polohu těla, choďte po bytě, několikrát si sedněte a vstaňte, cokoliv, co vás nabudí k výkonu.

Už jsme se o tom bavili v předchozím bodě, ale je to opravdu velmi důležité. Když pracujete z domova, tak je pro mnoho lidí problém, aby začali pracovat a u práce vydrželi. Nakonec zkoušejí hned po probuzení zasednout k počítači, ale to také není ono. Pokud hledáte recept, jak pracovat efektivně z domova, tak si určitě přečtěte náš článek o 15 denních rituálech pro efektivní home office.

Tip 4: Dělejte si pauzy

Někteří si velmi pochvalují techniku Pomodoro, která doporučuje dvacet pět minut koncentrace a následně pět minut přestávky. Můžete ji využít v jakékoliv činnosti. Jednoduše nastavte stopky a od té chvíle se plně soustřeďte na svůj úkol.

Vypadáte často jako tento pejsek? Překonejte svoji lenost.

Tip 5: Nastavte si limity

Velmi častým nástrojem prokrastinace je telefon a všechny aplikace v něm. Na sociálních sítích trávíme mnoho času, který bychom mohli věnovat dané činnosti. Zkontrolujte si čas u obrazovky, který vám telefon zaznamenává (tuto funkci najdete většinou v nastavení). Ale nutno podotknout, že si u toho raději sedněte, ať to s vámi nepraští o zem. Většina z nás tam totiž najde celé pracovní dny.

Nastavením limitů na sociální sítě nebo jejich vymazání vám může snadno znesnadnit přístup na ně. Což mnohdy úplně stačí.

Čtěte také: Stává se vám často, že se přistihnete při prokrastinaci na sociálních sítích? Saháte pro telefon několikrát za hodinu a při každém náznaku nudy? Je velmi pravděpodobné, že trpíte syndromem FoMO.

Tip 6: Rozdělte si práci na menší celky

Když se nám zdá úkol příliš složitý, obrovský a nekonečný, může pomoci rozdělit si jej na malé celky. Nemusíte nutně vidět až na cílovou rovinku, stačí když vidíte na další zatáčku na trase.

Máte například zadat do systému 20 faktur, obvolat 15 klientů nebo vytvořit celý web? Začněte postupně a slibte si, že zadáte alespoň 1 fakturu, vyřídíte pouze dva telefonáty a vytvoříte jen menu. Uvidíte, že po splnění si stejný úkol zadáte mnohem snadněji znovu a najednou je konec dne a vy za sebou máte všechny úkoly.

Tip 7: Prostě začněte

Někdy se vám tak nechce, že radši koukáte na prázdnou zeď? Říkáte si: “Tak jdu na to!” a za chvíli “Tak teď už ale vážně.” a hodina uběhne a vy jste furt nezačali?

Někdy prostě stačí opravdu pouze tiše začít. Přemoct počáteční nechuť a udělat první krok. Další už se hrnou sami od sebe.

Tip 8: Připomeňte si svou motivaci

Tento bod bude fungovat především, pokud se jedná o vaše vlastní podnikání nebo projekt. Zamyslete se, proč jej děláte, jaká je vaše motivace. Někdy pouhé uvědomění důvodu PROČ dělá zázraky.

Tento tip lze také použít při studiu, když se vám nechce do učení na zkoušky. Připomeňte si své nadšení, když jste podávali přihlášku na školu a kolik už toho máte za sebou.

Tip 9: Zapněte si upozornění

Na opravdu nezodpovědné jedince možná zafunguje starý známý budík. Nastavte si upozornění na časové bloky (viz bod 16) a dodržujte režim. Někdy čas ubíhá rychleji než se zdá. Zazvonění budíku vás může dostat zpět do reality.

Tip 10: Napište si to-do list

Tato metoda není sice pro každého, ale ti z vás, které motivuje odškrtávání splněných úkolů, zajásají. Metoda to-do listu neboli seznamu úkolů skvěle ukazuje kolik vám zbývá úkolů a umocňuje jejich ubývání během dne. Nezapomeňte být vždy realističtí, aby vás naopak tato metoda nezačala stresovat ještě více.

Tip 11: Brzy vstávejte

Rána bývají pro většinu lidí nejvíce produktivní. To, co stihnete udělat do oběda, bývá kvalitnější a efektivnější než po obědové pauze. Ranní ptáčata navíc často nevyrušují telefonáty a e-maily ostatních, které se zpravidla začnou množit až s blížícím se polednem a odpoledne. Možná budete překvapení, jak ranní návyky určují efektivitu celého dne.

Tip 12: A choďte včas spát

O kvalitní spánek se však neochuzujte a do postele vyrazte včas. Odpočaté a vyspané tělo mnohem lépe zvládá každodenní úkoly a pomůže vám s produktivitou. Na toto téma mohu vřele doporučit knihu Proč spíme, která jasně a prakticky vysvětluje důležitost spánku i v souvislosti s pracovní efektivitou.

Tip 13: Odměnový systém

Můžete si vytvořit odměnový systém přímo na míru, který vás bude motivovat. Když za každým odvedeným úkolem (třeba i tím menším z bodu číslo 6), uvidíte vaši oblíbenou odměnu, lenost se vámi velmi rychle rozloučí.

Pro někoho se může takovou odměnou stát cigareta nebo oblíbená sladkost, avšak já doporučuji zvolit zdravější varianty odměn. Mezi takové patří: Kousek ovoce nebo zeleniny, pomazlení s domácím mazlíčkem, 10 minutová pauza a za zvlášť náročné úkoly třeba i díl oblíbeného seriálu nebo podcastu.

Tip 14: Tvořte si atomové návyky

I malé návyky mohou pomáhat s překonáním lenosti. Nemusíte být přece hned dokonalí a bezchybní – takoví přece stejně nikdo není. Stačí se každý den posunout alespoň o jedno procento. Za jeden rok už to dělá neuvěřitelný posun. Skvělé techniky a nástroje najdete v knize Atomové návyky, která pomáhá vybudovat jakýkoliv návyk a odbourávat zlozvyky (i tu proklatou lenost).

Tip 15: Uklízejte průběžně

Také máte vždy nejvíce naklizeno, když se vám do něčeho nechce? To pak najednou ta prachovka a vysavač přímo láká k použití, že?

Abyste se vyhnuli prokrastinaci pomocí uklízení, mějte uklizeno tak nějak pořád. Pak nebudete mít možnost uklízet, až se vám nebude chtít učit na zkouškové období. Samozřejmě to asi úplně nejde dodržet vždy, ale pokud se naučíte uklízet postupně, nezbyde vám pak při líných chvílích nic víc než pár kousků nádobí.

Také se vám občas nechce vylézt ani z postele?

Tip 16: Časové bloky

Rozdělte si den na jasně stanovené časové bloky, které věnujete určitým činnostem. Například:

 • 8 hodin spánku
 • 8 hodin práce
 • 1 hodina sociální sítě
 • 1 hodina cvičení nebo procházka
 • 3 hodiny zábava a odpočinek
 • 2 hodiny příprava a konzumace jídla
 • 1 hodina osobní rozvoj, čtení apod.

Při takto stanovených časových blocích budete mít jasně stanoven čas pro zábavu i povinnosti a donutí vás dodržovat pevný režim. Sklouznutím k prokrastinaci si akorát ukrojíte čas z celku zábavy a příště už si to rozmyslíte dvakrát.

Tip 17: Ve dvou se to lépe táhne

Pokud máte opravdu velký problém s leností, a co víc, váš kamarád, přítel nebo sestra také, můžete se motivovat navzájem. Také se můžete vzájemně hlídat, a když začne jeden s prokrastinací, rychle vrátí toho druhého do reality.

Tip 18: Spojujte nepříjemné s příjemným

Použiji příklad z vlastního života: Momentálně je jeden z mých pracovních úkolů opravdu nezáživný (mechanické kopírování informací), nevyžaduje příliš pozornosti, kreativity, ale zabírá mnoho času. Dokončit jej bude trvat ještě mnoho hodin. Proto jsem spojila nepříjemné (monotónní úkol) s příjemným a poslouchám u kopírování zajímavé a motivační podcasty. Najednou se na tento pracovní úkol i těším, jelikož vím, že si u něj poslechnu hodnotné informace a ještě se něco dozvím.

To je samozřejmě pouze příklad, každému to nemusí vyhovovat. Ovšem zamyslete se, jak by šlo právě to vaše kopírování spojit s příjemným podcastem.

Tip 19: Vlastní playlist

Hudba je lékem i na lenost. Sestavte si speciální motivační playlist pro neproduktivní dny, který vás vždycky nakopne. Můžete jej spojit také s tancem a vrátit se na začátek našeho seznamu – k pohybu. Správně vybraná hudba umí opravdu rozproudit energii v těle.

Všechny tyto tipy však hasí až požár jménem lenost. Nejdůležitějším úkolem člověka by mělo být hledat to, co ho opravdu baví a věnovat se práci, která mu dává smysl. Pak tyto nástroje nebudete téměř ani potřebovat (možná jen občas), protože vás bude bavit samotná práce a pro žádnou lenost zde nezbyde místo.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz