Domů » 10 životních mouder, které se můžeme naučit od dětí

10 životních mouder, které se můžeme naučit od dětí

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Spoření pro děti

Děti mají úžasnou schopnost šířit svou naději, chuť do života, štěstí a schopnost snadno se přizpůsobit změnám. Představují touhou žít, vše se dozvídat a prozkoumávat. Patří mezi ty nejlepší příklady každodenní zábavy. A občas se vyplatí inspirovat se jimi a vyslechnout si moudra dětí.

Je toho tolik, co se dá od nich přiučit. Ve skutečnosti by se všichni měli stát trochu více dětmi a nejlépe sami v sobě probudit své vnitřní dítě. Nikdo z něj doopravdy nevyrostl, jen v každém tak trochu usnulo, tak by se mělo probrat z dlouholetého spánku.

Která moudra dětí mohou inspirovat?

Děti dokáží vyvolat pocit, že svět je mnohem krásnější, zábavnější, zajímavější a méně komplikovaný, než se ve skutečnosti zdá. Dokáží připomenout, jak důležité je smát a radovat se z každé „hloupé“ maličkosti. Vyslechnout si moudra dětí patří mezi skvělé způsoby k uvědomění si, že žít šťastně se dá opravdu jednoduše.

Jejich láska je nefalšovaná a zcela upřímná stejně jako jejich vyřčená slova, která někdy nedávají smysl, ale zároveň dávají veškerý smysl na světě. Každého naučí koukat na vše jinýma očima. Děti se se totiž na svět dívají pravdivě, bez nějakých růžových či černých brýlí nebo nálepek. Zkrátka tak, jak ho zrovna v tuto chvíli vnímají.

S dětmi je všechno jiné, nové, nečekané a vzrušující. Každý okamžik prožívají tak intenzivně, jako by byl ten poslední a tak by to mělo být i u nás dospělých. Podívejte se tedy na moudra dětí, která vás dokáží na vaší cestě životem inspirovat a mnoho naučit.

Děti připravují jídlo
Některá moudra dětí by si měl občas každý vyslechnout

1. Radujte se ze všeho

Nikdy se nepřestávejte vzrušovat a radovat jako dítě. Nový den přináší mnoho skvělých možností pro procítění upřímné radosti. Můžou to být maličkosti jako slunečné ráno, dobrá snídaně, horká káva nebo večer strávený se svou milovanou osobou.

To samé platí u vašich dosažených úspěchů. Lidé se často honí za nějakým cílem, ale jakmile ho dosáhnou, vlastně z něj zapomenou cítit to obrovské potěšení. A nemusí se vždy jednat jen o velké sny. Vemte si příklad z dětí, když je zaúkolujete třeba úklidem hraček povalených na zemi a následně tento požadavek splní, hned pocítí radost z úspěchu.

Vzrušení a radost je spolu s motivací hnacím motorem k dosažení vašich snů. Tak na ně nezapomínejte a stále si je dopřávejte a připomínejte. Najdete je jak v každodenních maličkostech, tak i na cestě za dlouhodobými cíli.

2. Nebojte se nových výzev

Vždy je lepší litovat toho, co jste udělali, než toho, o co jste ani nepokusili. Nenechte se tedy odradit pochybovačnými myšlenkami jako: „Raději s tou osobou na rande nepůjdu, nemuselo by to vyjít“ nebo „Ta nová práce mě láka, ale bojím se, že ji nezvládnu, tak ji nepřijmu.“

Musíte si uvědomit, že tyto vaše domněnky nepředstavují pravou realitu. Je potřeba je překonat a zkrátka trochu zariskovat, abyste se mohli někde posunout nebo něco zažít. Nové výzvy představují skvělé příležitosti plné vzrušujících dobrodružství a šťastných očekávání.

Všimněte si, že děti nad ničím takovým nepřemýšlejí a když je něco láká či se jim líbí, zkrátka do toho jdou. Jejich mysl je v ničem neomezuje, tak to také nedělejte. Však nemáte co ztratit, ba naopak vždy lze něco získat.

3. Buďte přirození

Zanechte všechny své předsudky a obavy z toho, co si o vás ostatní pomyslí. Děti se přirozeně chovají, mluví, smějí se, protože jim nezáleží na tom, co si o nich jiní lidé řeknou. Jednají tak, jak to momentálně cítí. 

Také se otevřeně radujte z maličkostí přesně tak, jak aktuálně chcete, usmějte se na přivítání nového dne a přidejte do svého života trochu víc humoru a štěstí. A když se zrovna necítíte ve své kůži? Prostě to upřímně přiznejte, než abyste to nějak okatě maskovali. Stejně vás lidé prokouknou a takto s vámi alespoň budou sdílet více pochopení. 

Nebojte se být přirození ve svých pocitech a projevech na veřejnosti. Nikdy není hanba přiznat své aktuální vnitřní rozpoložení. A to samé platí i u stylu vašeho oblečení, účesu nebo celkové vizáže. Naslouchejte svému srdci a čiňte tak, jak se cítíte nejlépe. Upřímnost vždy představuje lepší variantu než faleš.

4. Vyjadřujte se upřímně

Tento bod trochu navazuje na ten předchozí. S přirozeností se váže i upřímné vyjadřování. Dospělí totiž často nemluví svobodně, ale spíše tak, jak se od nich vyžaduje. Vyhrává strach z odmítnutí vyřčených slov nebo z toho, co na to lidé řeknou či, že tím budou ostatní obtěžovat.

Když pokaždé říkáte jen to, co chtějí jiní slyšet, necítíte se uvnitř dobře. Osvoboďte se tím, že se budete vyjadřovat upřímně, jako by to udělalo dítě. To totiži nepřemýšlí, jak jeho slova budou ostatní vnímat. 

5. Probuďte svou zvědavost

Když ztratíte smysl pro zvědavost, je to skoro, jako byste uvnitř trochu zemřeli. Podívejte se na děti, které oplývají životem, štěstím a energií. Neustále se o něco zajímají a chtějí se naučit i dozvědět víc. 

Buďte zvědaví a chtějte poznávat nové věci, objevovat další místa, učit se novým dovednostem i získávat jiné zkušenosti. Zvědavost vede k seberealizaci a šťastnějšímu prožívání.

Kreativita a tvořivost dětí
Kreativita a tvořivost dětí nás může v mnohém inspirovat

6. Naučte se odpočívat

Když jsou děti unavené, jdou spát. Zanedbávání odpočinku či spánku vede k vysilujícímu chronickému stresu a poškozování vašeho zdraví. Také se občas nadechněte, abyste mohli obnovit svou sílu.

Pokud se příliš přepínáte, stejně se vám nebude tolik dařit a ztratíte svou efektivitu. Raději poslechněte signály, které vám tělo posílá, a odpočiňte si. Jedině tak získáte větší sílu a chuť do života.

7. Milujte nebojácně

Proč se lidé tak bojí lásky? Děti prostě milují a nepřemýšlí nad tím. Nemyslí si, že jednoho dne může jejich mazlíček zemřít nebo že jejich dětská láska bude v dospělosti jen vzpomínkou. 

Nemyslete na zítřek a raději si užívejte dnešek. Láska je jedna z nejkrásnějších věcí v životě, tak proč se jí tak obávat? Bojíte se utrpení? Všechno pomine, dokonce i trápení, ale užitou zábavu vám nikdo nevezme.

8. Přizpůsobte se změně

Děti jsou skutečnými mistry v přizpůsobování se změnám. Mohou se přestěhovat do nového domu, začít chodit do jiné školy, dokonce i v nové zemi se zvládnou skvěle adaptovat. Jasně, někdy se na to netváří a může jim to chvilku trvat, ale vždy si nakonec zvyknou.

Dospělí se často velmi bojí změn. Špatně se jim vystupuje z již známého vlaku jedoucím po zajetých kolejích. Ovšem právě změny dokáží obnovit a obohatit stereotypní životy. A to představuje ten pravý pohon vpřed, který dodává větší sílu a především pocit radosti a štěstí.

9. Využijte každý okamžik

Říká se, že je třeba využít dobrých časů, protože ty špatné přicházejí znenadání samy. Užívejte si života a využijte veškerý svůj volný prostor k tomu, co zrovna uznáte za vhodné. Tak jako děti které žijí přítomným okamžikem a snaží se z něj vytěžit maximum.

Když na dveře zaklepe nemoc nebo navždy odejde blízký člověk či i domácí mazlíček, najednou si všichni uvědomí mnoho věcí, které považují za samozřejmost. Možná byste si měli více vážit každého dne a brát v úvahu, že opravdu vše je pomíjivé.

10. Obklopujte se těmi, které milujete

Na dětech vždy poznáte, když se jim někdo zamlouvá a naopak. A také si můžete všimnout, že pokud s někým příliš nesouzní, nevyhledávají jeho přítomnost a spíš se takového člověka straní. I v tom si můžou dospělí vzít příklad.

Lidé by měli trávit nejvíce času především s těmi, se kterými se cítí dobře. Být často ve společnosti, se kterou si příliš nerozumíte, nedělá dobře vaší psychice i celkovému zdraví. Raději se obklopujte takovými osobami, se kterými se dobře bavíte a třeba vás i něčím inspirují.

Jak budovat přátelské vztahy?
Dobrá společnost je základ šťastného života

Moudra dětí dokážou velmi inspirovat každého dospělého. Buďte znovu jako dítě a nikdy neztrácejte nadšení a energii do všeho. Nejlépe tak docílíte, když s dětmi budete trávit víc času. Mimo to vám můžou zlepšit i kreativní myšlení, což se vždy hodí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz