Domů » Moje práce snů: Jak ji poznat, najít a už nepustit?!

Moje práce snů: Jak ji poznat, najít a už nepustit?!

od Patrik

Práci ke svému životu potřebujeme. Představuje pro nás především finanční jistotu, bez které se neobejdeme. Zatímco někdo už od útlého dětství ví, čím by se chtěl jednoho dne živit a cílevědomě si za svým snem jde, jiný nemá ani po vystudování sebemenší představu, jak a kam se bude jeho život ubírat. A to může být problém.

Přitom není vůbec složité najít svou vysněnou práci. Každý z nás jí má, stačí si to jen přiznat. Zamyslete se, sáhněte hluboko do vaší duše a zkuste si odpověď na otázku: čím bych chtěl být? Teď už není čas za tuto otázku dodávat „až vyrostu“, protože dospělí už jste. Jak tedy najít práci, o které tajně sníte, chytit ji za pačesy a už nepustit?

Jaká je vaše práce snů?

Patříte k lidem, kteří už jako malé děti věděly, čím by chtěly být, až vyrostou, ale bohužel se vám nepodařilo dojít do zdárného cíle? Nebo naopak patříte k těm, kteří vždycky jen tiše záviděli druhým, protože vy jste žádnou vidinu vysněného povolání neměli?

Ať už je to tak či onak, jste právě teď na správném místě. V následujících řádcích vám poradíme, jak poznat své vysněné povolání a především jak si jej nenechat protéct mezi prsty!

Pro některé lidi je vysněná práce především pohodou, kde nemusejí moc dělat. Naopak někteří potřebují akční práci, kde mohou rozhodovat o směřování firmy. Vysněná práce jednotlivce je pak do velké míry určena naturelem jednotlivce.

Začněte u sebe: Jaké jsou vaše přednosti?

Na začátku je potřeba začít sám u sebe. Vezměte si do ruky tužku a papír, sedněte si ke stolu, kde vás nebude nikdo rušit a buďte k sobě pěkně kritičtí. Shovívavost vůči sobě v tomto případě není na místě. Zaznamenejte si všechny vaše výrazné stránky, přednosti a dovednosti, ve kterých si věříte.

Oproti tomu si poznačte stinné vlastnosti a místa, ve kterých tak trochu – nebo možná i více – pokulháváte. Každý z nás je v něčem dobrý, v něčem vyniká nebo dokonce exceluje. A zároveň má každý z nás slabá místečka, ve kterých si nevěříme a nejsme v nich dobří.

Co očekáváte od práce snů?

Jakmile budete mít před sebou výčet vlastností a dovedností, přestupte k dalšímu kroku: teď si budete muset ujasnit, co od dané práce očekáváte a především co jste ochotni ji obětovat. Jste si jistí, že zvládnete dělat několikahodinové přesčasy?

Nebo naopak chcete čas trávit s rodinou? Dokáže vám konkrétní zaměstnání zajistit dostatečný příjem? Nebo si nevyděláte ani na půlku suchého rohlíku? Důležité je stát nohama pevně na zemi a nemalovat si vzdušné zámky.

Dalším měřítkem jsou finance. Někdo chce více volného času a spokojí se s průměrnou mzdou. Jiný si vysněnou práci představuje především na základě vysoké finanční odměny.

Mnoho lidí utíká do Německa či Rakouska, kde je vysoké finanční ohodnocení. Lidé jsou ochotní dojíždět do práce v Rakousku a strávit 4 hodiny na cestě, jelikož je na výplatní pásce čeká dvojnásobná odměna.

Mnoho lidí naopak dnes chce každodenním dojížděním do práce strávit co nejméně času, tak začínají pracovat z domova. Zde je kolikrát v začátcích mzda nižší, ale práce z domu poskytuje určitý komfort.

Dvakrát měřte, jednou řežte: opravdu je tohle to, co hledáte?

Poctivě jste si sepsali seznam předností i stinných stránek. Pak jste si uvědomili, co by vám daná práce měla nabídnout. A teď je před vámi atraktivní nabídka, která se na první pohled tváří jako ona vysněná. Jenže skutečně je tomu tak?

Jste si opravdu jistí, že vás zdání neklame? Proto si vzpomeňte na jedno známé rčení: Dvakrát měř, jednou řež! Je daleko lepší chvilku váhat, nežli se po hlavě vrhnout do neprozkoumaných vod.

Práce snů
Práce snů může být i životní hledání.

Práce snů jako cesta

Kolikrát jste slyšeli o IT specialistech či managerech, kteří vydělávali pohádkové jmění, avšak nebyli šťastní. Následně přehodnotili své priority, dělají práci snů a nestresují se. ANO, tyto příběhy nás v uspěchaném 21. století obklopují stále více.

Tito lidé jsou natolik odvážní, že dokáží vystoupit z komfortní zóny a zkusit dělat něco, v čem vidí větší smysl. Práce je naplňuje a o tom to je.

Články, které stojí za přečtení: