Jste student, maminka na mateřské dovolené nebo OSVČ, který hledá způsob, jak si přivydělat? Pak pro vás máme 11 tipů, jak přijít k penězům i bez zaměstnání, a to jak menší obnosy, tak větší částky.
Obsah článku
Jaká pravidla platí pro výdělky mimo zaměstnání?
Je sice skvělé vydělávat peníze, aniž byste museli pravidelně docházet do práce, má to ale i svá pravidla. Status studenta, rodiče na mateřské dovolené i OSVČ mají společnou jednu věc, a to, že si mohou přivydělat příležitostně. To znamená, že se musí jednat o činnost, kterou nevykonáváte pravidelně, ale pouze výjimečně – například jednou do roka vypomůžete při balení balíčků, na trzích nebo jako dozor na dětském táboře. Tyto příjmy (zisky odečtené od výdajů) nesmí překročit 30 tisíc korun ročně. Pokud je překročí, pak se musí zdanit stejně jako klasické výdělky, a to pod položkou ,,ostatní výdělky”. Je jedno, jestli jste zaměstnáni či nikoliv, daňové přiznání musíte podat sami.
OSVČ nemusí příležitostné příjmy hlásit v případě, že se nejedná o jejich obor, tudíž k dané činnosti nemají živnostenský list. Nepleťte si příležitostný příjem s nízkými příjmy – ty přiznat musíte, jen pravděpodobně nebudete platit daně, protože by procenta nebyla vysoká a stát vám je tak odpustí.
Důležité tedy je, abyste nepřesáhli částku 30 tisíc korun ročně a nevěnovali se činnosti pravidelně. Jakmile se tak stane, musíte si založit živnost a být podnikatelem. Příležitostné příjmy mohou být v tomto případě dobrou přípravou pro budoucí živnost a zjištění toho, zda vůbec najdete na trhu své uplatnění.
11 Tipů: Peníze bez zaměstnání
Nyní přejdeme k tipům, jak peníze získat, aniž byste chodili do práce. Velkou výhodou dnešní doby je internet, díky kterému je o vás více slyšet, můžete tam hledat inspiraci i příležitosti k výdělku. Je třeba, abyste rozeznali reálné nabídky od falešných přesvědčování, že vyděláte několik desítek tisíc za dvě hodiny práce. Hledejte na ověřených portálech. Cokoliv souvisí s prodejem se vám spíše nevyplatí, pokud nejste dobrým prodejcem a nedáte do toho veškeré své úsilí. Raději se zaměřte na to, co vám jde a hledejte poptávky.
1) Prodávejte to, co už nepotřebujete
Máte doma oblečení, které už vám velikostí nebo stylem nesedí? Pak ho vyřaďte a prodejte na Facebooku, Instagramu nebo Vinted. Některé second handy také umožňují výkup oblečení, takže můžete zkusit štěstí i tam. Kromě oblečení se ale může jednat i o knihy, učebnice či nábytek. Na jednotlivé položky existují Facebookové skupiny i internetové stránky, kde zboží můžete nabídnout.
2) Pronajímejte prostory
Máte krásný byt nebo chatu? Pak ji v době vaší nepřítomnosti pronajměte, nastavit cenu si můžete sami. Pokud máte k dispozici jen jeden pokoj, pak nabídněte ten. Dejte ho na Airbnb a třeba se najde někdo, kdo u vás bude chtít bydlet. Navíc tak poznáte nové lidí, dost možná i z jiných zemí.
3) Pečte na zakázku
Rádi pečete a jde vám to? Pak dělejte dorty na zakázku! Pečte svatební, narozeninové či obyčejné dorty – co vás bude nejvíc bavit. Chce to být zručný a mít trocha kreativního ducha v těle, ale pokud si lidé vaše sladké oblíbí, pak budete mít zákazníky. Nezapomeňte, že kromě ceny za suroviny musíte nastavit také cenu za práci, abyste z toho ve výsledku nějaké peníze vůbec měli.
💡 Tip: Největší poptávka je před Vánoci, proto se nebraňte ani cukroví a přivydělejte si až několik tisíc.
4) Vyplňujte dotazníky
Máte volnou chvilku? Vyplňte si dotazník za pár korun! Existuje několik agentur, které pravidelně zasílají na váš e-mail dotazníky s nejrůznějšími tématy. Budete například hodnotit televizní reklamy, zboží v obchodě nebo zaznamenáte, jakou politickou stranu jste volili. Každý průzkum se liší jak délkou, tak odměnou za jeho vyplnění, nicméně se jedná o dost jednoduchou práci za docela slušný přivýdělek. Někde si kromě peněžité odměny budete také moct vybrat například poukázku do obchodu nebo třeba nový telefon.
5) Věnujte se svým koníčkům za finanční obnos
Rádi fotíte, líčíte, píšete? Pak se čas od času nabídněte a udělejte z vašeho koníčku příležitostný příjem. Má-li někdo z vašeho okolí svatbu, navrhněte, že ji nafotíte. Kamarádka má maturitní ples? Naličte ji výměnou za nějakou tu stovku. Jednoduše se nebojte být vidět a upozorněte, že něco umíte dobře!
6) Zkuste mystery shopping
Aby agentury věděli, že obchody fungují tak, jak mají – udržují čistotu, personál se stará o zákazníky s respektem a dodržují se pravidla, musí poslat do terénu své pomocníky, kterými můžete být i vy. Stačí se zaregistrovat do jedné z agentur mystery shoppingu a pak se jen přihlásit na úkol, který vás zaujme. Lze tak navštívit drogerii a prozkoumat prostředí, zajít do autoservisu a poptávat konkrétní auto nebo nakoupit v daném supermarketu. Výsledky pak vypíšete do dotazníku a dostanete odměnu, která se může pohybovat od stovek až po několik tisíc. Spolupráce funguje na základě smlouvy.
7) Staňte se součástí komparzu
Máte rádi filmy a představa, že byste se stali jeho součástí se vám líbí? Pak neváhejte a koukněte se, jestli ve vašem okolí netočí nějaký režisér. Takové nabídky naleznete na soukromých Facebook skupinách, ke kterým se stačí přidat. Nejvíce se samozřejmě točí v Praze, ale věřte, že pokud ne nyní, tak v budoucnu se nabídka objeví i u vás. Honorář za jeden natáčecí den se liší dle role a počtu hodinu, ale obvykle to bývá okolo tisícovky.
8) Učte a doučujte
Ovládáte nějaký cizí jazyk, češtinu, matiku nebo jiný školní předmět? Pak ho sem tam doučujte ty, kterým to až tak nejde a vydělejte si tím nějakou kačku navíc. Pokud vás baví předávat know-how ostatním, pak to pro vás může být zábava a rychle vydělané peníze. Opět existují portály s poptávkami, kde lze své služby nabídnout, ovšem studenti většinou požadují delší trvání doučování v rámci měsíců až roků, čímž se tato činnost stává stálou a nelze ji uplatnit jako příležitostný přivýdělek.
9) Hledejte jednorázovky
Je zimní období a venku brzy otevřou vánoční stánky? Zeptejte se, jestli neshánějí výpomoc. Pravidelně se každý rok také sklízí chmel, kde se pomocná ruka určitě hodí. Hlavně letní sezóna je plná příležitostí k přivýdělku, protože se více než jindy organizují různé akce a festivaly – můžete dělat hostesku, vybírat vstupné nebo stát jako dozor u stanovišť.
10) Darujte sperma či vajíčka
Pokud chcete kromě vydělaných peněz mít také dobrý pocit sami ze sebe, pak darujte sperma či vajíčka. Není to určitě pro každého, ale věřte, že to pomůže. Na rozdíl od darování krve nebo plazmy se částka neodečítá od daňového základu, ale vyplácí se přímo vám. Ve spermabance dostanete za jeden odběr od 500 do 6 000 Kč, za vajíčka až 30 tisíc, protože jejich dárcovství předchází hormonální změny, které mohou způsobit nepohodlí.
11) Sežeňte si placené spolupráce
Pohybujete se na sociálních sítích? Využijte toho a najděte si placené spolupráce. Firma vyrobí produkt, ten vám zašle, vy ho zpropagujete a dostanete za to finanční obnos. Stejně tak můžete obdržet slevový kód pro vaše fanoušky, který při zadání započítá procento podílu, což se vám může vyplatit, pokud máte velkou fanouškovskou základnu. Díky tomu získáte pasivní příjem, který vám zajistí finance, aniž byste museli pracovat. Předchází tomu ale velká práce na budování komunity, která vás bude chtít sledovat. Když se vám to podaří, máte vyhráno.
Proč využívat příležitostného výdělku?
Ať už pracujete nebo ne, peníze navíc se hodí vždycky. Pokud navíc máte trochu volného času, můžete ho využít k něčemu prospěšnému. Výhodou je, že svůj výdělek nemusíte danit, tudíž co si vyděláte, to vám také zůstane. Využijte toho a vydělejte si něco bokem.