Domů » 12 Tipů: Jak vybrat správně auto?

12 Tipů: Jak vybrat správně auto?

autor Robin Sedlmaierů
0 komentářů
Jak vybrat správně auto?

Výběr vozidla se může zdát jako složitý proces, hlavně když se jedná o vaše první auto. Pokud chcete vědět, jak vybrat správně auto, projděte si našich 12 tipů, které vám práci ulehčí a navedou vás na tu správnou cestu. Jaké otázky si klást, čemu se vyvarovat a jak nenaletět

1. Nové, nebo ojeté auto?

U této otázky záleží na vašich finančních možnostech. Za nové auto dáte mnohonásobně více, ale rychle ztratí na ceně. Ojetá auta pořídíte levně už od pár desítek tisíc korun, ale můžou mít různé poruchy. Nová auta si vedou o poznání lépe, jejich výrobci totiž poskytují záruky. Přesto je však potřeba myslet dopředu a vždycky si nechat nějaké finance na víc. 

Jak si vybrat ojeté auto?

Ojetá auta jsou dostupnější, než vozy, které právě vyjely z výrobní linky. Mají však za sebou často několikaletou historii. Ta se na nich podepíše a často do nich budete muset vrazit nemalé peníze.

Nejčastěji se mění provozní kapaliny, brzdy, nové pneumatiky a dělají se rozvody. Proto není neobvyklé, že první měsíce je auto pomyslnou kasičkou na peníze.

2. Stanovte si rozpočet – koupí to nekončí

Častou chybou kupujících je to, že si nedokáží spočítat, kolik peněz vlastně na auto mají. Řekněme, že si stanovíte hranici 200 tisíc na ojeté auto a podaří se vám najít vašeho vysněného miláčka přesně v této ceně. Pokud však utratíte veškeré úspory hned napoprvé, nejspíš budete nemile překvapeni. U samotného nákupu teprve výdaje začínají. Vyplatí se vám v tom případě koupit raději auto o pár desítek tisíc levnější a zbytek si uschovat stranou na veškeré budoucí náklady. 

Nemalými částkami jsou totiž ještě povinná ručení a další pojištění. Tam se cena může vyšplhat na desítky tisíc korun ročně navíc.

3. Zvažte své potřeby a určete své priority

Důležitou otázkou, na kterou byste se měli sami sebe zeptat, jsou vaše potřeby a priority. Proč si auto kupujete? Potřebujete dojíždět do práce, vozit děti do školy, nebo jezdit na výlety? Budete se pohybovat hlavně ve městě, mimo obce, nebo budete uhánět po dálnicích?

Vícečlenná rodina raději sáhne po prostornějším kombíku s velkým kufrem, do kterého bude moct dávat nákupy a ve kterém se děti nebudou na zadních sedadlech mačkat. Naopak jiné potřeby bude mít řidič čerstvě z autoškoly. Ten často ocení co nejmenší a “bezproblémové” auto s nízkou spotřebou, kde sežene náhradní díly za pár korun a peněženku tolik nezabolí, když svůj vůz odře někde o patník. 

4. Nafta nebo benzín?

Nekončící boje mezi motoristy panují v otázce mezi naftou a benzínem. Spousta řidičů je rozdělena na dva nepřátelské tábory a za svou volbou si budou vždycky stát.  Pravda je však taková, že neexistuje špatná volba a pro každého je vhodný jiný typ paliva.

Benzín

Benzínové motory ocení ti, kteří nejezdí příliš velké dálky. Pokud žijete ve velkém městě, nebo bude většina vašich výletů do supermarketu, benzín je ideální volbou. U benzínových motorů se často říká, že jsou oproti naftě živější a hravější. Zároveň však z mé osobní zkušenosti začínajícímu řidiči neodpustí tolik, co nafta. 

Příjemnou výhodou může být i nižší pořizovací cena, tichý chod a snadné startování v zimě. Naopak oproti naftovým motorům mají často vyšší spotřebu a nevydrží tolik.

Nafta

Druhou možností jsou motory naftové. Ideální možnost pro ty řidiče, kteří ročně najezdí desítky tisíc kilometrů a silnice je jejich druhým domovem. Pokud vás čekají dálkové trasy, tak si nižší spotřebu dieselových motorů prostě užijete. Městské popojíždění dva kilometry do obchodu však auto neocení. 

Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, o něco větší hlučnost a případné náklady na údržbu, které jsou oproti benzínovým motorům výrazně vyšší. V zimě vás můžou potkat problémy s nastartováním, avšak při pravidelném používání palivových aditiv se tomuto nešvaru můžete vyhnout.

Při výběru auta je důležité řídit se i tím, jaké palivo je pro vás vhodné.
Při výběru auta je důležité řídit se i tím, jaké palivo je pro vás vhodné. Zdroj: Pexels.com

5. Manuál, nebo automat?

Stejně jako u pohonných hmot se i tady řidiči příliš nedohodnou. Existují zarytí zastánci manuálu, podle kterých řízení s automatem není řízení. Máme ale i milovníky automatu, kteří by na něj nedali dopustit.

Manuál je výhodný hlavně v tom, že je dostupný. Většina aut v Evropě má manuální převodovku a ačkoliv se obliba automatu zvedá, pořád to není ono. Poskytuje ideální možnost pro řidiče, které řízení baví a užívají si ho.

Automatická převodovka je nákladnější na pořízení i případné opravy, ušetří vám ale spoustu práce. Pokud nepotřebujete zážitek z jízdy v podobě neustálého přeřazování, určitě sáhněte po této variantě. Vhodná je i pro ty, kteří s převodovkou zápasí a moc si nerozumí.

6. Jakou vybrat karosérii?

Karosérie automobilu je ta část, ve které sedíte a přepravujete náklad. Existuje nespočet druhů, mezi kterými můžete volit, nejčastěji se však setkáte se sedanem, hatchbackem a kombi. Při výběru se řiďte hlavně tím, kolik prostoru potřebujete.

Krátký a skromný hatchback si zvolí většinou řidiči, kteří nevyžadují velké místo v kufru. Podobně na tom je i sedan, který má malé víko u kufru a nabízí tak menší vstup do zavazadlového prostoru. “Kombík” asi není třeba představovat – jedná se o podlouhlou karoserii, která má větší interiér a spoustu místa na zavazadla.

7. Jaká je nejlepší barva auta na údržbu?

Když si lidé vybírají barvu auta, většinou jdou po té, které se jim líbí. A na tom není nic špatného. Přeci jen budete ve svém vozidle trávit spoustu času a nechcete řídit něco, co se vám příčí. Pokud však nemáte mezi barvami žádného favorita a chcete k výběru přistoupit víc pragmaticky, existují určitá pravidla, která vám mohou pomoct.

Pokud chcete barvu, která bude nejméně náročná na údržbu, vyhněte se tmavým odstínům. Uvidíte na nich totiž každé zrnko prachu a pylu. Nejméně náročná na údržbu by měla být stříbrná barva, na které se spoustu nečistot ztratí.

🎓 Zajímavost: Z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější bílá a žlutá barva, které jdou krásně vidět i ve tmě. Elegantní černé a tmavě modré automobily jsou vidět nejméně.

8. Projděte si bezpečnost každého modelu

Velkým nešvarem začínajících řidičů je to, že při výběru auta hledí hlavně na nízkou cenu. Často pak skončí s levným vozítkem, které je sice přepraví z bodu A do bodu B, v případě nehody je však nepodrží. Proto se nezapomeňte podívat na Euro NCAP, kde si můžete zadat konkrétní model vozu a podívat se, jak na tom s bezpečností je.

Dozvíte se celkové skóre i posuzované úseky, mezi které patří bezpečnost dospělých, dětí i chodců. Rozhodně se podívejte i na počet airbagů a nabízené asistenční systémy. Třeba ABS, protiblokovací brzdný systém, vám dokáže zařídit lepší ovladatelnost vozidla při řízení i zkrácenou brzdnou dráhu. Povinně ho mají všechna vozidla od roku 2011.

Při otázce: "Jak vybrat správně auto?" je potřeba se zaměřit i na bezpečnost.
Zdroj: Euro NCAP

9. Vezměte auto na zkušební jízdu

Před samotnou koupí rozhodně trvejte na tom, že se autem chcete projet. Ideálně s mechanikem vedle vás. Společně můžete zkontrolovat, jak auto reaguje na plyn, brzdu, jak se vám řadí a zda motor zní tak, jak má. Nezapomeňte si vyzkoušet jak rychlejší jízdu, tak tu pomalejší. Kromě toho si také lépe představíte, jak se vám bude v budoucnosti jezdit. Možná si totiž uvědomíte, že vám konkrétní model nesedí a necítíte se v něm komfortně.

10. Ptejte se po osobních zkušenostech

Jen máloco vám napoví tolik, jako osobní zkušenosti. Ptejte se přátel i rodinných příslušníků, zda jim jejich auto vyhovuje. Třeba vám ho někdy půjčí na projížďku. Sledujte i různé nezávislé recenze, kde se dozvíte mnohem víc, než na stránkách prodejce. Ti se vám totiž snaží své auto prodat a vykreslit ho v tom nejlepším světle.

Některé modely mají horší reputaci a není na škodu si udělat jasno v tom, jak moc se zakládá na pravdě.

11. Vezměte si s sebou někoho, kdo tomu rozumí

Častou chybou při koupi ojetých vozů je to, že kupující autům nerozumí. Proto není na škodu vzít si s sebou automechanika, který se na auto podívá i z jiného úhlu. Ať už to bude váš kamarád, rodinný příslušník, nebo nějaká specializovaná firma. To, jestli se na první pohled auto obouchané a rezavé, dokážete posoudit i vy. Někteří prodejci však důležité informace zatajují a snaží se vám prodat auto za každou cenu. Zda funguje tak, jak má, jestli se neměnily díly a zda vás doma nečeká nemilé překvapení.

Koupě ojetého auta se podobá kupování zajíce v pytli. Prodávající na vás může chtít vydělat a nemusí vám říct všechny informace, které potřebujete. Neuškodí auto napíchnout na diagnostiku, pořádně se mu podívat pod kapotu a zkontrolovat podvozek. Nejspíš to nebude zdarma a profesionálním automechanikům pár tisíc necháte, v porovnáním s celkovou cenou vozu je to však minimální částka.

🎓 Zajímavost: Věděli jste, že si počet najetých kilometrů můžete ověřit zdarma na webových stránkách Ministerstva dopravy?

12. Jak vybrat správně auto? Hlavně s rozumem.

Nejdůležitější je při výběru auta zachovat klidnou hlavu. Nenechte se strhnout emocemi, ani častými nátlakovými přístupy prodejců. Vše si nechte projít pečlivě hlavou a nesnažte se koupit první auto, na které narazíte. Sice se může zdát úžasné, ale později byste toho mohli litovat. Obejděte si proto více prodejců, vyzkoušejte si více vozů a vyberte si ten, který je přímo pro vás.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz