Domů » 3 Tipy: Jak zjistit nadmořskou výšku?

3 Tipy: Jak zjistit nadmořskou výšku?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Jak zjistit nadmořskou výšku?

Při plánování turistického výletu asi každého napadne otázka, jak náročnou trasu vybrat. Kromě vzdálenosti je v této problematice převýšení klíčovým faktorem. Můžete od něj odhadnout, jak dlouho ještě na daný kopec budete šplhat, i jestli si s sebou pro jistotu nepřibalit teplý svetr. Víte však, jak zjistit nadmořskou výšku? A co všechno k tomu je potřeba?

V tomto článku vám představíme 3 super tipy na rychlé zjištění nadmořské výšky, které můžete využít v poklidu domova i přímo v terénu.

💡 Tip: Přečtěte si také, jak zjistíte, kdo vám volal podle telefonního čísla.

Jak zjistit nadmořskou výšku?

Tipů, jak zjistit nadmořskou výšku, je mnoho. Od těch, při kterých můžete využít chytrých technologií, po ty tradičnější. Než se do to ale pustíte, je nutné vysvětlit, co je nadmořská výška, a jakým způsobem ji měříme.

Co je nadmořská výška?

Nadmořskou výškou rozumíme:

„Vertikální vzdálenost určitého místa na Zemi od střední hladiny moře“

Zdroj: Wikipedie

Střední hladina moře je průměrná hodnota mezi přílivy a odlivy na určitém místě na pobřeží, získaná dlouhodobým pozorováním. V České republice se nadmořská výška odvozuje od Baltského moře. Za číselnou hodnotou se v převážné části Evropy používá jednotka m n. m. (metr nad mořem).

Výjimečně se stane, že i místo na pevnině se nachází pod hladinou moře. V současnosti je jedním z nejhlubších míst na pevninské části světa 3500 m pod hladinou moře hluboký kaňon, který se nachází pod jedním z ledovců v Antarktidě. Známějším místem je potom izraelské Mrtvé moře, které se nachází 420 m pod hladinou moře.

Proč je dobré znát nadmořskou výšku?

Nejvíce se nadmořská výška týká nadšenců do turistiky, kteří chtějí mít přehled o svých trasách. Díky změření nadmořských výšek snadno odhadnete, jak bude vaše trasa náročná. A pokud už na výletě jste a stojíte právě uprostřed vysokého kopce, můžete rychle zjistit, jak velké převýšení vás ještě čeká.

Podle nadmořské výšky můžete rovněž odhadnout také teplotu ovzduší, a podle toho se i obléknout, či si nabalit svetr navíc. Teplota při zvyšující se nadmořské výšce totiž klesá (zhruba o 1 °C na každých 150 m).

Výšku trasy byste si měli určitě ověřit, pokud cestujete autem přes hory a vaše auto nemá příliš silný motor. Cesta do Chorvatska přes alpské hřebeny by se vám v takovém případě nemusela úplně vyplatit.

💡 Tip: Víte, na co si dát pozor, když uzavíráte kupní smlouvu na auto? Přečtěte si náš článek, ať se nespálíte.

Tipy na měření nadmořské výšky

Nyní se podíváme, jaký způsobem se dá nadmořská výška zjistit. Zastaralejší metodou je použití výškoměru neboli tlakoměru, který je však často nepřesný. Navíc tyto přístroje většina lidí nevlastní. Ukážeme vám proto tři dostupnější varianty, s kterými si poradí každý.

1. Mapy Google a Mapy.cz

Pro naprostou většinu lidí z Česka jsou Mapy.cz a Mapy Google nejvyužívanějším zdrojem map. Jsou rychlé a přehledné, což je klíčové. Jak ale z těchto map vyčíst nadmořskou výšku?

Jak zjistit nadmořskou výšku na Mapy.cz
Jak zjistit nadmořskou výšku na Mapy.cz

Mapy.cz

Ať už používáte mobilní aplikaci, či si mapy otevřete na vašem počítači, je pro zjištění nadmořské výšky důležité zkontrolovat, že se vaše mapa nachází v turistickém módu. Na počítači to uděláte tak, že kliknete v levém horním rohu na tlačítko Změnit mapu. Na mobilu je tento mód výchozí, případně se toto tlačítko nachází v levém dolním rohu.

Takto upravená mapa vám při větším přiblížení začne ukazovat vrstevnice s číselnými údaji většinou po 50 metrech. Podle toho, mezi kterými dvěma vrstevnicemi se zrovna nacházíte, si můžete následně snadno spočítat vaši nadmořskou výšku.

V mobilní i počítačové verzi je také možnost naplánovat si trasu a zobrazit si takzvaný výškový profil. Ten slouží k tomu, abyste zjistili, kolik metrů celkově vystoupáte, a kolik budete klesat. Mobilní aplikace uživatelům dovoluje si mapy zdarma stáhnout, a následně je používat i offline včetně změření výškového profilu.

Mapy Google

Mapy Google můžete také používat v mobilní aplikaci i přes počítač. Pro zjištění nadmořské výšky musíte přepnout mapy do módu Terén. To uděláte tak, že na počítači kliknete na tlačítko vrstvy, které se nachází v levém dolním rohu. Následně musíte ještě odkliknout, že chcete zobrazit topografii a nadmořskou výšku. Na mobilu tlačítko Terén najdete v pravém horním rohu a následně už nic zaklikávat nemusíte.

Nyní je postup stejný jako u Mapy.cz. Přibližte mapu tak, aby byly vidět vrstevnice, pokud ale mapy přiblížíte příliš, vrstevnice zmizí. Následně můžete pomocí číselných údajů odpočítat, v jaké výšce se nacházíte. Na Google mapách jsou však číselné údaje pouze každých 100 metrů. Na rozdíl od Mapy.cz Google mapy neumí zobrazit výškový profil pro pěší trasy. Toto zobrazení funguje pouze pro cyklotrasy a to jen v některých zemích.

I tyto mapy si můžete rychle stáhnout a následně je používat offline. Uděláte to přes svůj Google profil, kde kliknete na tlačítko Mapy offline a vyberete si oblast, kterou chcete stáhnout. Na těchto stažených mapách ale bez internetu nezjistíte výškový profil vůbec.

2. Aplikace na zjištění nadmořské výšky

Do chytrého telefonu si můžete rovněž stáhnout aplikace, které vám nadmořskou výšku změří s větší přesností. Často fungují na principu triangulace GPS souřadnic. Nyní vám dvě takové představíme:

Výškoměr: aplikace ukazuje nadmořskou výšku, měří také záznam nejnižšího a nejvyššího bodu, dokáže určit přesnou zeměpisnou polohu. Pro její funkci navíc není potřeba internet.

Barometr a Výškoměr: aplikace rovněž umožňuje měření souřadnic GPS, rychlosti větru, viditelnosti, vlhkosti i nadmořské výšky. Své uplatnění má pro turisty, sportovce, námořníky, rybáře či surfaře.

Nadmořskou výšku v posledních letech rovněž nově nabízejí také chytré hodiny, takzvané smart watch, které mohou mít v sobě výškoměr či GPS lokátor. Prostě se jen podíváte na hodinky a víte vše, co potřebujete.

3. Bez mobilu? Zkuste papírovou mapu

Použití papírové mapy může být pro mnohé úsměvnou představou, obzvlášť v době, kdy není problém si nainstalovat do mobilu tisíce různých aplikací na téměř všechno. Nicméně vždy se může stát, že se vám mobilní telefon pokazí a nebudete mít mapu k dispozici. I proto je dobré s sebou mapu brát.

Papírová mapa je jistota
Papírová mapa je jistota

Nadmořskou výšku pomocí mapy zjistíte úplně stejně jako třeba na Mapy.cz, podle vrstevnic, které jsou graficky ztvárněné jako tenké čáry a podle zvýrazněných vrcholů kopců. Tato varianta je samozřejmě nejvíce nepřesná a časově také nejnáročnější. Někdy je však fajn, hodit za hlavu celý moderní svět a vyrazit do hor jen tak s papírovou mapou.

Je jedno, kterou z našich metod si vyberete, zjištění nadmořské výšky není žádná věda.

Přečtěte si také, jaké jsou výhody barefoot, a vyrazte na příští výlet na boso.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz