Domů » Cambridge dieta: Jak začít a co jíst?

Cambridge dieta: Jak začít a co jíst?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Cambridge dieta

Cambridge dieta je velmi nízkokalorický dietní plán určený k rychlému a drastickému úbytku hmotnosti. Jedná se v podstatě o dietu nahrazující jídlo konzumací speciálně připravených koktejlů, polévek, kaší a tyčinek.

Ačkoliv už v tuto chvíli tušíte, že tato dieta nepředstavuje ani levnou a ani zdravou možnost, jak shodit pár kilogramů, tak pokud si chcete přečíst něco o Cambridgeské dietě, přinášíme vám informace o jejích výhodách, nevýhodách i nebezpečích.

Co je cambridgeská dieta?

Cambridgeská dieta je polosyntetická dieta. Dietu původně vyvinul Dr. Alan Howard na univerzitě v Cambridge v roce 1970 tak, aby splnila denní nutriční potřebu člověka a zároveň se vyhnula značnému množství kalorií. Později dietu uvedli na trh jako komerční produkt v USA v roce 1980 a ve Velké Británii v roce 1984. V současné době se cambridgeská dieta znovu objevuje s novým názvem 1:1 dieta, který zdůrazňuje vztah jeden na jednoho mezi člověkem na dietě a jeho dietním poradcem.  

Cambridge dieta

Cambridge dieta jídelníček

Cambridgeská dieta stanovuje pravidelnou konzumaci nízkokalorických koktejlů, polévek a svačinových tyčinek. Jejich odborníci tvrdí, že navrhli tento program speciálně tak, aby splňovaly všechny denní nutriční požadavky v rámci přísných kalorických pravidel, a že tedy může vést k poměrně rychlému úbytku hmotnosti.

Cambridgeská dieta funguje podobně jako ketogenní dieta, která uvádí tělo do metabolického stavu zvaného ketóza. Protože tělo nemá dostatek zdrojů energie na bázi sacharidů, začne spalovat uložené tuky, což vede k rychlému snížení tělesné hmotnosti.

Plán cambridgeské diety obsahuje šest kroků, které poskytují přibližně 450 až 1500 kalorií denně. Krok 1 je nejextrémnějším krokem, který zahrnuje konzumaci pouze produktů cambridgeské diety spolu s 2,5 litry vody. Poslední krok je udržovací. A hlavně umožňuje jíst zdravá jídla prokládaná pouze několika produkty Cambridge diety.

Jaké jsou výhody Cambridge diety?

Dieta tvrdí, že umožňuje okamžitý a drastický úbytek hmotnosti. Vzhledem k tomu, že výrobky nahrazující jídlo jsou nutričně vyvážené, očekává se, že člověk získá celou škálu důležitých živin, včetně vitamínů a minerálů.

Existují určité studie, které tvrdí, že Cambridge dietu lze bezpečně použít pro hubnutí, udržení hmotnosti a dlouhodobý přínos pro zdraví. Jiní odborníci ovšem hlasitě nesouhlasí.

Pro některé lidi může dieta Cambridge představovat snesitelný a především rychlý způsob hubnutí a lze s ní shodit až 15 kg. Je prý také účinná při léčbě cukrovky, prediabetu, osteoartritidy, obstrukční spánkové apnoe, obezity a kardiovaskulárních poruch.  

Další její výhodou je, že je bezstarostná a pohodlná. Jeden z konzultantů/odborných poradců na tuto dietu vás vede, zbaví vás tím přemýšlení a plánování, takže snadno zaplujete do potřebné rutiny. Je to výhodné i pro ty, kteří mají málo času nebo bojují s kontrolou porcí.

Jaké jsou nevýhody Cambridge diety?

Diety se mnohdy staly spíše byznysem a tak než se do některé pustíte, dobře zvažte nevýhody, které přináší.

Příliš velký kalorický deficit

Vaše tělo po většinu doby trvání plánu dostává do velmi výrazného kalorického deficitu a je v režimu hladovění. Vzhledem k tomu, že se jedná o krátkodobou dietu, tak může v tu chvíli fungovat, ale problém přichází ve chvíli, kdy si chcete udržet váhu dlouhodobě.

Vedlejší účinky

Existují publikované důkazy, které uvádějí, že cambridgeská dieta má možné vedlejší účinky, jako zácpa, plynatost, nevolnost, zápach z úst, pocit chladu, únava a závratě. Může také způsobit žlučníkové kameny.

Omezený výběr potravin

Plán je sice nejen nízkokalorický, ale zahrnuje také konzumaci jejich specifických produktů nahrazujících jídlo, které se skládají z koktejlů, smoothies a polévek. Vzhledem k tomu, že sortiment představuje poměrně omezené možnosti, mohou se ti, kteří plán dodržují, snadno začít nudit a cítit se ochuzeni o potraviny, které mají rádi.

Vzhledem k tomu, že dieta většinou zahrnuje náhradu jídla, může nakonec zvýšit chuť na jídlo. To pak vede k přejídání a přibývání na váze. Dieta tedy nemusí vést k dlouhodobému udržení hmotnosti. Může také vyvolat poruchy příjmu potravy.

Cambridge dieta

Demoralizující 

Extrémně přísná povaha cambridgeského dietního plánu může být v určitém okamžiku demoralizující. Odborníci také tvrdí, že lidé s drastickým plánem hubnutí jsou náchylnější k pozdějšímu přibývání na váze.

Finanční nákladnost

Další nevýhodou je, že výrobky nahrazující jídlo mohou být finančně nákladné. V prvním týdnu musíte jíst pouze specifické jídlo. Následně v tom pokračujete (sice) ve zmenšujícím množství po dobu šesti týdnů. Připravte se tak na nemalý finanční výdaj.

Je cambridgeská dieta bezpečná? 

Podle některých odborníků na dietu by se dietní plán, který nabízí denně 1000 nebo méně kalorií, neměl dodržovat nepřetržitě déle než 12 týdnů. Pokud tedy si zvolíte možnost vyzkoušet dieta cambridge 14 dní, pak to patrně zvládnete. Ale pamatujte na to, že pokud držitel diety přijímá pouze 600 nebo méně kalorií denně, měl by být neustále sledován zdravotníkem. Jde o to, aby se předešlo vážným následkům jako například úbytek svalové hmoty.

Cambridge dieta zkušenosti

Po vyhledání cambridge dieta recenze na webu Review Centre, kde se několik lidí podělilo o vlastní zkušenosti s dietou. Můžeme jejich zkušenosti shrnout následovně:

Někteří lidé uvedli, že tato dieta představuje příliš málo jídla na to, abyste mohli normálně fungovat. Jiní hlásili, že konzultanti nebyli tak vstřícní, jak doufali, a nenabízeli 24 hodinovou podporu, jak bylo inzerováno.

Nakonec jedna z účastnic diety uvedla, že ji považuje za účinnou, ale příliš drahou. Poukázala na to, že většina lidí nemůže utratit 1 600 korun týdně za cambridge dieta produkty a jejich dietní koktejly, tyčinky a další výrobky.

Je smutné, že s každoročním předletním nárůstem zájmu o plány na hubnutí roste i vyhledávání diet, jako cambridgeská dieta, dukanova dieta anebo sirtfood dieta. Pamatujte tedy hlavně na to, že existují mnohem zdravější způsoby, jak dosáhnout cíle. Můžete vyzkoušet třeba přístup svoboda v jídle.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz