Domů » 5 Tipů: Jak se správně rozhodnout?

5 Tipů: Jak se správně rozhodnout?

autor Michaela Bobková
0 komentářů
jak se správně rozhodnout

Ano nebo ne? Rozhodování se je jednou z činností, se kterými se setkáváme každodenně. Zatímco rozhodnout se mezi kávou nebo čajem nám trvá jen pár vteřin, některá rozhodnutí nám trvají týdny a nevíme si s nimi rady. Jak se správně rozhodnout? Jak předejít špatným rozhodnutím? V dnešním článku ti přinášíme 5 tipů, které ti pomohou v tomto nelehkém úkolu.

1. Dopřej si dostatek času

Rozhodování se je složitý myšlenkový proces, který vyžaduje pozornost a soustředění. Časový nátlak může značně omezit mentální kapacitu a to může mít negativní důsledky na proces samotného rozhodování. Stres je také faktorem, který negativně ovlivňuje naše rozhodnutí. Pod stresem míváme tendenci zredukovat naše možnosti na ty nejzákladnější, filtrovat podstatné informace, zapomínat na důležitá fakta a mít tak sklony k nesprávnému úsudku. Pod vlivem stresu z nedostatku času máme tedy tendenci se rozhodnout pro možnosti, kterých nakonec litujeme. Proto vyžadují důležitá rozhodnutí čas na promyšlení, který by si rozhodně neměl podcenit. Pokud ti však okolnosti z nějakého důvodu nedovolují dopřát si na rozhodnutí delší časový interval, měl bys alespoň brát v úvahu všechny výše zmíněné faktory a snažit se nepodlehnout nátlaku a stresu.

2. Soustřeď se na fakta

Jak naznačují studie behaviorální ekonomiky, při procesu rozhodování se často necháváme unést našimi emocemi, názory a projekcemi. Právě to nám znemožňuje zhodnotit si objektivní fakta vyplývající z reality. Obzvlášť při vážných rozhodnutích by sis měl dát pozor na rozlišení skutečné reality od tvých projekcí. Pokud v tom nemáš v dané chvíli úplně jasno, protože jsi do problému až příliš zainteresovaný, zkus požádat o nadhled svých blízkých.

jak se správně rozhodnout

3. Zvaž si důsledky

I když průzkumy ukazují, že jen velmi malé procento osobních a pracovních rozhodnutí v lidském životě má dlouhodobý negativní dopad na kvalitu života, občas se některá rozhodnutí nepodaří. K nesprávným rozhodnutím dochází především kvůli stresu nebo méně racionálnímu a spíše pocitovému rozhodování. Pokud se chceš vyhnout potenciálním špatným rozhodnutím, vyvaruj se hlavně rozhodování v době vyhoření, neschopnosti poučit se z minulých chyb a nedostatečnému rozlišování mezi názory a fakty.

Mysli také na to, že některé důsledky z našich rozhodnutí vyplývají přirozeně. Například, bude tvé rozhodnutí vést k dalším rozhodnutím? Pokud ano, zvládneš jim čelit? Máš dostatečnou představu o možných negativních důsledcích tvého rozhodnutí? Všechny tyto otázky ti pomohou zjistit, co opravdu chceš a do jaké míry jsi schopen se popasovat s tím, co tě následně čeká.

4. Poraď se se svým okolím

I když se jedná o tvé rozhodnutí, nikdy není na škodu poradit se i s jinými lidmi, protože dokážou mít díky své nezainteresovanosti nadhled. Proto by ses neměl bát ptát na názory jiných, ať už v pracovní nebo osobní sféře tvého života. V momentě, kdy budeš mít k dispozici hned několik různých perspektiv, budeš vidět věci o něco jasněji. Právě to to ti pak napoví, jak se rozhodnout správně.

5. Buď flexibilní

Musíš si uvědomit, že jeden konkrétní rozhodovací proces nemusí být funkční pro každé tvé rozhodnutí a právě proto bys měl být vždy připraven podívat se na situaci i z jiné stránky. Ne každé rozhodnutí si vyžaduje stejný myšlenkový proces a právě proto by měl svůj způsob myšlení vždy přizpůsobit dané situaci. Pokud si opravdu nevíš rady s tím, jak se správně rozhodnout, je dobré si sestavit seznam věcí, které jsou pro a proti tvému rozhodnutí. Ani tento seznam však není stoprocentně vhodný pro všechny situace a právě proto je dobré zkoušet i nové způsoby rozhodování, klidně i takové, které jsi nikdy předtím nezkusil.

💡 Tip: Pokud tě zajímá více článků zaměřených na různé tipy, nezapomeň si přečíst i náš článek 10 Tipů: Jak nadchnout a motivovat zaměstnance?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz