Domů » 10 Tipů: Jak nadchnout a motivovat zaměstnance?

10 Tipů: Jak nadchnout a motivovat zaměstnance?

autor Michaela Bobková
0 komentářů

Každý manažer jistě zná rozdíl mezi motivovaným a demotivovaným zaměstnancem. Motivovaní zaměstnanci dosahují svých cílů, jsou kreativní a svým pozitivním přístupem k práci jsou skvělou oporou a vzorem ostatním kolegům. Jak ale vytvořit pracovní prostředí, ve kterém budou motivovaní zaměstnanci převažovat? V dnešním článku se podíváme na 10 jednoduchých tipů, které ti poradí, jak motivovat zaměstnance.

1. Pečuj o vzhled kanceláří

Naštěstí žijeme v době, kdy stále více zaměstnanců a zaměstnavatelů klade důraz na příjemné pracovní prostředí. Podle studie doktorky Vischerové má pozitivní design pracovního prostředí přímý dopad na spokojenost a motivaci zaměstnanců a proto by zaměstnavatelé neměli opomíjet také tento faktor. Právě proto bys měl motivovat své zaměstnance čistým prostředím, které má logické a funkční uspořádání. Nezapomeň také na uklidňující barvy stěn, vkusné dekorace, obrazy, pokojové rostliny nebo prostor k odpočinku v podobě křesel. Vybavení kanceláře nemusí být drahé, stačí aby budilo příjemnou a pohodovou atmosféru.

2. Umožni zaměstnancům jídlo na pracovišti

Buďme upřímní – nikdo z nás nedokáže podávat kvalitní pracovní výkon, když má hlad. Pokud chceš zvednout nejen produktivitu, ale také náladu svých zaměstnanců, dopřej jim přístup k jídlu na pracovišti. Kávovar, čerstvé ovoce nebo malé snacky dodají zaměstnancům potřebnou energii i motivaci. Přístupem k jídlu zároveň ukážeš zaměstnancům, že tě kromě jejich pracovních výkonů zajímají i jejich fyzické potřeby. Díky tomu posílíš své postavení lídra, který vnímá své zaměstnance také po lidské stránce.

3. Nabídni jim pružnou pracovní dobu

I přes řadu negativních důsledků nám období pandemie přineslo pozitivní inovaci v podobě home office. Mnozí zaměstnavatelé na pracovním trhu si uvědomují, že velké množství nabízených pracovních pozic lze plnit kombinovanou formou. Právě proto se čím dál více zaměstnavatelů snaží přizpůsobit tomuto vzrůstajícímu trendu, který je atraktivní pro většinu potenciálních uchazečů. Pokud chceš přitáhnout co nejvíce uchazečů a mít možnost si vybrat ty nejlepší zaměstnance, doporučujeme ti zahrnout možnost pružné pracovní doby do popisu nabízených pracovních pozic. Možnost občasné práce z domova navíc pomůže motivovat zaměstnance k radostnějšímu návratu zpět do kanceláře.

Jak motivovat zaměstnance

4. Dej najevo respekt vůči zaměstnancům

I když to na první poslech zní jako samozřejmost, pořád se setkáváme s řadou případů, ve kterých se zaměstnanci rozhodnou pro změnu povolání kvůli přístupu svého nadřízeného. I přesto, že úkolem manažera je své zaměstnance řídit a usměrňovat, je důležité mít vůči nim úctu, respekt a komunikovat s nimi jasně a srozumitelně. Motivující pro zaměstnance jsou i slova vyjadřující podporu, která navíc upevní tvé postavení dobrého a empatického lídra.

5. Buď upřímný

Je důležité, aby byli zaměstnanci seznámeni s vyšším cílem firmy, ke kterému také přispívají svým pracovním výkonem. Pokud budeš pravidelně informovat své zaměstnance o progresu firmy, uvidí přímé výsledky své práce a budou mít chuť podávat lepší pracovní výkony. Informovat je můžeš jednoduše prostřednictvím týdenního nebo měsíčního newsletteru. Díky této strategii budou nejen více motivováni, uvidí také oblasti, na kterých by měly více zapracovat.

6. Sdílej se zaměstnanci pozitivní feedback

Existuje mnoho možností jak motivovat zaměstnance prostřednictvím pozitivního feedbacku. Můžeš s nimi sdílet pozitivní komentář od zákazníků, obchodních partnerů případně kolegů. Občas však stačí pochválit skvělou kávu, kterou ti připravili, nebo jejich nové sako. Každý pozitivní ohlas vytváří příjemnou atmosféru na pracovišti a utužuje dobré vztahy v kolektivu. Pozitivní reakce klientů zase vyvolávají u zaměstnanců pocit, že má jejich práce opravdu smysl.

Jak motivovat zaměstnance

7. Oceň úspěchy svých zaměstnanců

Každému zaměstnanci padne vhod vědět, že svou práci vykonává dobře. Proto nezapomeň ocenit snahu svých zaměstnanců. Pokud některý z tvých zaměstnanců dává hodně snahy a času do zadaného projektu, pracuje přesčasy, nebo dobrovolně pomáhá jiným kolegům, rozhodně mu nezapomeň poděkovat osobně, prostřednictvím e-mailu nebo na firemním meetingu. Oceněním jeho snahy mu dáš najevo, že si jeho práce vážíš a tím ho motivuješ k tomu, aby nadále podával kvalitní výkony.

8. Neboj se zaměstnaneckých benefitů

Mnoho firem dnes nabízí zaměstnancům firemní benefity již při nástupu. Proto se neboj nějaké ty benefity nabídnout také svým zaměstnancům. Když zaměstnanci cítí podporu od vedení firmy, ať už se jedná o finanční benefity, či volnočasové aktivity v podobě multisport karty nebo teambuildingů, vědí, že se firma zajímá o to, aby se cítili dobře. O to víc jsou tito zaměstnanci motivováni se ve firmě udržet a podávat co nejlepší pracovní výkony.

9. Nabídni zaměstnancům prostor pro růst

Pokud máš příležitost umožnit svým zaměstnancům kariérní postup, rozhodně jim jej nabídni. Všímej si produktivity a schopností svých zaměstnanců aby ses později, v případě, že se tvá firma bude dále rozrůstat, uměl rozhodnout, kdo z tvých zaměstnanců má předpoklady zvládat pokročilejší pracovní pozice. Kariérní růst je pro lidi lákavý nejen z finančního hlediska, dává jim vědomí, že jsou ve své práci dobří a firma se na ně spoléhá, což upevňuje jejich nadšení a samozřejmě i motivaci.

10. Nezapomeň na jejich potřeby

Všechny tyto obecné tipy ti rozhodně pomohou motivovat tvé zaměstnance. Každé pracovní prostředí je však jiné a proto tvoji zaměstnanci rozhodně ocení, pokud se jich přímo zeptáš, co by jim mohlo více motivovat, případně co lze ve firmě zlepšit. Získáš tak informace prospěšné k vedení firmy a zaměstnanci budou vědět, že ti na jejich názoru záleží, což pomůže k utužení vztahů na pracovišti.

Tak teď už víš, jak motivovat do práce své zaměstnance. Jak ale k práci motivuješ sám sebe? To se dozvíš v našem článku Pracovní motto: Jak se motivovat do práce?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz