Kokain je silně návyková droga, která se získává z rostliny koky. Užívaní této drogy, způsobuje zlepšení nálady, odvahu a pocit nadřazenosti a mnoho dalších. Jaké jsou hlavní účinky kokainu a negativní dopady na tělo a psychiku? Co vede lidi k tomu, že berou zrovna tuto drogu?
Obsah článku
Historie kokainu
Kokain pochází z listů koky, která roste v Jižní Americe, především v Andách. Listy koky se používají již po tisíciletí domorodými kmeny v této oblasti pro své stimulační účinky a jako lék proti únavě a vysokohorské nemoci.
Jako většina špatných věcí, i kokain vznikl s dobrým úmyslem pomáhat lidem. Kokain byl poprvé izolován z listů koky v roce 1860 německým chemikem Albertem Niemannem. Poté se kokain stal populární mezi lékaři, kteří ho používali jako anestetikum a lék na řadu zdravotních problémů, včetně bolesti, únavy a deprese.
V roce 1886 byla v Americe uvedena na trh Coca-Cola, která obsahovala kokové listy a kofein. Tento nápoj se stal velmi populárním a vedl k rychlému rozšíření užívání kokainu v celé západní společnosti. Kokain se v té době prodával bez lékařského předpisu a byl široce dostupný.
V průběhu 20. století se prodej i užívání kokainu začal stále více regulovat a omezovat. Harrisonův zákon, který omezil distribuci a prodej kokainu a dalších látek se v USA schválil v roce 1914. V roce 1970 byl kokain zařazen do seznamu nelegálních drog v rámci zákona o kontrolovaných látkách. Od té doby se distribuce a užívání kokainu stále více omezovala, i když stále existuje černý trh s touto drogou.
Dnes se kokain považuje za nelegální, velmi nebezpečnou a návykovou drogu. Přestože mnoho zemí uplatňuje přísné zákony a tresty pro distribuci a užívání kokainu, ve společnosti se stále objevuje. Největší producenty kokainu najdeme v Jižní Americe, především v Kolumbii a Peru.
Účinky kokainu
Kokain je droga, která má silné stimulační účinky na centrální nervový systém. Při užívání kokainu se v mozku uvolňují vysoké dávky neurotransmiterů jako je dopamin, noradrenalin a serotonin. Tyto látky mají vliv na řadu funkcí těla a mohou způsobit mnoho vedlejších účinků, z nichž některé mohou být velmi nebezpečné.
Kokain zvyšuje hladinu dopaminu v mozku, což způsobuje pocit euforie, štěstí a extáze. Tento pocit může být velmi silný a intenzivní, ale trvá jen krátkou dobu. Na euforizující účinky kokainu se velmi rychle rozvíjí tolerance.
Uživatel je velmi energický, vitální, člověk má pocit zvýšené mentální kapacity a je plný nápadů. Je hovorný, snadno a rychle se rozhoduje, ztrácí zábrany. Typická je zvýšená sebedůvěra, která může hraničit až s egocentrismem a agresivitou. Uživatel může mít pocit lenivého klidu. Někteří uživatelé užívají kokain v opilosti, aby si připadali méně opilí.
Krátkodobě kokain povzbuzuje chuť na sex jak u žen, tak u mužů, ale zejména u mužů se vyskytují i sexuální dysfunkce.
Negativní účinky
Užívání kokainu může mít řadu negativních účinků na zdraví a působit jak na fyzickou, tak psychickou stránku člověka. Následující seznam obsahuje některé z nejčastějších negativních účinků užívání kokainu:
- Srdeční problémy: Kokain může způsobit srdeční arytmie, infarkty a hypertenzi (zvýšení krevního tlaku). Důsledkem toho může dojít k srdečnímu infarktu nebo mozkové příhodě.
- Psychologické problémy: Užívání kokainu může vést k psychickým problémům, jako jsou deprese, úzkost, paranoie, psychóza a halucinace.
- Ztráta hmotnosti: Užívání kokainu může vést ke ztrátě hmotnosti způsobené potlačením chuti k jídlu a zvracením.
- Infekce: Užívání kokainu může vést k infekci při sdílení jehel a dalšího vybavení pro užívání drog.
- Závislost: Pravidelné užívání kokainu způsobuje závislost.
- Porucha spánku: Kokain může způsobit nespavost a přetrvávající problémy se spánkem.
- Oslabení imunitního systému: Kokain může oslabit imunitní systém a zvýšit riziko infekcí a onemocnění.
Při dlouhodobém užívání dochází ke krvácení z nosu. Vzhledem ke krátkému působení a s tím související vyšší frekvencí užívání dochází k trvalému poškození nosní sliznice, které se projevuje postižením nebo ztrátou čichu, někdy dojde až k poškození nosní přepážky a je nutný chirurgický zákrok.
Krátkodobý přínos kokainu pro myšlení je sporný, ale dlouhodobě dochází k mnoha potížím v oblasti myšlení: zhoršuje se pracovní paměť, celkově je kognitivní výkon horší. Mluví se u uživatelů kokainu o rychlejším stárnutí mozku.
Je důležité si uvědomit, že užívání kokainu může mít vážné a trvalé důsledky pro zdraví a život. Pokud máte problémy s užíváním drog nebo se obáváte o zdraví někoho blízkého, měli byste vyhledat odbornou pomoc.
Doba působení
Doba působení kokainu závisí na způsobu užití a dávce. Obecně lze říci, že účinky kokainu jsou poměrně krátkodobé a trvají většinou několik minut až hodin. Nicméně, některé účinky mohou přetrvávat delší dobu.
Pokud se kouří nebo injektuje, účinky kokainu se objevují rychleji a jsou intenzivní, obvykle během několika sekund až minut. Při orálním užití se účinky objevují pomaleji a trvají déle, obvykle několik hodin.
Proč je tak oblíbený?
Velice překvapivé pro mě bylo, když jsem se dozvěděla, kolik lidí v mém okolí občas kokain bere nebo ho minimálně v minulosti vyzkoušelo. Možná máte podobnou zkušenost i vy. Jako pro rodiče je pro mě děsivé, jak je v tom případě jednoduché se k tvrdým drogám dostat.
Kokain je oblíbený zejména pro své povzbuzující účinky, které zlepšují náladu a energii. Mnoho uživatelů také věří, že jim pomáhá zvládat stres a úzkost a zlepšuje jejich schopnost koncentrace.
Má také silný psychologický náboj, což znamená, že uživatelé se mohou cítit mnohem sebevědoměji, sociálnější a atraktivnější. Někteří lidé mohou kokain také používat jako způsob, jak uniknout ze svého běžného života a vymanit se z problémů.