Domů » Austin Kleon: Ukaž, co děláš! Aneb jak se nechat objevit.

Austin Kleon: Ukaž, co děláš! Aneb jak se nechat objevit.

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Kniha Ukaž, co děláš!

Každý z nás má na něco talent a nejdůležitějším posláním člověka by mělo být, objevit tento talent, rozvíjet jej a dělat, co nás baví. Díky tomu můžeme být v životě šťastní, úspěšní a mnohdy se naše kreativita může stát i naším povoláním, které nás živí. A co je lepší v životě, než když nás práce baví a je naším koníčkem? Austin Kleon ve své knize Ukaž, co děláš! přibližuje 10 způsobů, jak sdílet svoji kreativitu a nechat se objevit tak, aby se naše vášeň stala povoláním na celý život.

Představujeme knihu Ukaž, co děláš!

Kniha Ukaž, co děláš! je jedna z těch, kterou přečtete za jednu nebo dvě jízdy vlakem (samozřejmě záleží, kam jedete 🙂 ), ale vracet se k ní budete ještě několikrát. I samotný autor Austin Kleon, který knihu mimo jiné i ilustroval, v závěru knihy doporučuje vracet se k oblíbeným částem pro udržení motivace a označuje ji za jakéhosi průvodce. Při čtení si také nikdy nezapomeňte tužku na podtrhávání nejzajímavějších a nejdůležitějších částí, budete ji potřebovat prakticky celou dobu. I svým obalem a ilustracemi uvnitř vás kniha zaujme a vy ji tak v knihkupectví jen těžko necháte ležet. Bestseller Ukaž, co děláš! byl vydán v režii nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Kniha je plná podobných ilustrací.

Austin Kleon a jeho 10 způsobů, jak sdílet svoji kreativitu

Kniha je přehledně členěna na deset kapitol, z nichž každá představuje jednoduše použitelný způsob, jak sdílet svoji kreativitu (talent, nadání, zájem chcete-li) a díky tomu se následně nechat objevit svým publikem. Kdo se nechá objevit může být úspěšný v tom, co ho baví a naplňuje a z koníčku se tak může stát placené povolání.

V úvodu Austin Kleon zmiňuje, že sám nesnáší sebepropagaci, avšak tento návod nebo příručka, kterou sepsal, je nenásilným zdrojem sebepropagace tak, aby nikoho neobtěžovala a zároveň vás lidé objevili. Také na začátku zmiňuje jeho motivaci k sepsání tohoto průvodce, kdy jej k myšlence vytvoření knihy podnítily časté otázky čtenářů, jak se zviditelnit a jak uspět. A jakých 10 způsobů tedy autor doporučuje?

  1. Nemusíš být génius
  2. Myslí na proces, nikoli na výsledek
  3. Sdílej něco malého každý den
  4. Pootevři svůj šuplík kuriozit
  5. Vyprávěj dobré příběhy
  6. Uč, co umíš
  7. Nezměň se v lidský spam
  8. Nauč se přijímat rány
  9. Zaprodej se
  10. Vydrž

Tím, že jsem vám řekla, jaké způsoby Austin Kleon doporučuje, jsem neprozradila žádné tajemství. Ty můžete najít i na zadní straně přebalu knihy. Avšak tajemství každého z nich autor blíže popisuje a vysvětluje až v samotné knize, která je nabitá praktickými radami a ilustracemi pro lepší představivost.

Kniha upoutá pozornost již svým přebalem.

Úspěch není žádná věda

Některé z principů se vám mohou zdát jako staré známé věci a stereotypy kreativního života, avšak po přečtení si teprve uvědomíte, jaká je jejich skutečná hodnota. Jak se říká v jednoduchosti je krása a zde to platí dvojnásob. Z knihy navíc jasně vyplývá, že úspěch dnešní doby závisí i na internetu. Co není online jako by ani neexistovalo a Kleon tím pádem doporučuje online marketing, vlastní web a další možnosti na internetu jako nástroj pro sebepropagaci.

Kleon ve své knize Ukaž, co děláš! rád využívá názorných příkladů z praxe, ale také hojně využívá citátů různých slavných osobností. A to jak těch současných, tak historických. Všechny osobnosti, které cituje, mají jedno společné – šli si za svým snem a stali se úspěšnými. Autor knihy se ve vás po celou dobu čtení snaží vyvolat pocit, že i vy můžete uspět a motivovat vás ve snažení. A co víc? Austin vás i přesvědčí, že úspěch není žádná věda a můžete ho dosáhnout, ať už jste prodavač barbeque lahůdek, freelancer nebo kadeřnice. Každý z nás může sdílet jako umělec a nechat se objevit.

Austin Kleon autor spisovatel
Austin Kleon autor knihy Ukaž, co děláš!

Kniha plná pravdy o úspěchu

Jestliže se něco dá s jistotou prohlásit o této knize, je to to, že je nabitá pravdami o úspěchu. Každou větu, na kterou byste si mohli položit otázku Proč?, doprovází i jasné objasnění Protože. Krásná přirovnání a metafory vás navíc nutí přemýšlet o hlubším smyslu přečtených slov a zároveň vás kniha celou dobu neskutečně baví. Několik oblíbených a mnou podtržených vět na ochutnávku:

“Neříkejte, že nestíháte. Všichni máme hodně práce, ale všichni máme k dispozici 24 hodin denně.” – kapitola Sdílej něco malého každý den

“Chcete-li followery, staňte se někým, kdo je hoden sledování.” – kapitola Nezměň se v lidský spam

“Zeptejte se sami sebe: “Je to užitečné? Je to zábavné? Mohl by to vidět můj šéf nebo má matka?” Je v pořádku nechat věci na později. Tlačítko “uložit jako rozepsaný” v tomto případě funguje jako prezervativ – možná v danou chvíli klade trochu odpor, ale ráno budete rádi, že jste ho použili.” – kapitola Sdílej něco malého každý den

“Uprostřed života či kariéry netušíte, zda jste na cestě nahoru, či dolů, ani nevíte, co dalšího se přihodí.” – kapitola Zaprodej se

Úspěchu se Austin Kleon dočkal s vydáním knihy Kraď jako umělec, která se stala bestsellerem a v knize Ukaž, co děláš! dokazuje, jak toho dokázal. Dalším jeho počinem je kniha Jeď dál, kterou vám představím v některém z následujících článků. Nyní však nezbývá nic jiného, než se nechat objevit, díky výše zmíněným způsobům propagace, takže se pohodlně usaďte, uvařte si oblíbený čaj a jděte na to.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz