Domů » Brýle proti modrému světlu: Stojí za to?

Brýle proti modrému světlu: Stojí za to?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
brýle proti modrému světlu

Modré světlo je typ světla, které vyzařují mobilní telefony, počítače a televize. Neboli přesně ta zařízení, která většina z nás používá velkou část dne. Brýle proti modrému světlu mají speciální vrstvy navržené tak, aby eliminovaly krátkou vlnovou délku modrého světla. K čemu je lidé používají a měli byste si jedny také pořídit?

K čemu jsou dobré brýle proti modrému světlu?

Modré světlo je určitý stupeň vysokoenergetického světla v barevném spektru, který vyzařují téměř všechny displeje, a podle zveřejněných výzkumů zcela jistě narušuje přirozený cirkadiánní rytmus, který řídí spánek. Modré světlo také může vyvolávat bolesti hlavy po delší expozici. 

Právě zde mají pomoci brýle, které mají navržené speciální vrstvy tak, aby toto světlo blokovaly. Důkazy však zatím nejsou dostatečné, že brýle proti modremu svetlu skutečně účinně zabraňují těmto příznakům a podporují komplexní zdraví očí. A to samozřejmě i přes marketingová tvrzení, která tyto výsledky slibují. 

Pomáhají brýle blokující modré světlo při únavě očí?

Někteří lidé mohou uvažovat o pořízení brýlí blokujících modré světlo kvůli tvrzení, že mohou pomoci snížit namáhání očí při používání digitálních zařízení. Neexistuje však dostatek vědeckých důkazů, které by naznačovaly, že modré světlo vůbec způsobuje únavu očí z digitálních zařízení. 

Při používání digitálních obrazovek může docházet k únavě očí z řady důvodů. Pokud se příliš dlouho soustředíte a díváte se na obrazovku, mohou se vaše oči unavit, protože nedostatečně mrkáte. Při sledování obrazovek musí oči také neustále měnit zaostření a příliš blízké sezení u obrazovky může namáhat oční svaly, které se snaží zaostřit na tak blízký obraz. Pokud nosíte brýle, může oslnění odrážející se na digitální obrazovce nebo čočkách brýlí od okolních zdrojů světla také způsobit mhouření a namáhání očí. 

brýle proti modrému světlu

Je snadné označit tyto problémy za důsledek modrého světla. Pravděpodobně však tyto problémy jednoduše způsobuje nadměrné používání digitálních zařízení, nikoliv modré světlo samotné. Za únavu očí zpravidla může digitální zátěž očí. Poškození modrým světlem je vzácné, pokud k němu vůbec dochází.

Kromě toho bylo zavedeno mnoho předpisů, které mají omezit množství modrého světla vyzařovaného předměty denní potřeby. Díky těmto bezpečnostním limitům není úroveň modrého světla vyzařovaného předměty, jako jsou žárovky a digitální obrazovky, dostatečně vysoká na to, aby způsobila poškození sítnice. To znamená, že nošení brýlí blokujících modré světlo při používání digitálních obrazovek není ve skutečnosti nutné.

Jaké brýle proti modrému světlu vybrat?

Pokud jste se rozhodli, že tyto brýle stejně chcete vyzkoušet, měli byste vybírat pečlivě. Chcete-li si vybrat nejlepší brýle blokující modré světlo, musíte v první řadě zvážit své potřeby předepsané lékařem (existují totiž i dioptrické brýle proti modrému světlu a brýle proti modrému světlu bez dioptrií). Potom si rozmyslete, kdy a kde plánujete brýle nosit a samozřejmě vezměte v potaz jejich celkové pohodlí a stupeň ochrany před modrým světlem a ideálně také před UV zářením

Brýle by vždy měly být odolné, pohodlné a účinné. Měly by vám padnout a vy byste měli mít dobrý pocit z jejich nošení. Vybírejte lehce strukturovaný materiál, který pomáhá zabránit sklouznutí, aniž by otlačil nos nebo uši a způsobil bolestivá místa. Pro mnoho lidí je také důležitý styl. Na výběr jsou brýle proti modrému světlu pánské i dámské, různých tvarů i velikostí. Zde nezapomeňte, že se jedná vlastně o módní doplněk, který máte přímo na obličeji a tak se vyplatí do nich investovat, abyste vypadali tak, jak si přejete.

Důležité samozřejmě je, aby při běžném denním nošení těchto brýlí nebyl téměř žádný rozdíl ve vidění, žádné zabarvení, na které by se vaše oči musely zvykat. Speciální oranžové brýle proti modrému světlu jsou určeny na nošení několik hodin před spaním, aby pomohly s usínáním. Rozhodně ale nejsou vhodné na celodenní nošení u obrazovky počítače. V takovém případě hledejte spíše počítačové brýle proti modrému světlu, které jsou dělané přímo pro vaše potřeby.

Závěrem: pořizovat si brýle proti modrému světlu?

Pokud bojujete s chronickými bolestmi hlavy nebo vám spánek narušuje práce do pozdních nočních hodin, potom ale možná stojí za vyzkoušení, zda bryle proti modremu svetlu mohou pomoci zmírnit určitou zátěž očí. Brýle proti modrému světlu diskuze je občas velice ostrá a zatím si každý musí udělat vlastní názor. A nezapomeňte, že placebo skutečně funguje.

Pokud tak chcete mít jistotu, že se vám uleví, pak se spíše zvedněte od obrazovky a vyražte do přírody. Narozdíl od brýlí, výzkumy mnohokrát prokázaly blahodárný vliv pobytu v přírodě na naše fyzické i psychické zdraví. A chůze či jiný pohyb vám uleví i při mnoha jiných problémech.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz