Domů » Rychlovarná konvice Tefal Smart’n’light – jak obstála v testu tato designová kráska s termoregulací?

Rychlovarná konvice Tefal Smart’n’light – jak obstála v testu tato designová kráska s termoregulací?

autor Zuzana Pitříková
0 komentářů
Testujeme rychlovarnou konvici Tefal.

Nalít vodu, cvaknout a do tří minut zaléváte šálek kávy nebo čaje. Posun od vaření vody na plotně neskutečný. Rekord zdolaný na skoro třetinu původního času. Rychlovarná konvice je ozdobou ale i velmi praktickou vychytávkou kuchyně. Já jsem dala hlas modelu od Tefalu. Jak obstála v mojí recenzi Tefal Smart’n’light, industriálně laděná kráska s termoregulací? Koupila bych si ji znova a doporučila ji i vám?

Parametry vyzkoušené v praxi

První věc, kterou dělám, než si něco koupím – zkoumám, čtu a zajímám se. Jsem váhavý zákazník. A tak to bylo i v tomto případě. Proto v kuchyni stála stará herka, která už skoro při vaření funěla. To nevadilo. Ale když jsem viděla, že se „zaživa“ rozpadá, byl čas ji poslat na skládku. Vybíráme náhradníci. Věděla jsem, jak má vypadat, jaký objem chceme a taky, že už nikdy nechci plastový interiér. Parametry Tefal Smart’n’light vám osvětlím včetně dalších postřehů.

Parametry
Orientační cena:1 399 Kč
Příkon:1 800 W
Rozměry:27,5 × 16 × 19 cm
Hmotnost:1,4 kg
Regulace teploty:40–100 °C
Udržování teploty:30 minut
Tefal Smart'n'light recenze a test.

Objem a velikost 

Rychlovarná konvice Tefal Smart’n’light mne svou velikostí poměrně překvapila. Má sice na objemu o 100 ml méně, než naše původní. Je ale paradoxně vysoká. Sice o něco užší. Ale za vděk její výšce musíme dát zpracování. 

Se svým objemem 1 700 ml  je skvělá i pro 4člennou rodinu. I když u nás čaj nikdo moc nepije a vaří se obvykle jen minimum vody na kávu. Objem je lepší mít přesto větší. Protože si takto rychle a šetrně připravím horkou vodu na vaření. A nebo když přijde návštěva a dělá se oslava. To padne hned více šálků kávy navíc. 

Pokud jsou ve vaší domácnosti více než tři členové, platí nepsané pravidlo, že by rychlovarná konvice měla mít minimálně 1 200 ml. Co vás ale napadne, je určitě to, že větší konvice bude žrát více elektrické energie. A většinou to tak je. 

Příkon

Aneb kolik konvice žere a jak je výkonná. Mnou testovaná varná konvice Tefal má příkon 1 800 Wattů. Což je v porovnání s jinými konkurentkami téměř nic. Některé totiž přesahují hranici 2 520 W. S vyšším příkonem sice konstantně roste i spotřeba elektrické energie, ale voda se rychleji uvaří. A jak dlouho jí ohřev vody trvá? Půl litru dá za 2 minuty 20 sekund.

Zpracování a design

Tyto dvě vlastnosti mne zaujaly. A k výběru tohoto konkrétního modelu vedly. Chtěla jsem moderní a kvalitní výrobek. A určitě se mi to povedlo! Protože je uvnitř z nerezové oceli. A to je bezvadné. Víte proč? Protože mám jistotu, že nedubeme pít žádné ftaláty nebo kdovíco. Vždyť naše stárka je tomu příkladem. Tam se plast rozleptal už sám.

Nerezová ocel je zdraví nezávadná, odolná a výborně se udržuje. Topné těleso je pod ní schované. Povrch je plastový, ale jelikož je ze dvou vrstev, výborně tepelně izoluje. Tělo nepálí. Jediné slabé místo je v kloubu na víku. Jinak je to bez výtky. Pro malé zvídavé ručičky neocenitelné. 

Plast je ve vysokém lesku. Já jsem se rozhodla pro minimalistickou černou. Co hrálo do karet, je také možnost nastavení teploty. LED podsvícení působí moderně a přehledně. 

Test rychlovarné konvice Tefal Smart'n'light

Minimální objem

Utříbit si, kolik vody minimálně chcete ohřívat. To je důležitá otázka, kterou si musíte před pořízením rychlovarné konvice zodpovědět. U nás to bylo jasné. Čím míň, tím líp. Požadavek na minimální hladinu padl na 0,5 litru. V průběhu hledání ideální parťačky jsem sic narazila na pár designových krasavic. Minimální objem mne ale zabrzdil. Proč si mám ohřívat zbytečně 700 ml vody, když třeba budu potřebovat jen 250?

Manipulace a komfort používání Tefal Smart’n’light 

Recenze rychlovarné konvice Tefal Smart’n’light by nebyla úplná, kdybychom se nepodívali i na tuto velmi praktickou oblast. Jak se s ní manipuluje? Nemůžu si stěžovat. Všechno jde pěkně. Je sice trochu robustnější a o něco vyšší. Takže pokud máte pod kohoutkem ve dřezu málo místa, asi byste při nalévání vody trochu bojovali. My naštěstí máme vysokou vodovodní baterii. Výhoda! 

K zapínání a přepínání teplotních stupňů slouží dvě tlačítka. Ta jsou uložena na horní části rukojeti. Zmáčknout je potřeba trochu silněji, ale je to o zvyku. Pak to jde jako po másle. 

Za rukojeť se drží velmi dobře. Neklouže. Pasuje do ruky tak akorát. Na základnu zapadne bez přílišného snažení.

Po dovaření vydá dva zvukové signály (pípnutí). Takže víte, že je hotovo.

Tefal Smart'n'light a ovládání.

Funkce a vlastnosti 

Co do funkcí existují konvice, které mají více vychytávek. A to zejména ty chytré modely. Pokud například preferujete ovládání pomocí telefonu a holdujete chytrým technologiím, Tefal Smart’n’light vás v tomto ohledu nepotěší. Pro nás to ale priorita nebyla. 

Termoregulace 

Funkce nastavení teploty je taková maličkost, která umí ušetřit spoustu času i elektrické energie. Vybrat si můžete mezi pěti teplotními stupni – 40, 70, 80, 90 a 100 °C.

A k čemu je to vlastně užitečné? Například na kávu je nejlepší teplota vody v rozmezí 90 až 95 °C. Protože spálená káva chutná jako popelník. Zabudovaný senzor vám průběžně teplotu ukazuje. A to, i když do ní nalijete čerstvou vodu, hned vám její teplotu změří. 

Jestliže je vaším přáním voda, která má 70 °C, není potřebné ji ohřívat na 100 °C. 

Tefal Smart'n'light recenze a test.

💡 Tip: Máte rádi čaje? A už jste zkoušeli lahodný matcha? Podívejte se na jeho výhody a jak si jej připravit.

Digitální displej

Přehledný displej je radostí. Na něm nic jiného kromě aktuální nastavené a dosažené teploty neuvidíte. A ani není potřeba. 

Udržování teploty

V tomto případě musím říct škoda, že má funkci udržování teploty jen na 30 minut. Výrobce sice referuje, že jí po tuto dobu uchovává konstantní. Mně ale přijde, že mírně klesá. Na druhou stranu vodu můžu kdykoliv v konvici nechat. A až se něco k ohřívání přidá, jen konvici zapnu do elektřiny a zjistím, kolik stupňů voda má. A přihřát ji není problém.

Skrytá topná spirála

Rychlovarná konvice se skrytou topnou spirálou je samozřejmostí. Protože mít topnou spirálu, která uvnitř překáží, je při jejím čištění jako překonávat opičí dráhu.

Ukazatel hladiny vody

Jste zvyklí, že máte z venku přehled o tom, kolik vody v konvici máte? Já taky. U Tefal Smart’n’light to bohužel není. Jelikož je vnitřní část z nerezu. Nemá žádné plastové okénko s ukazatelem. Kolik vody v konvici máte, zjistíte pouze pohledem dovnitř. Ale i tady je to dost orientační. Ryska je jen u minimální hladiny (500 ml) a u maximální hladiny (1 700 ml). Co je mezitím, je jen vaše představivost a odhad. 

Zpracování a design varné konvice Tefal.

Bezpečnostní prvky

Důležité jsou v této oblasti tepelná pojistka a termostat. První jmenovaná předchází přehřátí a zkratu. Termostat zajistí, že se konvice vypne, jakmile docílí dané teploty.

Cena

Naproti jiným modelům rychlovarných konvic je trochu vyšší. Ale když to porovnáme s ostatními konkurentkami, není to tak hrozné. Protože koupit jde i konvici, která stojí skoro 4 000 Kč. Cena kolem 1 500 Kč s kvalitou provedení velmi dobře koreluje. A proč jsem zvolila výrobce Tefal? Líbí se mi jejich myšlenka udržitelnosti. Opravitelnost výrobku po dobu 10 let je závazek, který dnes málokterý výrobce vyřkne. Možná si řeknete, že elektronika je spotřební zboží. A máte pravdu. Ale když se pokazí maličkost, nemusí to hned znamenat výměnu za nový výrobek. A o zatěžování planety odpadem nemluvě. 

Údržba 

Plastový povrch se udržuje jedna báseň. A výhodou navíc je černá barva. Časem naproti bílé nežloutne. Vnitřní nerezová část si bude žádat péči stejně tak, jako každá jiná varná konvice. Občas ji vyčistit od vodního kamene. Stačí do ní nasypat trochu kyseliny citronové, nalít vodu po MAX a dát vařit. Po půl hodině máte konvici opět čistou. Vodu vylijte, konvici vymyjte a dejte ještě jednou převařit, aby se vyplavily všechny nečistoty. 

A jaká je prevence? Po každém uvaření zbytek vody vylévat do dřezu, konvici otevřít a nechat větrat. Neméně důležitou součástkou je filtrační sítko. Je vyjímatelné, což je výhoda. Snadnému čištění jde opět naproti.

Shrnutí recenze rychlovarné konvice Tefal Smart’n’light

Cením si robustní konstrukce, kvalitního zpracování, tepelně izolovaného těla, teplotní regulace a krásného designu. V těchto věcech bezpochyby vede. Jako drobnou nevýhodu hodnotím absenci indikátoru vodní hladiny. To by ale popravdě ubíralo na atraktivitě designu. Mírně vyšší konstrukce je hůře manipulovatelná pod kohoutkem. Tyto nedostatky mi ale nebrání, abych si ji vybrala znovu. Co myslíte vy?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz