Domů » Bolest hlavy: Nejčastější příčiny a důvody

Bolest hlavy: Nejčastější příčiny a důvody

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Bolest hlavy si nevybírá. Postihuje téměř každého

Snad každý člověk na světě někdy pocítil bolest hlavy. Zánět dutin, kocovina, migréna, stres, to jsou jen některé z mnoha příčin. V článku vám popíšeme ty nejčastější příčiny a ukážeme, jak si od bolesti snadno a rychle ulevit. Také si níže můžete prohlédnou mapu bolesti hlavy.

💡 Tip: Trpíte také bolestí kloubů? Přečtěte si, co ji způsobuje a jak jí můžete předejít.

Bolest hlavy nepodceňujte!

Hned na začátek je třeba zmínit, že bolest hlavy není dobré podceňovat. Podle statistiky 10 % Čechů trpí dlouhodobou bolestí hlavy a většina z nich to neřeší s lékařem. A přitom to může být příznakem závažnějšího onemocnění jako je například nádor.

Pokud se tedy u vás bolest hlavy objevuje opakovaně a často, případně trvá dlouhodobě, navštivte raději svého lékaře. Mnoho lidí tyto problémy řeší za pomocí různých analgetik, brát je ale každý den není pro vaše tělo vůbec zdravé, a navíc si na účinky léků tělo snadno zvyká.

Pojďme se nyní podívat na nejčastější příčiny bolesti hlavy a prohlédněte si také mapu bolesti hlavy, která vám může napovědět, jaká je příčina bolesti.

mapa bolesti hlavy migréna a další
Mapa bolesti hlavy | Zdroj: euc.cz

Migréna

Jednou za čas chytne migréna snad každého. Svírající silná bolest hlavy doprovázená pocitem na zvracení a nevolností nejčastěji trvá několik hodin v kuse. Nejčastěji pacient cítí bolest pouze v jedné části hlavy. V některých případech trvá i několik dní a její průběh přichází ve vlnách.

Nejčastěji postihuje ženy ve věku 30 až 40 let. Spustit ji může několik faktorů, například hormonální změny, stres, nezdravá strava, nedostatek spánku či změna tlaku. V neposlední řadě ovlivňuje migrénu také obezita.

Prevencí migrény je zdravé stravování, pravidelný pohyb, hubnutí a pravidelný a dostatečný spánek. Důležité je také dodržování pitného režimu. Všechny tyto rady jsou ale víceméně preventivního charakteru.

Na akutní bolest migrény vám pomohou volně dostupná analgetika, doplňte také hořčík. Někomu na bolest pomáhají také bylinné čaje, výborná je například kopretina řimbaba, jinan dvoulaločný nebo třeba andělika lékařská.

Někteří pacienti nedají dopustit na účinky akupresury. I tu můžete proti migréně vyzkoušet.

Bolest hlavy: příčina covid

V posledních dvou letech byl covid jedním z nejčastěji debatovaných témat po celém světě. Denně se řešilo, kolik nových pacientů přibylo, kolik z nich skončilo v nemocnici a kdo měl těžký průběh. Dle statistik covidem onemocnělo půl miliardy lidí na celém světě.

I když je již situace v Česku dobrá, stále se objevují nové denní přírůstky. A právě bolest hlavy je jedním z nečastějších případů, stejně jako bolest kloubů, svalů, horečka či rýma a kašel. V případě odemocnění se doporučuje vzít si analgetika a odpočívat.

Na bolest hlavy pomohou léky
Na bolest hlavy pomohou léky

Těhotenství

V těhotenství se bolest hlavy může objevovat poměrně často, obzvlášť na začátku těhotenství (zhruba do 13. týdne). Nemusí jít o nic vážného, avšak u těhotných žen existuje riziko vyššího tlaku. Je tedy lepší každý zdravotní problém konzultovat se svým lékařem.

Pomoc vám mohou procházky, meditace, jóga, akupunktura nebo třeba relaxace. Neměl by být problém užívat krátkodobě ani některá analgetika. Vždy si ale přečtěte příbalový leták.

Krční páteř

Stejně jako bolest hlavy, někdy člověka chytnou zase záda. Možná vás to nenapadlo, ale bolest hlavy může být důsledkem bolesti zad, především pak krční páteře. Prevencí bolesti hlavy by tak logicky měla být prevence bolesti krční páteře.

Pokud máte aktuálně zatuhlé svaly okolo šíje, vyzkoušejte některé z protahovacích cviků na uvolnění či masáž. Použít můžete také nahřívací polštářek.

Na bolest krční páteře pomůže třeba masáž
Na bolest krční páteře pomůže třeba masáž

💡 Tip: Aby vás záda nebolela, přečtěte si, jak na zdravé sezení u počítače.

Bolest hlavy způsobuje i stres

Určitě jste si toho všimli, že bolest hlavy často přichází v dny, kdy toho máte nejvíce, nebo vás čeká náročná schůze či třeba zkouška. Stres a silné napětí jsou velmi častým spouštěčem bolesti hlavy. Tento typ bolesti postihuje každý měsíc více než polovinu Čechů.

Pokud vás tyto bolesti postihují příliš často, zkuste odstranit stresor. Zjistěte, co vás stresuje a najděte způsob, jak s ním bojovat. Vyzkoušejte relaxace, saunování, cvičení či meditace. Pokud je stres příliš velký, nestyďte se a svěřte se odborníkovi, který vám pomůže najít cestu ven.

Málo tekutin

Jedna z nejčastějších příčin bolehlavu je nedostatečný pitný režim. obzvlášť v teplých měsících byste na pravidelný příjem tekutin určitě neměli zapomínat. Kromě bolesti hlavy si totiž můžete pořídit také onemocnění ledvin.

Ideální denní příjem tekutin záleží na mnoha faktorech, především vaší váze, fyzickém stavu, náročnosti vašeho denního programu. Za minimum se ale uvádí asi 1,5 litrů čisté neperlivé vody. Po ránu můžete vyzkoušet také vodu s citronem, která má pro tělo mnoho benefitů.

Zánět dutin

Ten, kdo trpí na časté záněty dutin ví, že je často doprovází také silná a tupá bolest hlavy, která se často projevuje v čelní oblasti.

Zánět dutin doprovází také rýma, tlak v dutinách, horečka, bolest svalů či bolest v krku. Nejedená se o nemoc, kterou byste zvládli sami vyležet s čajem v posteli. Zajděte proto raději k lékaři!

Konvičkování je fajn jako prevence zánětu dutin a bolesti hlavy

💡 Tip: Prevencí a zklidnění zánětu dutin může být také konvičkování. Přečtěte si, jak na to.

Cysta

Bolest hlavy může ovlivnit také cysta v dutinách. Cysta je různě velká dutina s výstelkou, která je vyplněná tekutinou. Ve většině případů je cysta neškodná a často také sama zmizí. Někdy ale může škodit.

Pokud se vám například udělá v nosí dutině, může stejně jako zánět dutin způsobovat tupou bolest hlavy. Jak se zbavit cysty v dutinách? Řešením je vyříznutí cysty pomocí jednoduché operace. Prvním krokem je tak, abyste se poradili se svým lékařem.

💡 Tip: Nepodceňujte důležitost pojištění. Přečtěte si, jak na výběr nejlepšího pojištění majetku i osob.

Zkuste také článek o nejlepších low-carbo potravinách a o zpracování negativních emocí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz