Domů » Co je revolvingový úvěr a kde sjednat nejvýhodněji?

Co je revolvingový úvěr a kde sjednat nejvýhodněji?

autor JulieS
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
revolvingový úvěr a kde jej sjednat

Co je revolvingový úvěr a kde jej sjednat nejvýhodněji? V následujícím článku se podíváme na to, co revolvingový úvěr nabízí a jak funguje. Také se dozvíte jaké jsou jeho alternativy, k čemu se revolvingový úvěr využívá a jaké jsou nejvýhodnější možnosti na našem trhu.

Revolvingový úvěr využijí především lidé, kterým nevadí žít příliš na dluh nebo své peníze investují s vidinou budoucích vyšších zisků.

Revolvingový úvěr definice:

Revolvingový úvěr je krátkodobou obchodní půjčkou s automatickým obnovením, který je možné čerpat libovolně do výše smluvené částky.

Tak moc rozšířené slovo jako je kreditní karta vlastně nevyjadřuje podstatu věci. Všichni mluvíme o kreditkách, ale většina z nás má karty debetní. Kreditní karta získala svůj název od slova “Credit”, což znamená důvěra. Banka tak vlastně nadneseně důvěřuje majiteli kreditní karty, že peníze přečerpané do mínusu vrátí. To znamená, že se vrátí do kladných čísel.

Revolvingový úvěr vysvětlení:

Jak již bylo uvedeno v definici, revolvingový úvěr je krátkodobý úvěr, který můžete čerpat opakovaně. S bankou si stanovíte úvěrový limit, do kterého můžete čerpat finance. Je možné využít celou částku nebo pouze část. Zároveň úvěr pravidelně splácíte, takže se zpátky doplňuje a vy můžete čerpat znovu.

Pokud je celá částka splacena, neplatí se obvykle žádný úrok. Revolvingový úvěr často funguje jako finanční rezerva, kterou klient může a nemusí čerpat. Typickým příkladem revolvingového úvěru je kreditní karta.

Typickým příkladem revolvingového úvěru je kreditní karta.
Typickým příkladem revolvingového úvěru je kreditní karta.

Revolvingový úvěr je obvykle sjednáván na období několika měsíců až jednoho roku. Na rozdíl od kontokorentu se vždy jedná o samostatný finanční produkt.

K čemu se revolving využívá?

Běžní spotřebitelé revolvingový úvěr využívají nejčastěji k financování splátek či nečekaných výdajů, ale i dovolených nebo rekonstrukcí bydlení. Pro běžného spotřebitele je nejdostupnější forma úvěru právě kreditní karta. Kreditka může být řešením, zatímco úspory jsou chráněny na spořícím účtu – podívejte se na srovnání těch nejvýhodnějších.

Revolvingový úvěr bývá velmi často využíván firmami. Především k financování oběžného majetku (zásoby, pohledávky), ale může pomoci i s neočekávanými výdaji či s překlenutím období mezi fakturacemi.

Co je revolvingový úvěr a kde sjednat nejvýhodněji?

Revolvingový úvěr nabízí mnoho bankovních a dokonce i nebankovní instituce. Vyberte si ten nejvýhodnější.

Revolvingový úvěr Hello bank (Cetelem)

Pro běžné spotřebitele společnost Hello bank (dříve revolvingový úvěr Cetelem) připravila revolvingový úvěr ve formě Hello kreditky, která vám může pomoci v případě neočekávaných výdajů. Hello bank navíc za sjednání kreditky nabízí odměnu až 150 Kč měsíčně, pokud budete platit kartou. Další výhodou, kterou Hello kreditka nabízí, je bezúročné období až 55 dní.

Úvěrový limit má revolvingový úvěr Hello bank až do výše 150 000 Kč s bezúročným obdobím k 25. následujícího měsíce. To znamená, že pokud všechny využité peníze do 25. na účet vrátíte, nebudete platit žádný úrok. Pokud částku do 25. nesplatíte, pak je nutné do 17. dni v měsíci zaplatit splátku, dle výše půjčené částky. Minimální splátka je 500 Kč. Kreditku si můžete sjednat přímo na stránkách Hello bank.

Revolvingový úvěr Home Credit

Společnost Home Credit nabízí revolvingový úvěr pod názvem Flexibilní půjčka. Výhodou Flexibilní půjčky od Home Creditu je, že umožňuje klientovi měnit výši měsíčních splátek dle potřeby a úvěrový limit má až do výše 250 000 Kč. Splacenou částku pak klient může opakovaně využívat. Platí se vždy alespoň minimální měsíční splátka, vedení i doplacení půjčky je bez dalších poplatků. Další informace jsou k dispozici přímo na stránkách Home Credit.

Pozor! V případě prodlení splátky mohou být úroky opravdu vysoké. Než si začnete půjčovat, zkuste si vydělat peníze na internetu. Jde to i bez vkladu!

Včasná splátka revolvingového úvěru vám ušetří peníze.
Včasná splátka revolvingového úvěru vám ušetří peníze.

Pokud hledáte revolvingový úvěr pro firmu, podívejte se po některém z podnikatelských úvěrů například od Komerční banky, Raiffeisenbank nebo ČSOB.

Obchodní úvěr

Především pro firmy může být výhodně využití obchodního úvěru. Jde o úvěr, kdy firma za dodané zboží neplatí ihned, ale až po uplynutí sjednané doby. Odložená doba splatnosti umožňuje vznik pohledávky, odběratel se pak stává dlužníkem a dodavatel věřitelem. Úvěr je poskytován ve formě zboží či služeb a smlouva o obchodím úvěru bývá ve formě směnky, šeku či faktury.

Vznikem pohledávky se věřiteli otevírají možnosti, jak s dluhem naložit. Může si například vybrat přepis pohledávky a prodat ji na některém z webů obchodujících e-pohledávky.

Další možnosti, jak financovat své podnikání jsme pro vás připravili již dříve v článku Jak začít podnikat a jak financovat podnikání?

Kontokorent

Jinou možností, především pro běžné spotřebitele je kontokorentní úvěr, který bývá nabízen jako doplnění běžného účtu. Spotřebiteli dovoluje čerpat finance i přesto, že je na svém účtu nemá – jde do mínusu. Funguje podobně jako revolvingový úvěr, ale není to samostatný finanční produkt, vždy bude svázán s konkrétním běžným účtem.

Podívejte se na recenzi nejlepšího běžného účtu s úrokem 1,6 % od Expobank.

Problém revolvingových úvěrů je také ten, že učí lidi žít na dluh. Lidé následně utrácejí více než vydělají a někteří se také dostávají do dluhových pastí a exekucí. Následně si berou nevýhodné půjčky a půjčky pro dlužníky a lidi v exekuci.

Revolvingový úvěr účtování

Revolvingový úvěr má splatnost do 1 roku, proto se účtuje jako krátkodobý bankovní úvěr i pokud je používán opakovaně. V účetnictví použijeme účet 231 Krátkodobé bankovní úvěry.

Před podepsáním smlouvy na revolvingový úvěr si vše důkladně propočítejte.
Před podepsáním smlouvy na revolvingový úvěr si vše důkladně propočítejte.

Pokud jste se již rozhodli pro některý z uvedených finančních produktů, čtěte vždy důkladně smlouvu, veškeré obchodní podmínky a ujistěte se, že všem pojmům dobře rozumíte. Podívejte se především na celkové roční náklady půjčky tzv. RPSN. Finanční gramotnost je stejně důležitá jako včasné splácení!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz