Domů » Do čeho a jak investovat peníze?

Do čeho a jak investovat peníze?

autor Patrik Pilous
do čeho investovat

Vydělali jste první peníze a nechcete je jen slepě utrácet. Chcete investovat, ale jak investovat peníze výhodně? Než se začneme bavit o různých tipech a radách kam a do čeho investovat, tak je dobré zmínit jeden základní předpoklad. Každý by měl z logiky věci značnou část financí investovat do toho, čemu opravdu rozumí. Šance na úspěšnou investici je tak mnohem vyšší.

Do čeho a jak investovat peníze? Investujte do toho, čemu rozumíte!

Ono to celé vychází i z lidské přirozenosti. Pokud děláte realitního makléře, tak je logické, že budete investovat především do nemovitostí. Co když jste ale manager v nějakém obchodním řetězci? Zde je pozice těžší, ale zkuste se orientovat na to, čemu rozumíte a co Vás baví. Je hloupost investovat naslepo do projektů či odvětví, kterým zdaleka nerozumíte. V případě, že chcete opravdu investovat do odvětví, v kterém se příliš neorientujte, tak si obstarejte k investování znalého kamaráda či znalce v oboru.

Lukrativní investice: Do čeho lze jednoduše investovat?

Když se začneme bavit o investicích, tak si většina lidí většinou vybaví slova jako akcie, dluhopisy či půjčky. Je investice do akcií tím pravým ořechovým pro obyčejného člověka, který má o fungování akciového trhu jen matné povědomí? Právě že nemusí být. Podívejme se na širokou škálu investic, kde si jednoduše zhodnotíme rizika a možné přínosy/výnosy.

Investice do nemovitosti

Nejen ceny nemovitostí v Praze za posledních deset let raketově rostly. Při cenách nemovitostí z roku 2010 si mnoho lidí rve vlasy, že neinvestovali do nemovitosti nebo dokonce portfólia nemovitostí. Pro lidi, kteří mají vztah k nemovitostem nebo jsou dokonce schopni opravit starý byt či dům, je jednoznačně nemovitost investiční příležitostí číslo jedna.

Pro představu se podívejte na low-cost rekonstrukci starého domu. Do nemovitosti lze investovat výhodně i v případě, že nemáte dostatek peněz na koupi. Pokud složíte rozumnou akontaci a vezmete si výhodnou hypotéku, tak můžete investovat do nemovitosti velmi výhodně a i levně. Obzvláště v poslední době mnoho jedinců vytěžuje především výhodné hypoteční úvěry, které banky nabízejí. Mnozí investoři s nadsázkou říkají, že banky nyní půjčují zadarmo.

Na již zmíněném odkazu výše můžete vidět velice výhodnou investici do staré špatně situované nemovitosti, kde je návratnost při ideálním stavu do 9 let a při ročním výnosu 12 %. To jsme si představili velmi výhodnou investici do nemovitosti na konkrétním případu. Kde je ovšem hranice výhodnosti? Obecně jsou uznávané hodnoty 20 let návratnosti při 5% ročním výnosu. Vše co se dostane pod tyto čísla je výborné!

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou a investování se až na výjimky z dlouhodobého hlediska vyplatí. V Praze jsou ceny bytů vyšponované a mnozí investoři již čekají na krizi a možný pokles cen. Mimo bytů a domů se dá také investovat do pozemků, garáží, polí a komerčních objektů. Například garáže dokáží přinášet roční výnos okolo 10 %, ovšem díky nízké ceně nájmů o tento segment není takový zájem. Garáže mohou být dobrým startem pro všechny rekreační začínající investory do nemovitostí!

Byty a další nemovitosti v Praze jsou dle odhadů o 10-20 % předražené. Vše šroubuje současná poptávka po bytech. Cena za metr čtverečný v Praze u metra stojí zhruba v rozmezí 80 000 Kč až 100 000 Kč za metr. V centru je cena ještě minimálně o třetinu vyšší. Někteří odborníci ale na druhou stranu ještě dále straší. Ceny bytů dle jejich odhadů v Praze za 10 zdvojnásobí svoji hodnotu. Praha je absolutním centrem České republiky a bude se do ní stahovat stále více kvalifikované nejen tuzemské pracovní síly. Praha tak může napodobit s růstem cen nemovitostí Paříž nebo Berlín.

Investice do zlata a stříbra

Investice do zlata či stříbra je dobrá vzhledem ke stabilitě a obvykle také velmi rychlé likviditě zlata. Když budeme přemýšlet o investování z opravdu dlouhodobého hlediska, tak zlato mělo svojí cenu ve všech etapách dějin. Nejvíce se pak projevila cena zlata a jeho stabilita v dobách ekonomických recesí.

Zlato je strategickou komoditou, která má i v dnešní digitální době své místo. Dnes různé investiční společnosti nabízejí investování do zlata, stříbra a jiných vzácných kovů pomocí aplikací či jednoduchých systémů. Rozhodnete se, že chcete investovat do zlata 2000 Kč měsíčně a už jen posíláte peníze jako při klasickém stavebním spoření. U některých společností si koupíte vzácné kovy fyzicky, ale častěji se setkáte s investováním do zlata, na které si fyzicky niky nesáhnete.

Investice do akcií a cenných papírů

Investice do akcií a cenných papírů jsou velmi často skloňovány. Díky moderním technologiím můžeme do akcií investovat online z pohodlí domova i poměrně malé částky. Kdo má ale čas a náladu sledovat kurzy akcií jednotlivých firem?

Investování do akcií nese vysokou zodpovědnost za možné výnosy ale především ztráty. Vyšší míra rizika je u akcií veřejně velmi často skloňována. Prostě nestačí přijít a někam vložit peníze. O peníze můžete velmi snadno přijít a to Vás ani nikdo neokrade. 

Výhodou investování do akcií je vysoká likvidita vkladů, poměrně nízké poplatky a velké lákadlo pohádkového zhodnocení peněz. Investování do akcií můžeme brát v dlouhodobém či krátkodobém hledisku. Když někdo investuje do akcií v krátkodobém hledisku, tak by měl jasně vědět, co dělá. Tito lidé by měli sledovat vývoj akcií na každodenní bázi.

Movitější jedinci mohou zvolit správu majetku makléřem, který by se měl na akciovém trhu pohybovat jako ryba ve vodě. Výnosy mohou být lepší, ovšem makléř a společnost, kde pracuje část vydělaných peněz spotřebují.

Investice do Bitcoinu

Investice do Bitcoinu je lákavá především pro mladší generaci, která si ve svých skupinách sdílí mladé milionáře, kteří si koupili několik Bitcoinů a neuvěřitelně zbohatli. Koupili si totiž Bitcoin v době, kdy byl kurz neuvěřitelně nízký a nikoho tento fenomén ještě nezajímal. Investice do Bitcoinů se stala doménou mladších lidí pracujících v IT či marketingu, kteří chtějí investovat jinam než jejich otcové. Láká je především technologie a systém Bitconu a kryptoměn obecně. Investice do Bitcoinu je velmi turbulentní, jak ukázal nedávný strmý růst i pád.

Cena Bitcoinu se zvýšila téměř o 4000 procent

Bitcoin a jeho strmý růst ukázal jistou bublinu. Cena jednoduše byla vyšroubovaná a čekalo se na pád (podobně jako hypoteční bublina či dot-com bublina. Blockchain a kryptoměny mají jasnou budoucnost, ovšem u Bitcoinu se stalo, že začala cena růst rychleji než “skutečná” hodnota. Pokud máte vyřešené riziko spojené s Bitcoinem, tak do něm můžete poměrně jednoduše investovat. Zajímavým způsobem je investice skrze běžný účet Expobank a její účet NEO. V tomto účtu si lze jednoduše odkládat finance a investovat do Bitcoinu pravidelně i jednorázově. Možností je dnes mnoho a na internetu najdete lepší i horší platformy pro obchodování a investování do nejpopulárnější kryptoměny Bitcoin.

 

Investice do kryptoměn

Mimo Bitcoinu je stále častěji slyšet také o Litecoinu (LTC), Ethereum (ETH) a dalších. Všichni si dnes pokládají otázku, do které kryptoměny bude nejlepší investovat v roce 2020. Technologie blockchainu se ukázala jako prověřená a nyní jí začínají používat také korporace.

Důležité je vybrat si také kvalitní CFD broker, který umožňuje jednoduše a výhodně s kryptoměnami obchodovat. Obecně je velmi doporučována platforma eToro, která je u ČNB registrována již od roku 2010. Dále jsou v České republice oblíbené brokery 500plus a XTB.

Investice do startupů a firem

Pro náročnější investory s vyšším kapitálem je zde investování do nadějných startupů. Logika je vždy podobná. Investor pomůže rozjet začínající ztrátové podnikání firmy a firma naopak následně odvádí investorům procenta ze zisku nebo jim poskytuje jiné benefity.

Startup je někdy poměrně naivním nápadem či studentským projektem, který je jen těžko možné financovat v začátcích z vlastních zdrojů. V současnosti je nejvíce nových startupů spojená s internetem a moderními technologiemi. Startupy mají jen malé šance získat peníze na rozjezd z bank, tak poptávají investory, kteří věří v úspěch projektu a jsou ochotni do něj investovat.

Startup je někdy poměrně naivním nápadem či studentským projektem, který je jen těžko možné financovat v začátcích z vlastních zdrojů. V současnosti je nejvíce nových startupů spojená s internetem a moderními technologiemi. Startupy mají jen malé šance získat peníze na rozjezd z bank, tak poptávají investory, kteří věří v úspěch projektu a jsou ochotni do něj investovat. Cílem většiny investorů je násobné zhodnocení jejich podílu v začínající firmě a někdy i případný exit.

Investice do p2p půjček

Určitě jste již slyšeli slogan Zonky: "Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem." V posledních deseti letech se celosvětově velmi rozmohl koncept takzvaných p2p půjček, kde máme tři hráče/strany. Na jedné straně investoři dávají své peníze do platformy, která je propojí s koncovými uživateli, kteří chtějí spotřebitelský úvěr.

Tento obchod by měl být výhodný pro všechny, jelikož investorům se zhodnotí peníze mnohem lépe než v bance. Na druhé straně klienti žádající o půjčku zaplatí méně než v bance. Platforma si pak vezme nepatrnou provizi. V České republice jste mohli slyšet o p2p půjčkách nejčastěji ve spojení se Zonky, kde je možné zainvestovat do půjček. Zkušenější investoři ovšem sáhnou spíše po největší platformě v Evropě, kterou je Mintos. Zde si můžete na Mintos přečíst recenzi a doporučení. Průměrný výnos pro investory se ročně pohybuje okolo 11 %, což je výrazně lepší než konzervativní spořící účty a podobné produkty. Investice do p2p půjček ovšem nelze brát jako investici bez rizika, i když jsou zde určité garance.

Investice do podílových fondů

Podílové fondy se skládají z portfólia finančních aktivit, což mohou být akcie i dluhopisy. Investor si tak koupí podílové listy o libovolném obsahu a následně dostává zprávy, jak se podílovým fondům daří. Důvěryhodné fondy mají často svého manažera, který nese velké břímě hodnocení fondu.

Investoři si často vybírají fondy především podle typu či výkonu. Výkon fondu je úplně hlavní veličinou, která ukazuje jak stoupá či klesá hodnota fondu i jednotlivých podílových listů. Dále se často řeší při výběru podílových fondů stupeň rizika či délka investice. U podílových fondů se můžeme setkat s rizikovými i velmi konzervativními.

Investice do dluhopisů

Firmy, společnosti i stát vydává dluhopisy. Investicí do dluhopisů znamená, že nakoupíte za určitých podmínek tento druh cenných papírů. Většinou má investor nárok na pravidelné vyplácení kupónů, což znamená, že například dostane ročně 1,5 % z celkové zainvestované částky. Když dluhopisy vyprší, tak by měl investor obdržet plnou výši zainvestované částky.

Dluhopisy mají téměř vždy dobu splatnosti, kdy by se investorovy měl vrátit celý zainvestovaný obnos. Investice do dluhopisů je běžně na dobu 3-10 let s jasnou nominální hodnotou, kterou investor vkládá a měl by tuto hodnotu po uplynutí doby také obdržet nazpět. Investice v kupónu znamená vyplácení částky která je jasně sjednaná (jedná se vlastně o úrok). Tento úrok se vyplácí pravidelně ročně, po 6 nebo 3 měsících. 

Investice do dluhopisů je považovaná za velmi konzervativní a s téměř jasnou jistotou návratnosti. Od toho se také odráží výnos této investice, který se často pohybuje na úrovni inflace. Nominální hodnota vydávaných dluhopisů se často pohybuje od 10 000 Kč do 100 000 Kč. 

Vlastník může své dluhopisy kdykoliv prodat a ty může získat nový majitel ideálně skrze nějakého prověřeného brokera.

Mnoho firem potřebuje peníze na expanzi. Jelikož nechtějí přizvat žádné externí investory, které by je mohli omezovat, tak volí cestu dluhopisů. Vy jako malý investor, tak můžete investovat do toho, čemu věříte. Baví Vás saunování a věříte v rozvoj? Tak investujte do Saunie. Pokud Vás oslovilo veganské indické jídlo, tak můžete zkusit Dhabu.

Investice do rozvoje vzdělání

Většina lidí si pod investicí představí akcie či nemovitosti, ovšem také vzdělání je investicí. Pokud chcete být v pracovním životě úspěšní, tak je třeba být kvalifikovaný. Škola je všeobecně nejznámější formou vzdělání, ovšem v dnešním rychlém a digitálním světě škola často nedokáže připravit žáky na požadavky pracovního trhu. Ideální je se již od mládí zajímat o něco, co by se následně mohlo stát také zaměstnáním či podnikáním. Nejlepší kvalifikací je totiž zkušenost.

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ - Mark Twain

Škola učí lidi často mnoho nesmyslů a zbytečností, které v jejich budoucím povolání nevyužijí. Na jednu stranu si zvyšují všeobecný přehled, ale na stranu druhou se nespecializují. V dnešním světě je dobrou investicí, pokud zvyšujete svoji kvalifikace a vzdělání v daném oboru. Stagnující jedinci nemají šanci na úspěch. Uspějí pouze zvídavý a učenlivý.

Investice na spořícím účtu

Pokud teprve čekáte na tu pravou investici, tak je dobré, držet si peníze na spořícím účtu. V současnosti nabízí ty nejlepší spořící účty úročení okolo 2 %, což samozřejmě není žádnou investicí, ovšem alespoň si peníze drží svoji hodnotu. U mnohých bank si také můžete zřídit termínované vklady, které mohou mít úročení ještě o něco lepší.

Jak již v tomto článku zmiňováno, tak některé banky poskytují slušné úroky také na běžných účtech. Spořící účty mají ještě jeden úkol. Primárně slouží k tomu, aby na ně pravidelně odkládali lidé peníze z výplaty. Po určité době se účet vybere a koupí se nějaká větší věc jako je auto nebo základ pro hypotéku.

Termínované vklady

Termínovaný vklad je vlastně druhem spořícího účtu, kde je garantované zúročení vkladu. Charakteristikou termínovaných vkladů je doba jejich sjednání. Klient si například sjedná termínovaný vklad na 5 let, a pokud nebude chtít peníze předčasně vybrat, tak ví, kolik přesně za pět let dostane z tohoto termínovaného vkladu. U termínovaných vkladu je doba a výnos znám předem. Na termínovaný vklad klient v průběhu nevkládá ani nevybírá peníze. Díky tomuto nastavení mají termínované vklady lepší úročení než klasické spořící účty. V současnosti nabízí nejvyšší úroky Banka CREDITAS a J&T BANKA.

Investice do starožitností

Některé věci v čase svoji hodnotu ztrácí, jiné ji naopak nabírají. Ideální je investovat do věcí, kterým dobře rozumíte a pohybujete se v nich, takže když rozumíte nábytku, tak investujte do starého nábytku. Lukrativní mohou být také určité kusy automobilů, mincí či šperky.

Investice do umění

Umění a specificky obrazy jsou velice zajímavou investiční příležitostí, která je ovšem vhodná pouze pro úzkou skupinu lidí. Trh s uměním se poměrně dynamicky vyvíjí a je potřeba dokonale znát trendy trhu. Mnoho movitých lidí investuje do drahých obrazů bez hlubších znalostí a to je pak jako se vším sázka 50:50. Investice do umění je vhodná pro znalce oboru a opravdu dobrý úsudek mohou mít jen lidé, kteří se v oboru pohybují již dlouhá léta.

Investice do sběratelských mincí

Sběratelské mince jsou oblíbeným investičním tipem, jelikož jejich nominální hodnota bývá podložená centrální bankou dané země. K investici jsou vhodné především mince vydané centrálními bankami a ideálně také v co nejmenším nákladu. Ostatní mince či medaile mají velice složitě vyčíslitelnou hodnotu a je pravděpodobné, že v čase tyto mince nebudou navyšovat svoji hodnotu. Pokud se Vám podaří chytit dobré sběratelské mince, tak by zhodnocení peněz mělo hravě přeskočit například investici do zlata a jiných drahých kovů.

Investice do obsahu nebo webu

Líbí se Vám některé webové platformy nebo chcete mít vlastní obsahový web. Nebo dokonce provozujete podnikání, které má potenciál získávat zákazníky z internetu? Mnoho služeb a produktů se na internetu propagují velmi opatrně či špatně. Investice do prodejního a kvalitního webu může firmu vystřelit o patro výše.

Zkuste investovat do obsahu, který Vám může přinášet pasivní příjem a být dlouhodobým zdrojem hodnoty. Blog je extrémně silným nástrojem propagace. V současné době blogy mírně zastínila videa a moderní podcasty, které mají vyšší dosah, ale v poměru cena/výkon za blogem stále pokulhávají. Pravidlo zní: Když máš výborný blog, tak můžeš začít dělat podcast.

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz