Domů » Co mohou obchodníci převzít od hráčů pokeru?

Co mohou obchodníci převzít od hráčů pokeru?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
Poker schopnosti

Kdo by netoužil, aby měl ve svém životě úspěch? Kdo by si nepřál, aby se mu splnila přání v partnerství nebo podnikání? Strategie, která je disciplínou sama o sobě, nám v tom může pomoci. Každý z nás rozehrává různé druhy strategií, někdy cíleně, někdy podvědomě.

Asi vás nepřekvapí, že je slovo strategie odvozené z řeckých slov. Ty v kombinaci znamenají armáda a vedení či pohyb. Strategie je tedy akce, kterou podnikáme, abychom dosahovali jednoho a někdy i vícero cílů najednou. Ty si logicky stanovujeme do budoucnosti, snažíme se tedy o strategické plánování.

Strategie při obchodu i pokeru

Ať už plánujeme jakoukoli strategii, vycházíme z několika určitých prvků, může to být od situace na trhu, klientů, zaměstnanců, přes dodavatele po rozpočty. Za jisté situace může jedna strategie bezvadně fungovat, ale za jiných okolností může naprosto stejná strategie totálně propadnout. A to je vlastně naprosto logické, protože pokud neumíte věštit ze skleněné koule, pak těžko bezchybně předpovíte budoucnost.

Podnikatelé se musí denně vypořádávat s nepředvídatelnými událostmi. Nicméně vhodná strategie, která se vypracovává s ohledem na chování trhu, zákazníků a konkurence pomáhá předcházet negativním následkům náhlých změn či výkyvů z normálu.

Cílem je tedy maximalizovat silné stránky jedince, organizace či firmy a minimalizovat naopak ty, které má konkurence. Pomůže nám to překlenout most mezi tím, kde se aktuálně nacházíme a kde vlastně být chceme, kam se toužíme dopracovat.

Poker a byznys

Strategie je strategie, a protože známe mnoho úspěšných podnikatelů, kteří hrají velice strategickou karetní hru poker, nabízí se otázky, jestli existují nějaké podobnosti mezi úspěšným byznysem a hraním pokeru.

Mezi známé byznysmeny, jenž hrají poker, patří například Guy Laliberé – zakladatel světoznámého cirkusu Cirque Du Solei, podnikatel v oblasti internetu a technologií – Chris Bigler, David Sack – zakladatel společnosti Yammer, Jason Calacanis – zakladatel Inside.com, Dave Goldber – výkonný ředitel SurveMonkey, Sky Dayton – zakladatel Earthlink… a tenhle výčet by mohl pokračovat ještě hodně a hodně dlouho. Jsou to veleúspěšní podnikatelé, kterým se daří i v pokeru. Třeba si z něj něco převzali i do svého obchodního podnikání.

Poker je některými mylně považován za hru čisté náhody. Pokud jste už do pravidel pokeru aspoň trochu pronikli, dobře víte, že kromě různých matematických kombinací musíte obstát také v oblasti psychologie a strategie. Z následujících nejlepších strategií při hraní pokeru se může poučit nejeden podnikatel a převést je do svého obchodního snažení.

Peněžní toky

První na řadě by mohla být správa peněžních toků. Poker je báječná průprava na správu peněz, stejně jako se vám nedaří spravovat žetony při hře, tak přijdete o většinu nebo o všechno. Jde vám o rychlé zbohatnutí nebo dlouhodobé zisky? Tohle je otázka, kterou by si měl každý byznysmen hned na počátku položit. 

Poker učí hráče, jak si zachovat chladnou hlavu, udržet si tak zvaný „poker face“a nepouštět se do neuvážených rozhodnutí. A právě udržení emocí pod kontrolou je nezbytnou součástí úspěšného plánu, kterého je třeba se držet.

Na to krásně navazuje taktika a důvěra v její úspěch. Hraní pokeru není rozhodně o vydělávání rychlých peněz. Vyžaduje to trpělivost a sebeovládání, a to přesně stojí za úspěchem nejlepších poker hráčů na světě. Ani úspěšný podnikatel se přece nemůže spoléhat jenom na nápady nebo kouzlo osobnosti.

Stejně jako v pokeru je nutné porozumět matematice, celkovému konceptu a samozřejmě nabízenému či kupovanému produktu. Je klíčové udělat si svůj vlastní průzkum, najít správnou cestu a vytrvale se držet taktického plánu.

Stejně jako v každém obchodování a podnikání taky v pokeru se podstupují rizika. Jistě, předpověď je jenom předpověď, i když založená na zkušenostech a pravděpodobnosti, ale je zásadní podstupovat pouze správná rizika a zbytečně neskákat do neznámých vod. 

Každý obchodník či finanční poradce se tedy může poučit od profesionálních hráčů pokeru, kteří si jsou více než dobře vědomi, že vztah mezi rizikem a odměnou neboli ziskem, je klíčovým a zásadním faktorem, jenž ovlivňuje šance na úspěch.

Již zmíněná vytrvalost a houževnatost se vyplácí v každé životní rovině a odvětví. Hodí se nahlížet na věci z dlouhodobého hlediska, hrát svoje karty korektně. Stejně jako poker, může být i podnikání zábavné, ale nejedná se o sólovou hru.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz