Domů » Co si představit pod business casual dress code?

Co si představit pod business casual dress code?

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Business casual dress code styl

Svět módy může být pro někoho, kdo se o něj výrazněji nezajímá, opravdová džungle, ve které se nelze vyznat. Tolik názvů a stylů byste hledali jen v málokterém odvětví. Pro podnikatele, businessmany, obchodní zástupce nebo bankéře (ale také ženy v těchto pozicích) se nejvíce hodí nosit business casual dress code. Jenže co si pod tímto pojmem představit?

Kde se hodí zvolit business casual dress code?

V České republice jsme k módě celkem benevolentní a uvolnění. V jiných zemích se dress cody dodržují opravdu striktně a přijít na večírek nebo schůzku v nevhodném oblečení vás může stát reputaci. I u nás se však hodí dodržovat základní pravidla a nezpůsobit si tak zbytečné faux pas.

Na obchodní schůzky, pohovory ve firmách nebo větší porady v korporátu se vždy hodí dodržet firemní dress code. Na obchodním jednání máte jediný cíl – uzavřít obchod. A věřte, že váš kolega na druhé straně stolu na sobě nebude mít triko na fotbal a kraťasy. Nedostávejte sami sebe už na začátku do znevýhodněné pozice jen kvůli oblečení.

Ve stylu business casual se nemusíte obtěžovat s kravatou.

Pokud nevíte, jaké jsou ve firmě pravidla oblékání a jak přísně se dodržují, vsaďte na klasické obchodní oblečení. Pro muže to znamená šedý nebo tmavě modrý oblek (černý vynechejte, později si vysvětlíme proč), polobotky a kravata. Pro ženy pak doporučujeme jednobarevný kostýmek se sukní nebo kalhotami a košili nebo halenku.

V případě, že firmu už trochu znáte a víte, že v oblékání není tolik striktní (což je trend dnešních firem a tak je to ve většině případů) můžete zvolit uvolněnější, avšak přesto stále elegantní business casual dress code.

Business casual dress code má svá pravidla

Tento styl oblékání nabízí uvolněnější možnosti, kde nejsou nutně potřeba obleky šité na míru a škrtící kravaty po celý den. Dokonce i vaše nohy si trochu odpočinou, což ocení především ženy, jelikož vysoké podpatky a lodičky nejsou vyžadovány. Přesto business casual stále působí velmi elegantně a každý hned pozná, že jste si nevyrazili na zahradu.

Business casual
Business casual se hodí pro manažery a obchodníky.

Business casual pro muže

Muži si v tomto stylu mohou obléci klasické kalhoty (chinos) v kombinaci s neformálním volnočasovým sakem. Typické pro takové sako jsou loketní nášivky. Kravata není nutná a košili si dokonce můžete nechat mírně rozepnutou. Zvolit také můžete  sportovní saka, polo trika a košile.

Zdá se, že je téměř vše dovoleno, ale nenechte se mýlit. Stále platí, že by pásek měl barevně ladit s botami a ponožky s kalhotami. Jako doplněk můžete volit pěkné hodinky a decentní detaily v podobě manžetových knoflíčků.

A jak je to s barvami? Černá saka se více hodí na pohřby nebo luxusní večírky. Obecně se tmavé barvy doporučují až po šesté hodině večerní. Přes den volte světlejší barvy jako je šedá, hnědá, modrá apod.

Business casual pro ženy

Ženy to mají s oblékáním podle business casual stylu mírně jednodušší. Vhodné jsou úzké sukně ke kolenům, kalhoty rovného střihu, halenky a košile. Přes ně můžete ještě přehodit svetřík nebo pěkné sako. Pozor si dávejte na příliš krátké sukně a hluboké výstřihy.

S doplňky to nepřehánějte, několik jemných šperků bohatě stačí. To stejné platí i pro použití parfému, opět se řiďte heslem “méně je více“. Oblak vůně linoucí se za ženou působí neprofesionálně a vulgárně.

V barevných kombinacích máte opět volnější ruce než muži, ale pestrobarevné kombinace také nejsou na místě. Zvolte ležérní odstíny barev jako je bílá, tmavě modrá, šedá, hnědá, béžová a doplňte je jemným odstínem některé z veselejších barev. Lodičky nejsou nutně vyžadovány, ale k některým typům kalhot se vyloženě hodí. Obout se však můžete i do oblíbených oxfordek nebo dokonce elegantních kožených tenisek.

Čtěte také: Smart casual je stále oblíbenější.

I ženám saka neskutečně sluší.

Jedna rada pro všechny

Najdeme jednu radu, která je vhodná pro jakýkoliv styl, ale pro business casual dress code platí snad dvojnásob. Ve svém oblečení se vždy musíte cítit sebevědomě a pohodlně.  Business casual je sice volnější styl, ale zpravidla v něm vyrážíte na různá jednání (možná vyjednávání) a důležité schůzky. Při takových příležitostech je nutné cítit se dobře a posilovat své sebevědomí i tím, co máme zrovna na sobě. Není nic horšího než ošívat se celou schůzku kvůli nevhodně zvoleným šatům.

Oblečení vám také musí dobře sedět velikostně. Nikdo si nechce celý den popotahovat sukni dolů, protože má tendenci vylézat výš a nebo naopak vytahovat nahoru padající kalhoty.

Tip: Pamatujete, že krásný, ale nepadnoucí oblek je stále špatný oblek.

Jak se obléknout na večírek?

Obdrželi jste pozvánku na večírek? Často se to stává především v období vánočních večírků, kdy vám takových pozvánek může dorazit i několik. V tomto případě velmi záleží na tom, kde se večírek bude konat.

Můžete celý rok chodit ve firmě v klasickém obchodním oblečení, ale večírek na konci roku se může nést v úplně uvolněném duchu. A také naopak. Není tedy ostudou raději se doptat, jaký dress code bude na večírku vyžadován. Větší ostudou je dorazit na večírek do pivnice v koktejlkách a na formální párty v džínách.

Velmi často se také stává, že je na večírek zván i váš partner či partnerka. Nemusíte striktně ladit se svým doprovodem. Bohatě postačí detail jako je kravata nebo kapesník v barvě šatů partnerky. Pokud však chcete ladit o něco více raději zvolte stejnou barvu košile než celého saka, a nebo dokonce obleku – působí to příliš násilně.

Důležitá není značka, ale kvalita košile.

Jaký je váš oblíbený dress code?

Jaký je váš oblíbený dress code? Preferujete raději business casual, business formal, smart casual nebo úplně jiný styl oblékání? Vyznat se mezi všemi styly oblékání nemusí být nejlehčí úkol. Vždy však platí, že pokud si nejste jistí, můžete se inspirovat u odborníků – módních poradců a návrhářů.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz