Domů » Podnikání vs. zaměstnání: Jaké jsou rozdíly a výhody?

Podnikání vs. zaměstnání: Jaké jsou rozdíly a výhody?

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
podnikání vs. zaměstnání

Podnikání vs. zaměstnání? Co je lepší? Kde si více odpočinete a co vás bude více bavit? Každé má své výhody a je jen pouze na vás, čemu dáváte přednost. Jestli jste typ, který má radši jistoty a klid, pak zůstaňte raději zaměstnán. Dáváte-li ale přednost trochu dobrodružství a jste rádi v pozoru, hlavně když vás to baví, pak je podnikání přesně pro vás.

Podnikání vs. zaměstnání: Co vlastně znamená podnikat

Podnikání je taková činnost, která je vymezená zákonem, provozovaná samostatně, na vlastní zodpovědnost a za účelem dosažení zisku. Podle § 420 občanského zákoníku „Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.

Každý si alespoň jednou přál mít vlastní firmu. Většina lidí si, ale nakonec uvědomí pohodlí zaměstnání.

Podnikat můžete jako fyzická osoba nebo jako právnická osoba. Jako fyzická osoba lze podnikat na základě živnostenského listu a takové podnikání se pak dělí na hlavní a vedlejší činnost OSVČ. OSVČ je tzv. osoba samostatně výdělečně činná. Právnické osoby jsou pak akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným, komanditní společnosti a veřejně obchodní společnosti. Společnost vzniká zapsáním do obchodního rejstříku.

Tip: Chcete podnikat, ale ještě nevíte v jaké oblasti? Tak si přečtěte náš článek v čem podnikat a hlavně sledujte společenské trendy.

Výhody zaměstnání vs. podnikání

Kdo je zaměstnanec nebo co to znamená být zaměstnán není třeba blíže specifikovat. Co to ale obnáší? Je to lepší nebo horší než být podnikatel, vlastnit svou firmu a být svým pánem? A je to ve skutečnosti tak, že jsme pány svého času pokud podnikáme? Jaké jsou výhody toho být zaměstnaný? Pracovat podle toho, jak to někdo jiný potřebuje, omezovat se na pracovní dobu apod.?

Je mnoho lidí, a bohužel ta čísla rostou, kteří nejsou šťastní ve svém zaměstnání. Vadí jim hodně věcí a pořád uvažují buď nad změnou práce a nebo nad tím, že by si založili vlastní firmu a v ní se stali svými pány. Jenže mnoho z nich se zasekne na tom, že když nad tím opravdu pořádně přemýšlí, dojdou závěru, že je jim líp tam, kde jsou. Pokud také právě váháte, možná byste měli zkusit sepsat všechna “pro a proti”. Zkuste začít výhodami zaměstnání.

1. Jistota

Říká se, že zaměstnání je tzv. jistota. Pokud nepadá ekonomika a firmě, ve které pracujete se daří, pak máte tak trochu jistotu, že svou práci budete mít i zítra, a že příští měsíc opět dostanete svůj plat. Samozřejmě že nikdy není nic jisté, ale oproti podnikání, kde se musíte spoléhat sám na sebe, je práce skutečně jistější. A pokud vás přeci jen vyhodí, pak nějakou tu práci najdete téměř vždycky.

S podnikáním většina lidí začíná jako OSVČ neboli živnostník, který ručí celým svým majetkem. V případě, že se Vám v podnikání nebude dařit a nebudete třeba zvládat splácet první půjčku, tak Vás podnikání může stát úplně vše. Každý, kdo chce začít podnikat, tak musí mít určitou úroveň finanční gramotnosti. V zaměstnání Vás tyto starosti na většině pozic minou. Budete řešit úplně jiné starosti.

2. Pravidelný plat

Počítáme-li práce, kde je stanovena fixní měsíční odměna, pak velkou výhodou zaměstnání je, že se můžete spolehnout na to, že každý měsíc dostanete svou slíbenou částku na pomyslné výplatní pásce. Opět neuvažujme o nejhorším možném případu, že váš zaměstnavatel zkrachuje. Každý měsíc vám na účtě “přistane” přesně to, s čím počítáte. Víte kolik budete mít a kolik tím pádem můžete utratit. Nemáte nejistotu, že nepřijdou zákazníci a vám kvůli tomu nezbyde na jídlo.

3. Pohodlí

Být zaměstnán je, svým způsobem, pohodlné. Nemusíte shánět zákazníky, nemusíte nikde běhat s žádostmi a dokumenty, máte svou práci a když se zrovna dnes nestihne, no tak ji uděláte zítra (většinou). Každý den víte, že budete mít svou práci a když zrovna nebude, tak vám to nevadí, protože vy dostanete plat i tak. Neřešíte kde budete pracovat, kdo vám uklidí kancelář, nebo kdo objedná došlý toaletní papír. Vše máte k dispozici.

Být OSVČ nebo zaměstnanec
Být OSVČ nebo zaměstnanec?

4. Pracovní doba

Možná se to tak na první pohled nezdá, ale pracovní doba je jistou výhodou. Je totiž nějak stanovená, je předem daná a vy, když uděláte svou práci a splníte svou pracovní dobu, tak “za sebou zavřete dveře” a jdete domů. Správně už doma neberete telefony a nic neřešíte. Necháte svou práci v kanceláři, v dílně apod., a jdete domů s čistou hlavou. Nemusíte doma zvedat telefony, protože na tom nezávisí vaše existence, nemusíte už řešit starosti o zakázky, zítra tam opět budou.

5. Nemocenská

Ano, i toto je výhoda. Pokud jste zaměstnán, pak vám zaměstnavatel a posléze stát hradí tzv. marodné. Nemusíte s chřipkou a čtyřicítkou teplotou chodit do práce, protože byste přišli o “kšeft”. Prostě se v práci omluvíte, zajdete k lékaři, necháte si vystavit nemocenskou a jdete si lehnout do postele, dokud zase nejste fit. Tohle si podnikatelé většinou nemohou dovolit. Nikdo jim takovou pauzu nehradí.

6. Dovolená

Pokud si jako zaměstnanec chcete vzít dovolenou, většinou s tím není problém. Máte ji sice určený počet na rok, ale podnikatelé většinou nemají šanci ani na ty dva týdny. U většiny služeb bývá nejvíce práce právě přes léto a tak si velká část podnikatelů nemůže dovolit firmu opustit. Navíc vaši dovolenou vám zaměstnavatel zase zaplatí, ale podnikatelům takové volno nikdo nehradí.

7. Dostupnost zaměstnání

Většinou platí, že nějakou tu práci si najdete vždycky. Když vás vyhodí a vy najednou hledáte řešení své situace, na trhu je často mnoho nabídek, které se dají využít případně i dočasně. Oproti tomu podnikatelé, když zkrachují, nový směr podnikání nebo rozjet svůj podnik zcela znova od nuly, není jen tak. Většinou už se to nepodaří a pokud ano, tak to trvá dlouho a je to psychicky i finančně velmi náročné.

Výhody OSVČ, resp. podnikajících vs. zaměstnání

Osoby samostatně výdělečně činné mají také své výhody. Nic není jednostranné. Jako OSVČ máte sice více starostí a zodpovědnosti, nicméně je to na vás, jak to uděláte. Záleží opět na tom, jaké podnikání si vyberete a v jaké míře ho provozujete. Jsou malé podniky a jsou velké podniky. Každému vyhovuje něco jiného a každý vidí své hodnoty v něčem jiném. Pro někoho je důležitější finanční stránka, pro jiného čas. Jaké jsou tedy výhody OSVČ?

1. Peníze

Většina OSVČ si jako samostatný podnikatel vede lépe než v práci, ve které byl zaměstnán. Díky tomu, že si může uzpůsobit objem práce a zakázek, tak může zvýšit svůj příjem. Také není závislý na tom, zda mu šéf přidá nebo ne. Závisí sice na množství práce, ale výši svého příjmu určuje sám. Má více prostoru ke zvýšení své odměny. Pokud jeho nabídka není dostačující, má mnoho cest, jak se přiblížit potřebám zákazníka a tím si polepšit.

2. Flexibilita

Některé činnosti OSVČ jsou takového rázu, že si je podnikatel může uzpůsobit svým potřebám. Pokud potřebuje jít k lékaři, nemusí se potupně dovolovat nadřízeného, pouze přesměruje svou práci. Nemusí řešit, zda si může vzít dovolenou až kolega bude volný, opět se může uzpůsobit své práci, pokud mu to charakter práce dovoluje. Pokud nechce být v práci 8 hodin, bude tam 3 hodiny. Samozřejmě se od toho pak odvíjí jeho výsledky, ale v tomto směru má jistou flexibilitu.

3. Smysl práce

Mnoho lidí odchází ze zaměstnání, protože je nenaplňují. Jako OSVČ si tak většina lidí plní své sny nebo představy o tom, jak chtějí pracovat nebo žít. Hodně malých podnikatelů se živí tím, co je ve skutečnosti opravdu baví. Nehledí na to, co jim kdo řekne, že mají dělat a dělají prostě to, co mají rádi. V zaměstnání nemáte volbu. Jako podnikatel rozhodujete o své náplni práce každý den. Motivace ráno vstát a pracovat je daleko větší a mnoho podnikatelů by bez práce nemohlo existovat. Je to totiž jejich hnací motor.

To mluvíme ovšem o ideální formě podnikání, kdy si jedinec plní své sny a i po finanční stránce se mu daří. Na druhé straně nemůžeme opomenout i méně šťastné scénáře, kdy je podnikatel zahlcen administrativou, problémy a je ve stresu. Takovým lidem se pak může proměnit jejich záliba v jejich noční můru.

4. Prostředí

Když podnikáte na sebe, máte tak jedinečnou možnost vytvářet své vlastní prostředí. Chcete růžové zdi, máte růžové zdi, chcete v práci pořádat oslavy, dle vašeho gusta, pak to tak učiníte. V tomto ohledu se nemusíte nikoho dovolat, zda si tam můžete pustit rádio nebo číst knížku, když máte právě pauzu. Můžete tam mít tolik květin a fotek, kolik se vám zlíbí. To, že vám někdo řekne, že to je přehnané vám může být už úplně jedno.

5. Být svým pánem

Říká se, že tohle je sporné. Spousta lidí začne s podnikáním, protože se chtějí stát svými vlastními pány. Je pravda, že se pak musí v mnoha věcech ohlížet na potřeby klientů a zákazníků, svůj čas také podřizují svému podnikání, většinou jím stráví mnohem více, než když byli zaměstnáni. Ovšem na druhé straně každé takové časové rozhodnutí je pouze na nich. Pokud jsou ochotni mít méně zakázek a nevydělávat třeba tolik peněz, pak si čas uzpůsobí tak, jak jim to vyhovuje. Na druhé straně má většina podnikatelů mnohem méně dovolené než běžný zaměstnanec.

Podnikání vs. zaměstnání

Jak to tedy je? Co je lepší? To záleží na každém z nás. Podle toho jaké jsou naše priority a hodnoty, stejně tak, jako je to se vším. Vždy, když se v životě rozhodujeme, kterou cestou se vydat, musíme zvážit jaké jsou naše priority. Pokud je naše volba v souladu s nimi, pak každá taková volba je správná. Pokud váháme a hledíme spíše na to, jak to mají ostatní a jestli oni říkají, že je to dobré, může se stát, že s takovým rozhodnutím “daleko nedojdeme”.

Jak to tedy je, podnikání vs. zaměstnání? Podívejme se na vybrané aspekty:

  • V práci musím plnit pracovní dobu x jako podnikatel si ji určuji sám
  • V práci mám pravidelný měsíční plat x. jako podnikatel jsem závislí na množství práce, kterou odvedu
  • V práci mám nepříjemné kolegy x jako podnikatel nemusím řešit nepříjemné kolegy, ale možná nepříjemné zákazníky
  • V práci musím poslouchat nadřízeného x jako podnikatel jsem sám sobě nadřízeným a poslouchám jen sebe
  • V práci mohu marodit téměř bez starostí x jako podnikatel si nemohu nemoc “dovolit”
  • V práci mám 25 dní dovolené na rok x jako podnikatel mám tolik dovolené kolik chci nebo kolik dovolí má práce
  • V práci nemusím řešit jestli budu mít náplň práce x jako podnikatel neustále řešíte “aby byla práce”
práce nebo podnikání
Zaměstnání nebo podnikání?

Podnikání vs. zaměstnání? Podnikání je záživnější a pořád se mění, v zaměstnání se lépe vyspíte.

Toto je pouze několik aspektů, které je nutné zvážit, pokud se chcete stát podnikatelem, resp. OSVČ. Pokud si myslíte, že to bude jednoduché a budete mít tolik času, kolik chcete a hned vám to bude vydělávat, tak se to do toho raději nepouštějte. Podnikání může být osvobozující, ale je dobré vědět, že je to neustálá práce, kterou za vás nikdo neudělá. Je to zodpovědnost, starost, nervy a stres. Většina začátku chvíli trvá a také je nutné se často zadlužit. I s tím se musí počítat.

Podnikat nebo být zaměstnán?

V zaměstnání je občas nuda, kolegové co vám lezou na nervy, šéf co s ním nevycházíte. Musíte tam být 8 hodin, dovolené je jen 25 dní na rok a ještě sdílíte kancelář s několika otravnými lidmi. Na druhé straně nemusíte každý den řešit, zda bude práce, abyste dostali zaplaceno. Nemusíte zvedat telefon po těch 8 hodinách. Nemusíte trpět s úsměvem každého nepříjemného zákazníka, který na vás křičí, když to nedáte, tak nepřijdete o jediný příjem.

Při podnikání je to občas “divočina”. Nikdy nevíte, zda zítra bude dost zakázek a zákazníků. Musíte se neustále starat o vývoj trhu a shánět nové zdroje. Nesmíte usnout na vavřínech. Takový podnik je vlastně jako další dítě, o které se musíte neustále starat, jinak vás vypeče. Na druhé straně, pracujete stylem jaký vyhovuje vám, děláte to, co vás baví, co máte rádi. Strukturu, kvantitu a rychlost práce si určujete pouze vy sami.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz