Zatímco beletrie dokáže uchopit naši představivost díky příběhům o dobrodružství a romantice, literatura faktu nabízí zcela jiný druh obohacení. I přesto, že beletrie prokazatelně rozvíjí představivost, empatii a porozumění světu okolo nás, čtení literatury faktu toto nejen prohloubí. K tomu ještě rozšíří vaše znalosti a dokonce bude tak jakýmsi protipólem ke knihám beletristických žánrů. Skvělým tipem je také samozřejmě žánry střídat, pro nejširší možný záběr. Ať už chcete literaturu faktu přidat do vašeho letního seznamu, nebo jen obecně hledáte inspiraci – zde najdete pět velmi čtivých publikací.
Proč tedy číst literaturu faktu?
- rozšiřuje vaše obzory a vědomosti
- čtení o různých tématech zlepšuje kritické myšlení
- poskytuje praktické znalosti a dovednosti
- může vás inspirovat a motivovat
- aktuální znalosti
- součást celoživotního vzdělávání
Obsah článku
Kniha, kterou by si měl přečíst každý, koho máte rádi – Philippa Perry
Philippa Perry nabízí jedinečný pohled na vztahy mezi rodiči a dětmi, přičemž klade důraz na empatii, pochopení a komunikaci. Autorka, zároveň také zkušená psychoterapeutka, srozumitelně vysvětluje, jak mohou naše zkušenosti z dětství ovlivňovat naše chování v rámci rodičovství a jak se můžeme naučit vytvářet a udržovat zdravější a láskyplnější vztahy. Možná vám Perry pomůže odpovědět na vaše otázky ohledně rodiny a traumatu. Anebo vám pomůže vnitřně si potvrdit vaše pocity, poskytne vám jasný pohled na věc – a to citlivě. Díky praktickým radám a příkladům ze života tato kniha pomůže všem čtenářům lépe porozumět sobě i svým blízkým, což také vede k zlepšení vlastních vztahů. Určitě se nejedná o knihu pouze pro rodiče či nastávající rodiče, ale pro všechny, kdo si chtějí zlepšit mezilidské vztahy.
Pohodová produktivita – Ali Abdaal
Ali Abdaal, známý hlavně ze svého Youtube kanálu o produktivitě, knihu označuje za protipól populární hustle-culture a zastánců life hackingu. Nabízí nový přístup k efektivnímu využívání času a dosažení osobních a profesních cílů bez zbytečného stresu. Zabývá se hlavním tématem produktivity, ale pokrývá vše od změny myšlení až po stanovení cílů a mnoho dalšího. Není to jen kniha, je to cesta k nové definici úspěchu a štěstí v pracovním i osobním životě. Toto čtení bude svižné, plné praktických nápadů a taktik, jak zlepšit svůj výkon a zároveň se u toho cítit jako člověk a ne jako robot. Hlavním cílem je tedy nalezení vnitřního klidu a spokojenosti v každodenním životě.
Organizační porno – Aneta Martinek
Čtení o organizaci, času a plánování. I přesto, že zkušeným čtenářům seberozvojové literatury nepřinese nic extra nového, velmi dobře se čte a je to takové opakování toho, co najdeme v nejznámějších knihách tohoto žánru. Informace předává způsobem, který je pro čtenáře lehce přístupný: od abstraktních konceptů až po možnosti různých řešení a cest – podstatné je to, že různých možností je v knize zmíněno více, s pobídnutím, jak najít další kroky. Čtivá kniha o tématu, které není stokrát záživné – to se nepodaří jen tak někomu.
Tvůrčí akt – Rick Rubin
Tvůrčí akt je originálním průvodcem pro každého, kdo touží rozvíjet svou kreativitu a dosáhnout nejvyššího levelu ve svém oboru. Autor Rick Rubin, také legendární hudební producent a zakladatel Def Jam Recordings, sdílí své mnohaleté zkušenosti a postřehy o tom, jak najít a udržet kreativní inspiraci. Je to kniha o tom, že kreativita patří všem. Začíná varováním a také jakousi pozvánkou k novému způsobu bytí. Některé z tvůrčích mechanismů jsou známé a některé se zdají být přímo praštěné, jako třeba mlácení do polštáře po dobu pěti minut v kuse. Je to tak trochu self-help kniha, která ale do kategorie self-help vlastně nezapadá. Nenabídne vám detailní recept na štěstí, ale spíše soubor ingrediencí, které člověk může zkombinovat, aby dosáhl kreativity. Není to kniha, kterou si přečtete jednou, ale ke které se vrátíte, když budete mít tvůrčí blok. Rick Rubin tedy vytvořil průvodce pro umělce a tvůrce, ale také pro každého, kdo chce lépe porozumět svému vlastnímu potenciálu a schopnostem – je to kniha o tom, jak být – a čtení vás ještě k tomu bude nesmírně bavit.
Čtyři tisíce týdnů – Oliver Burkeman
Místo toho, aby Burkeman čtenářům nabízel laciné triky, jak zvládnout více činností za kratší dobu, je tato kniha založena na dvou důležitých, ale nepříjemných pravdách: Burkeman vychází z toho, že průměrný lidský život trvá přibližně čtyři tisíce týdnů, a zdůrazňuje, jak je důležité uvědomit si omezené množství času, který na světe máme. Jeho text nabízí zamyšlení nad tím, jak smysluplně využít svůj čas, jak přijímat naše hranice a jak se vyrovnat s nerealistickými očekáváními, která na sebe často klademe. Toto čtení bude osvobozující (i přesto že děsivé), protože vác dovede k tomu, abyste se koncentrovali na všechno, co je pro vás doopravdy důležité, a upustili od snahy zvládnout vše za co nejkratší dobu.