Domů » Daň z nabytí nemovitosti 2020: Konec a zrušení

Daň z nabytí nemovitosti 2020: Konec a zrušení

autor Anna Kolářová
0 komentářů
Daň za nabytí nemovitosti

Kromě koronavirové pandemie u nás i ve světě, se vláda České republiky snaží pokračovat ve své práci. Mimo jiné v navrhování a schvalování nových zákonů, případně v novelizaci zákonů stávajících. Již několik týdnů se diskutuje o tom, že by se zrušila daň z nabytí nemovitosti. Právě v těchto dnech má dojít k podání návrhu o zrušení dani z nabytí nemovitosti ministryní financí Alenou Schillerovou. A právě tímto tématem se dnes budeme zabývat.

Daň z nabytí nemovitosti

Před rokem 2014 se daň z nabytí nemovitých věcí jmenovala daň z převodu nemovitostí. Změna nastala díky vzniku nového zákona. Zákon č. 357/1992 Sb. byl zrušen a nahrazen zákonem č. 340/2013 Sb.. Avšak i zákon č. 340/2013 Sb. nezůstal tak, jak jej zákonodárci dali v platnost. Tento zákon byl v roce 2016 novelizován zákonem č.254/2016 Sb. Tato novelizace přinesla velkou změnu. Do této novelizace daň platil prodávající. Po této změně přešlo placení daně z nabytí nemovitosti na kupující.

Letos, tedy v roce 2020 má opět nastat změna, a to zcela zásadního významu. Ministryně financí Alena Schillerová chce daň z nabytí nemovitosti zcela zrušit. Důvodem zrušení této daně má být, dle Aleny Schillerové, ušetření peněženek kupujícím. Avšak toto ušetření je ošetřeno i z druhé strany. Paní ministryně chce zrušit nejen daň z nabytí nemovitostí, ale zároveň také možnost odečíst si úroky z hypotéky. Bude to tedy něco za něco.

Výpočet daně z nabytí nemovitosti

Pojďme se však zaměřit ještě na (dle současné legislativy) platnou verzi daně z nabytí nemovitosti. Výpočet této daně může být velmi jednoduchý. Základní výpočet může být proveden z kupní ceny, která byla uvedena v kupní smlouvě. Jedná se o 4 procenta z celkové kupní ceny. Například pokud nemovitost stála 2 000 000,- korun, daň z nabytí nemovitosti bude 80 000,- korun.

Je také možné využít kalkulačky na stránkách Generálního finančního ředitelství. Jedná se o kalkulačky Určení směrné hodnoty pro (zde si můžete vybrat pozemek, byt, nebytový prostor, garáž atd.). Po vyplnění tohoto formuláře, Vám kalkulačka zadá hodnotu daně z nabytí nemovitosti.

Poté už si jen zajdete na finanční úřad, kde můžete rovnou odevzdat vyplněný formulář s potřebnými přílohami a dokumenty na podatelně. Formulář si také můžete nechat zkontrolovat úředníky na finančním úřadě. Ti Vám pomohou opravit případné chyby ve Vámi vyplněném formuláři či přílohách. Po odevzdání formulářů, odešlete Vámi vypočtenou částku na účet finančního úřadu. Pokud by bylo nutné něco doplnit, anebo daň doplatit, finanční úřad se Vám ozve.

Daň z nabytí nemovitosti v roce 2020

Jak jsme napsali výše, paní ministryně Alena Schillerová podává návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Zároveň chce ale také zrušit úlevy týkající se úroků z hypoték. Pokud by tento návrh byl přijat, znamenalo by to zrušení daně z nabytí nemovitosti pro kupující, jejichž daň je splatná od 31.března 2020. Nově by daň z nabytí nemovitosti neplatili nový majitelé, kteří podali žádost o vklad na katastr v průběhu prosince 2019 a později.

Pro majitele novostaveb se prakticky nic nezmění. Daně z nabytí nemovitostí se jich již v minulosti netýkali. Nyní by však měli oproti majitelům, kteří nezakoupili/nepostavili novostavbu, výhodu v tom, že by si mohli i nadále odečítat úroky z hypotéky. Tato “výhoda” bude také platit i pro ty, kteří zaplatili daň z nabytí nemovitosti v roce minulém a dříve.

Ministryně Schillerová doposud probrala svůj návrh pouze se svými stranickými kolegy z hnutí ANO. Již první překážkou pro schválení jejího návrhu by mohli být její kolegové s koaliční ČSSD, kteří nesdílejí stejné nadšení pro zrušení daně, jako paní ministryně Schillerová. Podle koaliční ČSSD by vláda měla nyní řešit palčivější problémy, než-li je zrušení daně z nemovitých věcí. O zlevnění bydlení se již na podzim roku 2019 pokoušeli pražští radní a Česká národní banka.

Jaký je Váš názor na zrušení daně z nabytí nemovitosti a zároveň zrušení odpočtu úroků z hypoték? Je podle Vás nyní vhodná doba na to, aby se řešila taková rozhodnutí? Napište nám Vaše názory do komentářů.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz