Domů » TOP 10: Viděli jste nejlepší filmy o podnikání?

TOP 10: Viděli jste nejlepší filmy o podnikání?

autor Kristýna
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
top filmy o podnikání

Hledáte filmy o podnikání, které vypráví o trnitých životních cestách těch, jimž se podařilo splnit si sen i přes všechny překážky? Jestli ano, nechte se inspirovat naším výběrem TOP 10 filmy o podnikání, kterými vás povzbudíme na vaší vlastní dráhu za úspěchem. Možná již víte, v čem chcete podnikat, avšak hledáte ten správný impuls, který vám vlije čerstvou krev do žil.

Proč sledovat filmy o podnikání?

Jste podnikatelé či chcete začít s byznysem? Sledujete rádi filmy podle skutečných událostí? Potřebujete dodat inspiraci v nelehké době? Ztrácíte naději, že se vám někdy podaří prorazit?

Jestli jste si alespoň na jednu otázku odpověděli ano, podívejte se na filmy z našeho seznamu. Seznámíte se s příběhy známých vývojářů, slavných osobností, zkrátka těch, kteří prorazili a šli si za svým snem, ačkoliv by jiní na jejich místě rezignovali a usadili se v běžném nudném povolání. Zároveň poznáte i chyby a zádrhely, jimž se raději vyvarovat.

💡 Tip: Jestli dáváte přednost rozhovorům, přečtěte si hned dva s úspěšnými podnikatelkami Veronikou Starostovou a Michaelou Dudovou.

TOP 10 filmy o podnikání

Náš seznam filmů obsahuje jak životopisné snímky, tak i dokumenty. Pro lepší přehled jsme je chronologicky srovnali.

1/ Wall Street (1987)

Wall Street, celosvětové centrum finančnictví. Na jejím poli se objevuje mladý začátečník Bud Fox (Charlie Sheen), který poznává klady i zápory burzy. Ujme se ho ostřílený profík Gordon Gekk (Michael Douglas), jenž je až posedlý penězi. Buda využívá při honbě za úspěchem a neštítí se jít až za hranice morálních pravidel.  

Proč se podívat? Snímek uvede diváka do světa financí, v němž je běžná chamtivost a podvody. Kde jsou jeho morální hranice? Jsou vůbec?

Ve filmu hraje Charlie Sheen se svým otcem Martinem Sheenem.

2/ Piráti ze Silicon Valley (1999)

Není snad nikdo, kdo nezná dvojici vizionářů Billa Gatese a Steva Jobse. Víte ale to, co bylo před tím, než se stali legendami? Jestli vás zajímá historie za firmami Apple a Microsoft a životy jejich tvůrců, kteří se seznamují na vysoké škole, podívejte se na tento snímek.

Proč se podívat? Ve světe obchodu je rivalita běžná. Dokážete ale porazit i svého kamaráda?

Steve Jobs ani Bill Gates nebyli z filmu nadšení.

3/ Riziko (2000)

Seth Davis (Giovanni Ribisi) skončí se školou a rozjede vlastní nelegální kasino. To se nezamlouvá jeho otci. Aby na něj mladík udělal dojem, najde si dobrou práci v makléřské firmě J. T. Marlin. Během tříměsíčního zaučovacího období má za úkol získat klienty. To se nováčkovi povede. Zjišťuje, že dění ve firmě není tak poctivé. FBI, která společnost sleduje, Setha vytipuje jako možného kandidáta na spolupráci.

Proč se podívat? Tento film vám ukáže blíž zákulisí makléřské firmy, a zároveň vás inspiruje k tomu, jakému podnikání je lepší se vyhnout.

Ve filmu se objevují herecké hvězdy jako Ben Affleck nebo Vin Diesel.

4/ Letec (2004)

Snímek mapuje dvacet let života Howard Hughese (Leonarda DiCaprio), kdy se mezi roky 1927 až 1947 stal úspěšným podnikatelem, filmovým režisérem a průkopníkem letectví. Bohatý sukničkář se však v soukromém životě potýkal s psychickými problémy, mnoha fóbiemi a rozpínající se obsedantně kompulzivní poruchou, která ho nelítostně stíhala.

Proč se podívat? Jestli vás zajímá počátek Hollywoodu, hvězdy klasických filmů a zákulisí jejich životů, snímek Letec o člověku, který prorazil, přestože trpěl psychickými problémy, vás jistě zaujme.

Leonardovi DiCapriovi se během natáčení filmu vrátila obsedantně kompulzivní porucha, kterou trpěl v dětství.

5/ Sociální síť (2010)

Vše začíná jedním rozchodem. Zhrzený mladík, kterým je student Harvardu Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) vytváří server, na němž hodnotí atraktivitu svých spolužaček. Stránka získá vysokou oblibu jen během jedné noci. Markova talentu si všimnou bratři Winklevossové a jejich společník, kteří hledají programátora pro tvorbu sociální sítě mezi studenty Harvardu.

Mark začne na platformě pracovat společně se svými přáteli. Její obliba roste. A tak vzniká jedna z nejslavnějších sociálních sítí Facebook. Proti jsou bratři Winklevossové a zástup jejich právníků.

Proč se podívat? Film David Linchera představuje geniální nápad, který změnil naše vnímání, přístup k technologiím a budoucnost následujících generací.

Film byl natočen na motivy knihy Bena Mezriche Miliardáři z Facebooku: Příběh zakladatelů společnosti plný sexu, peněz, geniality a zrady.

6/ Vlk z Wall Street (2013)

Během 90. let Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) zakládá svoji makléřskou společnost Stratton Oakmont, s níž vydělává miliony. Za svými zády má řadu podobně smýšlejících přátel, kteří si užívají luxusní život se všemi kratochvílemi. Zatímco jedou v kokainu, pořádají divoké večírky a užívají si různá dobrodružství, sleduje je FBI, která Jordana chce usvědčit z podvodů s cennými papíry a praní špinavých peněz.

Proč se podívat? Z filmu si můžete vzít příklad toho, jak se nevyplácí podnikat, pokud nechcete skončit na dlouhou řadu let za mřížemi. Ač chcete nebo ne, tak z filmu nasajete i zběsilou a přemotivovanou atmosféru Wall Street. Po shlédnutí filmu lépe pochopíte, proč je na Wall Street výrazně více psychopatů než kde jinde.

Při natáčení erotické scény s třemi dívkami si herec Leonardo DiCaprio popálil hýždě, jelikož si sedl na mramorovou lavici, která byla rozpálená reflektory.

7/ Podnikavá Joy (2015)

Joy je rozvedená matka dvou dětí. Žije společně s neurotickou matkou, která nemůže vystát jejího otce, jenž se stále žene od jednoho rozvodu do nových neúspěšných manželství, babičkou a bývalým manželem ve sklepě, zatímco pracuje za pár dolarů v mizerném zaměstnání. Od malička je vynalézavá a snaží se vymyslet revoluční produkt, který by mohla prodat. Přestože jí většina rodiny nedůvěřuje, ona neztrácí naději.

Poté, co si Joy pořeže ruce při ždímání mopu, dostane nápad – samoždímací mop s odnímatelnou hlavicí, která lze vyprat v pračce. Úspěšně vyrobí prototyp. Avšak to není happy end, protože se Joy neustále potýká s řadou problémů, až se dostane do prodejního segmentu televizního kanálu. I tam se musí prorvat trnitou cestou, aby uspěla.

Proč se podívat? Jestli se vám nedaří, tento film vám dodá sebedůvěru a ukáže, že je důležité vytrvat.

Ve filmu kromě Jennifer Lawrence hraje i Robert De Niro, Bradley Cooper nebo Diane Ladd.

8/ Sázka na nejistotu (2015)

Vraťme se do roku 2005. Americký bankovní systém umožňoval lidem vzít si stoprocentní hypotéku bez toho, aby se někdo zeptal: „Dokážete ji splatit?“ Na trhlinu v systému naráží finančník Michael Burry (Christian Bale), který chápe tyto riskantní půjčky jako časovanou bombu, jejíž výbuch ochromí celou americkou ekonomiku. Vymýšlí nástroj, který jemu a třem dalším finančníkům v případě tohoto kolapsu vydělá spoustu peněz. Sázka na nejistotu se o tři roky později vyplatí.

Proč se podívat? Vyprávění hlavních postav dává divákovi poznat a pochopit finanční systém a krizi, která z něho může vyplynout. Navíc je film vyprávěn rychlým spádem s hvězdným obsazením (Ryan Gosling, Brad Pitt, Steven Carrell). Sázka na nejistotu najdete na Netflixu nebo se můžete podívat dále, kde sledovat filmy a tento film můžete najít i na internetu.

Ve filmu se objevuje i skutečný Michael Burry, jehož hraje Christian Bale.

9/ Steve Jobs (2015)

O Stevu Jobsovi jsme se zde již zmiňovali. Jestli vás zajímá víc z jeho život a tvůrčího období, zkuste tento film. Na rozdíl od snímku jOBS (2013) je zde hlavní postava (hraje Michael Fassbender) ztvárněna autentičtěji – jako ten, kdo šikanuje svoje podřízené, kolegy i blízké, dokud si neprosadí svou.

Vyprávění začíná během 80. let, kdy Steve Jobs představuje svůj Macintosh (pozn. první počítač, který popularizoval grafické uživatelské rozhraní). V průběhu let divák sleduje vývoj v jeho tvorbě i v soukromém životě.

Proč se podívat? Film ukazuje hořkosladký život Steva Jobse. Pokud jste sami šéfem podniku, snímek vám ukáže, jak se raději nechovat ke svým zaměstnancům a rodině.

Scénárista filmu Aaron Sorkin slíbil Stevu Jobsovi v roce 2005 pomoc při psaní projevu na Standfordské univerzitě. Ke spolupráci však nikdy nedošlo.

10/ Život Warrena Buffetta (2017)

Dokumentární film mapuje život legendárního miliardáře, obchodníka a investora Warrena Buffetta, který patří mezi nejbohatší lidi nejen v USA, ale i na světě, a to, jak se z obyčejného mladíka z Nebrasky stal jeden z nejuznávanějších byznysmenů celého světa. Kromě samotného Buffetta v dokumentu vystupuje i řada známých osobností z oblasti byznysu.

Proč se podívat? Filmy o podnikání vás nenaučí to, co tento dokument. Kromě investic se věnuje i životní filosofii Warrena Buffetta, která vás může inspirovat.

Jestli se chcete více dozvědět o Warrenu Buffettovi, zkuste třeba knihu Rogera Lowensteina Buffett: The Making of an American Capitalist.

Čestné zmínky aneb filmy o podnikání, které se nedostaly na seznam

Vybrat pouze deset filmů z tolika výtečných snímků je velmi těžké, protože se může stát, že vás náš výběr neuchvátí. Proto přinášíme čestné zmínky o filmech, které vás mohou ledasco přiučit nebo alespoň pobavit.

Nejprve se musíme zmínit o filmu Jerry Maguire (1996) s Tomem Cruisem v hlavní roli. Jerry bojuje s morálním dilematem. Jakmile odhalí nevhodné chování v podnikání, přijde o práci sportovního agenta i o přítelkyni. Najednou se ocitne na dně. Jak se z něj dostane?

Možná si říkáte, proč zde zmiňujeme komedii z prostředí módního časopisu Ďábel nosí Pradu (2006). Důvodem je to, že hlavní hrdinka Andy (Anne Hathaway) je jako asistentka proslulé šéfredaktorky Mirandy Pristly (Meryl Streep) zavedena do vydavatelství, v němž se točí miliony dolarů. Mladá dívka musí snášet šikanu od šéfové a kolegů, aby mohla získat jedinečnou pracovní zkušenost, s níž by byla o krok blíž tomu, aby se stala novinářkou.

Naším posledním tipem je dokument Vynálezkyně: Z kapky krve (2019), který vypráví o Elizabeth Holmes, která přišla s revolučním vynálezem, jak testovat krev. Díky tomu se stala nejmladší milionářkou na světě, avšak její stoupající společnost zmizela během noci. Důvodem byl jeden velký podvod.

Pro ty, kteří raději dávají přednost seriálům

Možná nemáte náladu na filmy o podnikání a dáte raději přednost seriálům. Proto vám přinášíme i tipy na zajímavé pořady, jejichž hlavním tématem je právě podnikání.

Šílenci z Manhattanu, známější pod původním názvem Mad Men (2007-2015), pojednává o fiktivní reklamní agentuře Sterling Cooper během 60. let. Kreativní ředitel Don Draper je alkoholik s geniálními nápady, které dokáže vymyslet, kdykoliv mu teče do bot. Jako strojem času se divák vrátí do doby více než šedesát let zpátky, která nabízí ženy v domácnosti, sexismus, misogynii a všudypřítomný alkohol a cigaretový kouř.

Silicon Valley (2014-2019) je komediální seriál, jehož název je všeříkajícím. Tři přátelé, vývojáři technologií, vymění bezplatné bydlení u milionáře Erlicha za desetiprocentní podíly na všech svých projektech. Po úspěšném nápadu, s nímž jeden z nich prorazí, si kamarádi s asociálními tendencemi společně zakládají firmu.

GirlBoss (2017), seriál volně inspirovaný příběhem Sophie Amorus, zakladatelky obchodu Nasty Gal Vintage, doporučujeme ke zhlédnutí během deštivého dne. Komediální pořad o trnité cestě za úspěchem dodá sebevědomí každému nováčkovi v podnikání.

Souhlasíte s naším výběrem nebo byste ho doplnili o jiné filmy o podnikání? Napište nám do komentářů a podělte se s námi o svoje tipy.  

💡 Tip: Dali byste přednost jinému žánru? Co třeba vyzkoušet tipy na nejlepší filmy k zamyšlení nebo nějaký mysteriózní snímek? Jestli vás neláká ani to, zkuste žebříček top psychologických, motivačních anebo netflixových filmů. Výběr je jen na vás!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz