Domů » Co je vize? A jak dokáže motivovat?

Co je vize? A jak dokáže motivovat?

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Vize nám přináší směr do života

Vize nás vede naším životem, je hnacím motorem ve všech oblastech života. Jak v osobní, tak v pracovní rovině bychom měli mít jasně definovanou vizi. Nepleťte si však pojmy, vize se nerovná cíli, jak ji lidé často vysvětlují. Pokud už by však měla být cílem, tak jedině tím nejvyšším ze všech. V dnešním článku se tedy podíváme, co to je vize, proč je důležité mít ji promyšlenou a jak se liší od cíle.

Vize a její význam v životě

Vizi bychom si mohli vysvětlit jako ideální stav, který si umíme představit, chceme jej dosáhnout a obklopuje celý náš život. Můžete si také položit otázku, jak chcete aby váš život vypadal třeba za pět let a v hlavě si pak do detailu vykreslit všechny roviny vašeho života tak, jak chcete aby vypadaly. Vize je rozsáhlá představa o ideálním životě, pro každého však znamená ideální život něco zcela jiného, a tak se i vize různých lidí velmi liší.

Někteří ji také nazývají vyšší smysl vaší existence na Zemi. Můžeme ji objevit pomocí následujících otázek:

  • Proč jsem na Zemi?
  • Jaký je smysl mého života?
  • Co chci v životě dokázat nezávisle na tom, kolik překážek budu muset překonat?
  • Co chci v životě změnit?
  • Jaké jsou moje hodnoty, cíle a sny?
  • Jak chci, aby si mě lidé pamatovali? Co o mně budou říkat na mém pohřbu?

Vize je hlubší smysl, zahrnuje naše cíle a sny, ale také hodnotový systém, který nám je blízký. Můžete mít vizi osobní i pracovní, ale většinou se tyto dva světy natolik ovlivňují a doplňují, že vám postačí pouze jedna všezahrnující představa o životě.

Pokud chcete objevit svoji vizi, připravte si něco dobrého k snědku a pití, uvolněte se a zaposlouchejte se do podcastu Proti proudu.

Nemáte definovanou svoji vizi? Poslechněte si následující podcast a objevte ji.

Jaký je rozdíl mezi vizí a cílem?

Pořád vám v hlavě zní: “Ale tohle by se přeci dalo říct i o cíli.“? Cíl v porovnání s vizí není tak obecný, dlouhodobý a velký. Oproti vizi je cíl mnohem více konkrétnější a přesnější, můžeme jej splnit za kratší dobu a doprovází jej většinou plán, jakožto nástroj ke splnění. Nejlépe si rozdíl vysvětlíme na konkrétním příkladu.

Vizí se může stát zdravé tělo i duch člověka, který prožije dlouhý život bez větších obtíží a nemocí. V pracovním životě si vytvoří pracovní pozici přímo pro sebe, kde bude samostatný a šťastný. Zajistí si tak finanční nezávislost pro sebe i svoji velkou rodinu, milující partnerku, se kterou procestuje celý svět.

A konkrétní cíle k této vizi už mohou být následující: Zařadím do svého života zdravý životní styl v podobě pestrého jídla, 2x týdně budu běhat a každý den začnu studenou sprchou. Budu rozvíjet zdraví své mysli pomocí meditace, kterou budu dělat každý večer. Začnu podnikat v oboru, který mě baví a stanu se tak sám sobě šéfem. Postupnými kroky si vybuduji kvalitní business. Třikrát do roka se podíváme s celou rodinou někam, kde jsme ještě nikdy nebyli.

Už vidíte ten rozdíl? Cíle mnohem častěji měníme a máme jich mnoho, avšak vize zůstává dlouhou dobu stejná a je pouze jedna. Často máme pro cíle stanovené časové ohraničení nebo frekvenci. Zatímco vize je představa o ideálním životě, kterého chceme dosáhnout. Samozřejmě co nejdříve, ale přesto víme, že to nebude za týden ani za rok.

Jak nás může vize podporovat a motivovat v životě?

Proč je důležité mít vizi a držet se jí? Princip je naprosto jednoduchý. Jak bychom mohli dojít k vysněnému životu, když nevíme, jak by měl vypadat?

Jasná představa o tom, čeho chceme v životě dosáhnout, je jediným nástrojem, který nás dlouhodobě může hnát dopředu. Cíle jsou “pouze” malými kroky v životě, které občas jednoduše nevyjdou. A právě v tu chvíli nastupuje vize, která nás donutí opět pokračovat, sebrat se a vytrvat. Dává nám naději a sílu pro samotný život.

Jakmile například dosáhneme nějakého snu a splníme si jej, řekneme si: “A co teď? Co dál? “ V hlavě se nám zobrazí naše vize a další cíle i sny jsou na světě. Dodá nám směr do života, jistotu, že konáme správně, a posune nás zase o kousek výš. Důležitá je také pro začínající podnikatele nebo nové projekty, kdy mít jasně stanovenou vizi, zaručuje polovinu úspěchu.

Svět patří snílkům, kteří nevidí, proč by něco nemělo jít, ale hledají způsoby, jak to půjde.

Motivace jako základ úspěchu

Není vám následující model povědomý? Člověk pracuje jen proto, aby zaplatil složenky, nájem a vydělal peníze. Pracuje celý týden od rána do večera, aby si užil alespoň víkend volna, kdy si unavený lehne k televizi. Celý rok pracuje pro vidinu týdenní dovolené. Po několika letech stereotypu se však zastaví a začne se ptát, proč to vlastně dělá? Tohle není to, co chce a co si vysnil a za ta léta není ani o kousek blíž ke splnění svých snů. Proč? Chybí mu vize.

Čím dřív si stanovíte svoji vizi, tím dřív můžete uniknout modelu výše, vyhoření a demotivace v celém svém životě. Vnitřní motivace je navíc mnohem účinnější, než vnější motivace. Je to důvod proč něco děláme a nebo naopak neděláme a žene nás kupředu už od základní školy. Vzpomeňte si, jakou roli hrálo ve vašem školním prospěchu to, zda vás pedagog dokázal dobře motivovat. Stejně tak platí, že jsme úspěšnější v tom, co nás baví a na co máme vlohy či talent.

Tip: Sepište si svoji vizi života například za 5 let na papír nebo někam do deníku. Za několik let se k soupisu vraťte a porovnejte jej s realitou. Nic nedokáže člověka nakopnout více k výkonu a plnění snů.

Vize vychází z naší vnitřní motivace a zpravidla nás činnosti vedoucí k jejímu naplnění velmi baví. Do svého života pak zahrnujeme návyky, které vedou ke splnění našich cílů a mnohem snáze je plníme.

Nebojte se snít. Čím větší a hezčí vizi budete mít, tím budete zapálenější do jejího splnění, život vás bude bavit a naplňovat, čímž můžete předejít i různým psychickým onemocněním jako je úzkost nebo deprese. Také můžeme díky stanovené představě o životě předejít syndromu vyhoření.

Velmi důležité je také umění přát si. Pokud si umíme správně přát, můžeme si do svého života rychleji vnést věci, které si přejeme. O tom jak využít zákon přitažlivosti se dozvíte v některém z následujících článků. O důležitosti vize navíc často mluví úspěšní lidé, které jsme vyzpovídali v našich zajímavých rozhovorech. To považuji za dost dobrý důkaz toho, proč je důležité stanovit si svoji vizi.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz