Domů » Detoxikace organismu a těla sezónním ovocem. Jak na to?

Detoxikace organismu a těla sezónním ovocem. Jak na to?

autor Monika Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Detoxikace sezóním ovocem

Zdravý životní styl zahrnující pravidelný pohyb, dostatek spánku i duševní rovnováhu – to vše jsou faktory, které ovlivňují naši koncentraci, pracovní i sportovní výkonnost. Základem zdravého životního stylu je dostatečný příjem vlákniny. Ta je obsažená především v ovoci a zelenině. V současné době se na pultech obchodů celoročně nabízí poměrně velké množství ovoce i zeleniny z tuzemské i zahraniční produkce.

Správné fungování organismu

Pokud chceme, aby naše tělo fungovalo správným způsobem, můžeme ho podpořit také jeho pravidelnou detoxikací. Tu můžeme provádět i několikrát ročně a přispět tak i k posílení naší imunity.

Co se rozumí pod pojmem detoxikace?

Detoxikace organismu je pojem, se kterým se běžně setkáváme v médiích. Ta nám radí, jak správně postupovat, abychom dosáhli kýženého efektu – především v jarním období. Tím, že své tělo zbavíme škodlivin, docílíme skvělé formy a pocitu životní pohody. Formy detoxikace mohou být různé. Můžeme začít se slabší hladovkou kombinovanou pitím ovocných šťáv v bio kvalitě či bylinkových čajů. Detoxikaci můžeme provádět celoročně, doporučuje se 3 měsíce v roce.

Co je podstatou detoxikace? 

Jedná se o ozdravný a očistný proces, při němž se tělo zbavuje škodlivých látek (toxinů), které zatěžují organismus a to jak fyzicky, tak i psychicky. Detoxikací napomáháme tělu k jeho regenerační a samoléčebné schopnosti. Detoxikací dodáváme tělu harmonii, rozjasňujeme naši mysl, a pozvolna navozujeme pocit zdraví a energetičnosti.

V současnosti hovoříme také o detoxikaci od alkoholu či moderních technologii (digitální detox). Obě tyto detoxikace jsou velmi důležité pro naše fungování, odpočinek a předcházení závislosti. Zkuste si být 10 dní bez alkoholu, kávy, mobilu, počítače a televize. Donutí Vás to možná se zamyslet nad samou podstatou.

Proč detoxikovat tělo a organismus?

Detoxikací se snažíme reagovat na zdravotní problémy, s nimiž se již nějaký čas potýkáme. Vhodnou detoxikací můžeme rovněž jejich vzniku efektivně předcházet. Pokud se potýkáme s nemocí, můžeme volit mezi léčbou a detoxikací. Pokud zvolíme léčbu jak optimální řešení našich problémů, stojí před námi opět další rozhodnutí jakou formu léčby zvolit.

Nabízí se farmaceutická cesta nebo tradiční přírodní medicína. Záleží samozřejmě na druhu nemoci a také na jejím stádiu. To je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. I ten může doporučit „hladovku“, což je ve své podstatě forma detoxikace. Ta se využívá především u léčby onkologických onemocnění.

Účel detoxikace

 Účelem detoxikace je odstranit z těla toxické látky, odumřelé tkáně a buňky, jež se hromadí v těle. Jejich nahromadění způsobují konzumované potraviny. Ty totiž obsahují velké množství živočišných bílkovin, barviv, konzervačních látek, rafinovaného cukru a dalších škodlivin. Mnoho zdravotních problémů pramení právě z nahromaděných toxinů v tkáních. Buňkám se nedostává dostatek živin a dochází k jejich dušení.

Očistou těla můžeme sami léčit mnohá onemocnění a také redukovat některé problémy v našem organismu. Jedná se zejména o chronická onemocnění jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, astma, migrén, obezita a další. Pomáhá při trávících problémech, vylučování, posiluje imunitní systém, pročišťuje lymfatický a krevní oběh, je účinná při kožních a psychických problémech.

Detoxikujte se sezónním ovocem
Zahradní jahody – skvělý pomocník při detoxikaci

Jak na to?

Základem každé detoxikace je pitný režim, jímž se rozumí konzumace 2 – 2,5 l tekutin denně, doplněný o pohybové aktivity, změnu stravovacích návyků a také práci s naší myslí. Každý z nás je jako jednotlivec jiný, a tudíž si můžeme každý vybrat pro sebe tu správnou formu očisty, která nám plně vyhovuje. Můžeme se zaměřit na celkovou očistu organismu nebo se cíleně zaměřit na očistu určitého vnitřního orgánu (jater, střev, sleziny, ledvin, plic) či oběhu (krevního, lymfatického).

S poradcem nebo sami?

Detoxikaci jako takovou je nutné provádět uvážlivě. Pokud je prováděna nevhodným způsobem, např. je hodně intenzivní, může vznikat velké množství toxinů, s nimiž se naše tělo nedokáže rychle vyrovnat a v dostatečném množství je vyloučit. Rovněž drastické diety a několikadenní půsty nejsou zrovna nejvhodnějším prostředkem, neboť mohou vést k nechtěnému jo-jo efektu.

Ten bývá obvykle spojen s opakovaným rychlým přibýváním na váze, která může být ve výsledku vyšší než před začátkem diety či půstu. Vyšší opatrnost je také na místě u lidí, kteří se potýkají s cukrovkou, oslabenými játry či onemocněním pankreas. Detoxikovat se můžete sami doma na základě rad a doporučení odborného poradce nebo přímo na specializovaných klinikách přímo pod dohledem výživových poradců. Ti nám poradí, jak se v této oblasti orientovat či vzdělávat.

Jemné ovocné smoothie

Které ovoce je vhodné pro detoxikaci?

Odborníci ze specializovaných klinik na detoxikaci se shodli na tom, že mnoho pozitivních účinků pro náš organismus mají zahradní jahody. Doporučují se samozřejmě čerstvé jahody v bio kvalitě, ideálně z rodinné zahrádky nebo kvalitní šťáva z jahod. Jahody podporují naši imunitu, odvodňují organismus, chrání náš trávicí trakt, působí preventivně v oblasti prevence rakoviny.

Především v letním období jsou nejlepšími pomocníky pro detoxikaci především pro svůj obsah antioxidantů a také vápníku, který působí blahodárně na naše kosti, zuby, vlasy i nehty. Při desetidenní detoxikační kůře se doporučuje konzumovat 0,5 – 1 kg čerstvých jahod. Ty jsou z 90 % tvořeny vodou a také obsahují přírodní cukry, takže vám poměrně snadno pomohou uhasit žízeň a dodat tělu potřebnou energii.

Toto ovoce je vhodné pro všechny gurmány, kteří si rádi pochutnají na něčem dobrém, ale i zdravém. Umocňuje také náš pocit uvolnění a relaxace.

Smoothie maker jako nejlepší investice do 100 dolarů

Nebaví Vás jíst ovoce? Přijde Vám neskladné, nedonutíte si ho dát. Nebo ho jen jednoduše nesníte tolik, kolik byste chtěli? Řešením je smoothie maker, který se dnes dá pořídit za opravdu slušnou cenu.

Výhody smoothie:

  • zasytí
  • zdravé
  • skladné
  • kdykoliv k dispozici
  • chutné
  • velmi přijatelná cena

Pomerančové šťávy, jahodové či banánové koktejly si zamilujete. Navíc je vše příjemné a nepříliš pracné. Nádobu s drinkem si můžete vzít ven, do práce nebo do školy. Ne nadarmo se smoothie maker často objevuje v žebříčcích nejlepších investic pod 100 dolarů. Já ho začal používat po přečtení Nástroje titánů od Tima Ferrisse.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz